Bilgi Bankamız 62 Kategoride, 9052 Makale ve Konu Anlatımı içermektedir. Son Güncelleme: 27.01.2020 06:06

NGC 7331 Ve Ötesi | Günün Gökbilim Görüntüsü – 1 – 31 Mart 2014


İçerik Hakkında Bilgi

  • Bu içerik 04.03.2014 tarihinde Hale tarafından, Astronomi - Uzay - Gokbilim Konu Anlatımları bölümünde paylaşılmıştır ve 1807 kez okunmuştur.
    Kaynak: Kadim Dostlar ™ Forum

İçerik ve Kategori Araçları


NGC 7331 Ve Ötesi | Günün Gökbilim Görüntüsü

Kâinatı Keşfedin! Büyüleyici evrenimizin farklı bir resmi veya fotoğrafı, her gün profesyonel bir gökbilimcinin yazdığı kısa bir açıklama ile birlikte yayımlanır.


1 Mart 2014

NGC 7331 Ve Ötesi


Görüntü Katkısı ve Telif Hakkı : Dietmar Hager, Torsten Grossmann

Açıklama : Büyük ve güzel sarmal gökada NGC 7331, sıklıkla Samanyolu Gökadamızın bir benzeri olarak tanıtılır. Kuzey yarımküre takımyıldızlarından Kanatlıat içerisinde yaklaşık 50 milyon ışıkyılı uzaklıkta yer alan NGC 7331, ilk başlarda bir sarmal bulutsu olarak tanımlanmış olup, aslında Charles Messier’nin meşhur 18. yüzyıl kataloğunda yer almayan en parlak gökadalardan biridir. Gökadanın diski bizim bakış doğrultumuza doğru eğimli olduğundan, teleskop ile çekilen uzun süreli pozları güçlü bir derinlik hissi uyandıran görüntüler ortaya çıkarmaktadır. Bahse konu derinlik hissi yukarıdaki uzun pozlu görüntüde, bu güzel evren adasının arkasında uzanan gökadalar tarafından daha da güçlendirilmiştir. Arka plandaki bu gökadalar, NGC 7331’in görünür büyüklüğünden yaklaşık on kat daha küçük olup, kabaca on kez daha uzaktadırlar. Bu gökadaların NGC 7331 ile birlikte oluşturdukları etkileyici diziliş tamamen şans eseri meydana gelmiştir. Yukarıda Samanyolu düzleminin üzerinde asılı duran ve ön planda yer alan soluk toz bulutları arasından görülen bu görsel gökada gruplanması, Deer Lick Grubu olarak da bilinmektedir.

Anahtar Sözcükler : Sarmal Gökada, Gökada

Yarınki Görüntü : Uzaktaki Gün Batımı

Çeviri ve Düzenleme

Murat Tunçay – Tahir Şişman
Hazırlayanlar: Robert Nemiroff (MTU) ve Jerry Bonnell (UMCP)
NASA Yetkilisi: Phillip Newman Özel haklar uygulanır.
Gizlilik İlkeleri ve Önemli Uyarılar
NASA / Goddard Uzay Uçuşları Merkezi (GSFC)
Gök Fiziği Bölümü (ASD) ve
Michigan Teknoloji Üniversitesi’nin bir hizmetidir.


(Visited 15 times, 1 visits today)


Kaynak: Kadim Dostlar ™ Forum

Bu içerik 04.03.2014 tarihinde Hale tarafından, Astronomi - Uzay - Gokbilim Konu Anlatımları bölümünde paylaşılmıştır ve 1807 kez okunmuştur. Bu içeriğin devamında incelemek isteyebileceğiniz 29 adet mesaj daha bulunmaktadır.

NGC 7331 Ve Ötesi | Günün Gökbilim Görüntüsü – 1 – 31 Mart 2014 orjinal içeriğine ulaşmak için tıklayın ...

Önceki MakaleÇanakkale’de Şehit Olan Yalvaçlılar | Çanakkale Zaferi'nin Türk Ve Dünya Tarihi'ndeki Yeri - Yalvaç Teyyaresi Sonraki MakaleDilin Yalan Söylüyor - Küfrüm Edebimi Aştı Bu Gece - Dohtor Bey - Türkü Gözlüm - Ucuz İnsanlar – Eylül | Bedirhan Gökçe Şiirleri

Bu Makaleyle İlgili Fikirlerinizi ve Görüşlerinizi Diğer Ziyaretçilerle Paylaşabilirsiniz