Bilgi Bankamız 62 Kategoride, 9052 Makale ve Konu Anlatımı içermektedir. Son Güncelleme: 27.01.2020 06:06

Noel Ağacı – Yılbaşı Ağacı | Hz. İsa’nın Doğduğu Gün Olarak Kutlanan Noel’de Kullanılmak Üzere Işıklarla Ve Çeşitli Süs Eşyalarıyla Donatılmış Çam A..


İçerik Hakkında Bilgi

  • Bu içerik 24.12.2010 tarihinde Hale tarafından, Felsefe - Arkeoloji - Mitoloji ve Efsaneler bölümünde paylaşılmıştır ve 1646 kez okunmuştur.
    Kaynak: Kadim Dostlar ™ Forum

İçerik ve Kategori Araçları


Noel Ağacı – Yılbaşı Ağacı

Noel ağacı – yılbaşı ağacı, Hıristiyanlar arasında Hz. İsa’nın doğduğu gün olarak kutlanan Noel’de kullanılmak üzere, ışıklarla ve çeşitli süs eşyalarıyla donatılmış çam ağacıdır.


Noel ağacı

Bakınız, Noel Baba – Santa – Aziz Nikola


Tarihçe

Noel ağaçları Pagan geleneklerinden gelen bir ritüeldir.

Yaprak dökmeyen ağaçları ve çelenkleri ölümsüz yaşamın simgesi olarak kullanmak, eski Mısırlıların, Çinlilerin ve Yahudilerin ortak bir geleneği idi. Avrupalı putperestler arasında yaygın olan ağaca tapınma, Hristiyanlığı benimsemelerinden sonra, İskandinavyalıların şeytanı korkutup kaçırmak ve Noel zamanında kuşlar için bir ağaç hazırlamak üzere ev ve ambarlarını noelde ağaçlarla donatma geleneği biçiminde sürdü. Almanya’da da kış ortasına rastlayan tatillerde evin girişine ya da içine bir Yule (ing. Yule-tide) ağacı konuyordu.

Başta Noel ağacı olmak üzere çeşitli Noel dekorasyonuyla süslenmiş Galeries Lafayette baş mağazasının kubbesi ve balkonları. Baş mağazası, Paris 9e arrondissement sınırı içerisinde Haussmann Bulvarı no. 40 adresinde bulunan 10 katlı mağazadır (2 Aralık 2009).

Günümüzdeki Noel ağacının Almanya’nın batısından kaynaklandığı düşünülmektedir. Ortaçağda Adem ve Havva’yı canlandıran bir oyunun ana dekoru, cennet bahçesini temsil eden ve üzerinde elmaların bulunduğu bir çam ağacıydı. Adem ve Havva yortusunda (24 Aralık) Almanlar evlerine böyle bir cennet ağacı dikerler, üzerine Komünyon’daki kutsanmış ekmeği simgeleyen ince, hamursuz ekmek parçaları asarlardı; bunların yerini daha sonra değişik biçimlerdeki çörekler aldı. Ayrıca bazı yerlerde İsa’yı simgeleyen mumlar eklendi. Noel mevsiminde ağaçla aynı odada Noel piramidi de bulunurdu. 16. yüzyılda Noel piramidi ve cennet ağacı birleşerek Noel ağacını oluşturdu.

İngiltere’ye 19. yüzyıl başlarında ulaşan Noel ağacı, Kraliçe Victoria’nın eşi Alman Prens Albert’in desteği ile bu yüzyılın ortalarında yaygınlaştı. O dönemde Noel ağaçları, dallarına kurdela ve kâğıt zincirlerle asılmış mum, şekerleme ve keklerle süsleniyordu. Göçmen Almanların Kuzey Amerika’ya 17. yüzyılda götürdükleri Noel ağacı, 19. yüzyılda moda oldu. Gelenek Avusturya, İsviçre, Polonya ve Hollanda’da da yaygındı. Japonya ve Çin’e 19. ve 20. yüzyılda Amerikalı misyonerlerin tanıttığı Noel ağaçları ince işlenmiş kâğıt süslerle donatılmaya başlandı.


Bakınız, Yeni Yıl – Yılbaşı | 1 Ocak- Yıl Nedir?

Noel Nedir?

(Visited 2 times, 1 visits today)


Kaynak: Kadim Dostlar ™ Forum

Bu içerik 24.12.2010 tarihinde Hale tarafından, Felsefe - Arkeoloji - Mitoloji ve Efsaneler bölümünde paylaşılmıştır ve 1646 kez okunmuştur. Bu içeriğin devamında incelemek isteyebileceğiniz 3 adet mesaj daha bulunmaktadır.

Noel Ağacı - Yılbaşı Ağacı | Hz. İsa\'nın Doğduğu Gün Olarak Kutlanan Noel\'de Kullanılmak Üzere Işıklarla Ve Çeşitli Süs Eşyalarıyla Donatılmış Çam Ağacı – Noel Ağacının Tarihçesi orjinal içeriğine ulaşmak için tıklayın ...

Önceki MakaleKüçük Kızım Su'ya | Can Yücel Sonraki MakaleAtatürk'ün Çalışma Arkadaşları | Ömer Naci ( 1878-1916)

Bu Makaleyle İlgili Fikirlerinizi ve Görüşlerinizi Diğer Ziyaretçilerle Paylaşabilirsiniz