Bilgi Bankamız 62 Kategoride, 9052 Makale ve Konu Anlatımı içermektedir. Son Güncelleme: 27.01.2020 06:06

Maya El Yazmaları | Kolomb Öncesi Amerika Uygarlıklarından Mayalar’a Ait El Yazmaları – Codex Dresdensis (Dresden El Yazması) – Tro-Cortesianus (Troa..


İçerik Hakkında Bilgi

  • Bu içerik 22.04.2009 tarihinde Hale tarafından, Medeniyetler ve Ülkeler Tarihi Ansiklopedisi bölümünde paylaşılmıştır ve 1483 kez okunmuştur.
    Kaynak: Kadim Dostlar ™ Forum

İçerik ve Kategori Araçları


Maya El Yazmaları

Maya el yazmaları, Kolomb-öncesi Amerika uygarlıklarından Mayalar’a ait, bazı ağaçlardan elde edilmiş Orta Amerika kağıdı üzerine Maya hiyeroglifleriyle yazılmış el yazmalarıdır.


Maya uygarlığı hakkında bilgi veren Maya el yazmaları şunlardır:

Codex Dresdensis (Dresden el yazması)

Chichen Itza bölgesine aittir, 12.-15. yüzyıl dönemine ait olduğu sanılmaktadır, akordeon gibi katlanmış 39 sayfadan oluşur. El yazmasının uzunluğu 3,56 m’dir sayfa boyutları ise 9×20,5 cm’dir. Günümüzde Almanya’nın Dresden kentinde, Sächsische Landesbibliothek’te bulunmaktadır. İçeriğinin bir kısmı Venüs periyodu hakkındadır.


Dresden el yazması, sayfa 9, 1880 baskısı

Tro-Cortesianus (Troano el yazması ya da Madrid el yazması)

Campeche bölgesine aittir, 12.-15. yüzyıl dönemine ait olduğu sanılmaktadır, akordeon gibi katlanmış 56 sayfadan oluşur. El yazmasının boyu 6,82 m’dir, sayfa boyutları 12,5×22,6 cm’dir. Günümüzde Madrid’deki Amerika Müzesi’nde bulunmaktadır.

Troano el yazması, Madrid

Peresianus (Paris el yazması)


Chipas (Palenque) bölgesine aittir, 13. yüzyıl’dan kaldığı sanılmaktadır, akordeon gibi katlanmış 11 sayfadan oluşmaktadır. El yazmasının boyu 1,43 m’dir, sayfa boyutları 24×13 cm’dir.

Günümüzde Paris’teki Ulusal Kütüphane’de korunmaktadır. İçeriğinin bir kısmı Maya kehânetleri hakkındadır.

Grolier el yazması

1970’lerde bir mağarada keşfedilmiştir, 11 sayfadır. Günümüzde New Mexico’daki bir müzede bulunmaktadır, içeriğinin bir kısmı ilâah ve kahramanlar hakkındadır.

Grolier el yazması, sayfa 2

Bakınız, Tarihi Gizemler | Mayaların Kayıp Kenti – Kıyamet 2012’de Mi? Zaman: İS 250-909 – Mekân: Orta Amerika – Maya Uygarlığı’nın Çöküşü

Maya’lar | Bir Uygarlığın Umutsuzluğu – Takvimi Ve Diş Dolgusunu Bilen İnsanlar – Tarihin Evrimi İddialarını Çürüten Bir Başka Medeniyet

(Visited 10 times, 1 visits today)


Kaynak: Kadim Dostlar ™ Forum

Bu içerik 22.04.2009 tarihinde Hale tarafından, Medeniyetler ve Ülkeler Tarihi Ansiklopedisi bölümünde paylaşılmıştır ve 1483 kez okunmuştur. Bu içeriğin devamında incelemek isteyebileceğiniz 2 adet mesaj daha bulunmaktadır.

Maya El Yazmaları | Kolomb Öncesi Amerika Uygarlıklarından Mayalar\'a Ait El Yazmaları - Codex Dresdensis (Dresden El Yazması) - Tro-Cortesianus (Troano - Madrid El Yazması) - Peresianus (Paris El Yazması) - Grolier El Yazması orjinal içeriğine ulaşmak için tıklayın ...

Önceki MakaleTarihte Bugün: 05 Mayıs | (1907) - Fenerbahçe Spor Kulübü Kuruldu Sonraki MakaleTükçemizi Hukuksal Düzenle Korumak | Türk Ulusu Dilini De Yabancı Dillerin Boyunduruğundan Kurtarmalıdır. M. Kemal Atatürk (1930)

Bu Makaleyle İlgili Fikirlerinizi ve Görüşlerinizi Diğer Ziyaretçilerle Paylaşabilirsiniz