Bilgi Bankamız 62 Kategoride, 9052 Makale ve Konu Anlatımı içermektedir. Son Güncelleme: 27.01.2020 06:06

Muğla Üniversitesi| Tanıtım ve Tarihçe


İçerik Hakkında Bilgi

  • Bu içerik 18.08.2008 tarihinde HeaT tarafından, Kurumlar | Ortaokul - Lise - Üniversite bölümünde paylaşılmıştır ve 1568 kez okunmuştur.
    Kaynak: Kadim Dostlar ™ Forum

İçerik ve Kategori Araçları


Tarihçe
Muğla Üniversitesi, 03 Temmuz 1992 tarihinde 3837 sayılı Kanun ile kurulmuştur. Üniversitemizin kuruluşunda Fen-Edebiyat, Su Ürünleri Teknik Eğitim ve İktisadî ve İdarî Bilimler Fakülteleri, Fen ve Sosyal Bilimler Enstitüleri, Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu yer almıştır. Muğla’daki ilk yüksek öğrenim birimleri ise 1975 yılında Ankara İktisadî ve Ticarî İlimler Akademisine bağlı olarak kurulmuş, 1982 yılında ise Dokuz Eylül Üniversitesine bağlanmış olan Muğla İşletmecilik Yüksekokulu ile 1989 yılında Dokuz Eylül Üniversitesine bağlı olarak kurulmuş olan Muğla Meslek Yüksekokuludur. Üniversitemizin kurulmasıyla Muğla İşletmecilik Yüksekokulu İktisadî ve İdarî Bilimler Fakültesine, Muğla Meslek Yüksekokulu da Üniversitemize bağlanmıştır.

Üniversitemizde faal 7 fakülte, 2 enstitü, 5 yüksekokul, 9 meslek yüksekokulu, 13 araştırma ve uygulama merkezi bulunmakta; 142 bölüm/program, 40 ana bilim dalında 22.000 öğrenciye 800’ü aşan öğretim elemanı ve 600’e yaklaşan idarî personel ile eğitim-öğretim hizmeti verilmektedir.


Muğla Üniversitesi Misyonu

Bilimsel çalışma, araştırma ve yayınlarını çağdaş dünyanın kabul ettiği bilim insanlarının rehberliğinde gerçekleştirilecek eğitim-öğretimle;
Ülkesi ve insanlık için yapması gerekenler konusunda fikri yapısı şekillenmiş;
Hür ve bilimsel düşünme gücüne sahip, laik, demokrat ve erdemli bir birey olmanın ancak sevgi ve hoşgörü dolu bir yürekle mümkün olabileceğine inanmış;
Milletimizin ve insanlığın geleceğe güvenle bakmalarını mümkün kılacak bilgi, beceri, heyecan ve iradeyle donatılmış;
Atatürk ilke ve inkılapları ışığında Türk toplumunun değerlerini tanıyan ve tanıtan bireyler yetiştirmek ve;
Öğrencileri ile birlikte Muğla Üniversiteli olmanın gururunu çalışanlarında da yaratmak ve yaşatmak.
Muğla Üniversitesi Vizyonu

Dünya standartlarında gerçekleştirdiği Eğitim-Öğretim, araştırma ve uygulamalarıyla insanlığa sunduğu hizmetlerinin garantisini kendi adında taşıyan ve bu hizmetlerin toplumsal refaha dönüştürülmesinde öncülük eden; öğrencisi, çalışanı, bilim ve sanat dünyası için sürekli cazibe merkezi olan bir üniversite…
Neden Muğla Üniversitesi

Muğla Üniversitesi bir “Bilim Merkezli Üniversite”dir.
Muğla Üniversitesi bir “Genç Üniversite”dir.
Muğla Üniversitesi özel bir üniversitenin imkânlarını sunan bir “Devlet Üniversitesi”dir.
Muğla Üniversitesi, dünyaca ünlü körfez ve koyları, ormanlık alanları, Anadolu Medeniyetlerinin mirası zengin kültür varlıkları; Bodrum, Marmaris, Datça, Fethiye, Köyceğiz gibi ilçeleriyle ülke ve dünya turizminin önemli merkezlerinden Muğla’da yer almaktadır.
Muğla Üniversitesi, hâmisi Sıtkı Koçman’ın insanlık ve eğitim adına hayranlık uyandıran desteğiyle fizikî mekânlarını büyük ölçüde tamamlamıştır.
Muğla Üniversitesinde eğitim-öğretim çağdaş alt yapıda uluslararası kalitede genç ve dinamik öğretim elemanlarıyla yürütülmektedir.
Muğla Üniversitesinde eğitim-öğretim gören öğrenciler; sorgulama, irdeleme, anlamlandırma, yorumlama ve sağlıklı sentez yapma yetenekleriyle donatılmaktadırlar.
Muğla Üniversitesi yerleşkesinde fakülte, yüksekokul ve meslek yüksekokullarının bilgi çağının gereklerine cevap verebilecek donanıma sahip binaları, yeterli sayıda laboratuvarları, kültür merkezleri, spor tesisleri ve yurtları yer almaktadır.
Muğla Üniversitesi, yerleşkesinde bulunan bir yüzme havuzu, iki spor salonu, bir futbol stadyumu, altı tenis kortu, dört basketbol sahası, bir halı saha ile öğrencilere ilgi alanlarına göre spor yapma imkânı sunmaktadır.
Muğla Üniversitesi öğrencileri, ders dışı zamanlarında öğrenci topluluklarında faaliyet göstermekte; sempozyumlar, paneller yarışmalar, geziler, ve gösteriler organize etmektedirler.
Genç Muğla Üniversitesinde birçok bilimsel projede öğrenciler görev alabilmekte, alanlarıyla ilgili araştırma yapma imkânı bulabilmektedirler.
Muğla Üniversitesinde başarma yolunda atılan her adımda, öğretim elemanları danışmanlıklarıyla öğrencilere destek olmaktadır.
Muğla Üniversitesinin hedefi, ulusal ve uluslararası alanda bilim ve sanat dünyası için sürekli bir cazibe merkezi haline gelmektir.

(Visited 4 times, 1 visits today)


Kaynak: Kadim Dostlar ™ Forum

Bu içerik 18.08.2008 tarihinde HeaT tarafından, Kurumlar | Ortaokul - Lise - Üniversite bölümünde paylaşılmıştır ve 1568 kez okunmuştur. Bu içeriğin devamında incelemek isteyebileceğiniz 0 adet mesaj daha bulunmaktadır.

Muğla Üniversitesi| Tanıtım ve Tarihçe orjinal içeriğine ulaşmak için tıklayın ...

Önceki MakaleGecede Keman Hıçkırıkları | Nuri Can Sonraki MakaleOsmanlıda Kadın Dernekleri | 19. Yüzyılda Başlayan, 1908'de İlan Edilen II. Meşrutiyet'le Birlikte Hız Kazanan Osmanlı Kadın Mücadelesi

Bu Makaleyle İlgili Fikirlerinizi ve Görüşlerinizi Diğer Ziyaretçilerle Paylaşabilirsiniz