Bilgi Bankamız 62 Kategoride, 9052 Makale ve Konu Anlatımı içermektedir. Son Güncelleme: 27.01.2020 06:06

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti | Kıbrıs Adası – Dünya Üzerindeki Konumu – Nüfus Dağılımı – Tarihi – Fauna


İçerik Hakkında Bilgi

  • Bu içerik 10.04.2009 tarihinde Hale tarafından, Medeniyetler, Ülkeler ve Dünya Tarihi bölümünde paylaşılmıştır ve 1389 kez okunmuştur.
    Kaynak: Kadim Dostlar ™ Forum

İçerik ve Kategori Araçları


Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Arması, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin resmî armasıdır. 2005 yılında Cumhuriyet Meclisi’nde yasalaşan yeni amblem, Kıbrıs Türk tarafının duruşunun göstergesi olarak da niteleniyor.


İlk defa Resmî Amblem Yasası ile yasal mevzuata kavuşan amblemde, güvercinin duruşunda değişiklik yapılırken; ağzındaki zeytin dalı da belirginleştirildi. Zeytin dalının üzerine de KKTC’nin ilçelerini temsilen beş adet zeytin yerleştirildi.

KKTC’nin Yeni Arması


Amblemde yer alan kanatları açık, uçuş pozisyonundaki başı yukarı doğru bakan güvercin, Kıbrıslı Türk halkının dünyaya açık vizyonunu ve daima ileri gitme, gelişme ve yükselme amacını betimliyor.

Bakır rengi (cengari) kalkan, Kıbrıs’ın tarih boyunca bakır zengini bir ülke olduğunun simgesidir. Zeytin dalı, “Kıbrıslı Türklerin tarih boyunca barış yönündeki çabalarının göstergesi” olarak niteleniyor.

Taç veya çelenk biçiminde, defne yapraklarının diziniyle biçimlendirilmiş olan defne demeti ise, geleneksel ritüellerinde kullanıla gelmiş ve efsanelerinde yer almış defne yaprakları yerleşik kültürünün simgesi olarak niteleniyor.

KKTC’nin Eski Arması

(Visited 1 times, 1 visits today)


Kaynak: Kadim Dostlar ™ Forum

Bu içerik 10.04.2009 tarihinde Hale tarafından, Medeniyetler, Ülkeler ve Dünya Tarihi bölümünde paylaşılmıştır ve 1389 kez okunmuştur. Bu içeriğin devamında incelemek isteyebileceğiniz 2 adet mesaj daha bulunmaktadır.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti | Kıbrıs Adası - Dünya Üzerindeki Konumu - Nüfus Dağılımı - Tarihi - Fauna orjinal içeriğine ulaşmak için tıklayın ...

Önceki MakaleÇölyak Hastalığı | Belirtileri Neler? - Teşhisi - Tedavisi - Gluten'e Hayır! Önemli Noktalar Sonraki MakaleAntik Yunan Filozofları : Herakleitos'un Hayatı

Bu Makaleyle İlgili Fikirlerinizi ve Görüşlerinizi Diğer Ziyaretçilerle Paylaşabilirsiniz