Bilgi Bankamız 62 Kategoride, 9052 Makale ve Konu Anlatımı içermektedir. Son Güncelleme: 27.01.2020 06:06

Kültürden Kültüre Değişim Gösteren Vücut Dili | Günlük Hayatta Kullandığımız El, Kol Hareketleri


İçerik Hakkında Bilgi

  • Bu içerik 28.02.2015 tarihinde Hale tarafından, Beden Dili | Dikkat Vücudunuz Konuşuyor bölümünde paylaşılmıştır ve 1860 kez okunmuştur.
    Kaynak: Kadim Dostlar ™ Forum

İçerik ve Kategori Araçları


Kültürden Kültüre Değişim Gösteren Vücut Dili


Vücut dili ; günlük hayatta kullandığımız el, kol hareketleri diğer insanlarla iletişim kurarken bolca kullandığımız, duygularımızı doğru ifade etmemize en az kurduğumuz cümleler kadar etki eden unsurların başında geliyor. Çoğunlukla yurt dışında gezerken karşılaştığımız dil farkını ve anlaşma sorunlarını işaret diline benzer bir takım hareketlerle çözeriz. Fakat çoğu kez yaptığımız hareketlerin başka ülke ve kültürlerde değişik anlamlara geldiğini bilmeyiz. İşte fark etmeden karşınızdakine saygısızlık etmenize, kendinizi yanlış ifade etmenize sebep olabilecek hareketlerin bazıları…

1. Başparmak Yukarı


Türkiye’de, çoğu Avrupa ülkesi ve Amerika’da onaylama, beğenme anlamına gelen bu işaret, bazı Arap ülkelerinde ve Batı Afrika’da “yürü git” anlamında kullanılıyor. Avustralya ve Kuzey Yunanistan’da ise baş parmağın aşağı yukarı sallanması kavgalara sebep olabilecek kadar kötü karşılanıyor. İran da ise direkt hakaret sayılıyor. Sakın kullanmayın, kullanan turist görürseniz de anında uyarın. O derece.

2. Başı Aşağı Yukarı Sallamak

Başınızı aşağı yukarı sallamak kültürümüzde karşımızdakinin dediğine uymak, onaylamak anlamına geliyor. Bu Amerika, Çin, Kanada, Meksika, çoğu Batı Avrupa ülkesi, Afrika ve Orta Doğu’da da böyle. Fakat Yunanistan, Bulgaristan, Arnavutluk, Suudi Arabistan ve Sri Lanka’ da başınızı aşağı yukarı salladığınızda aslında hayır demiş oluyorsunuz.

3. Başı sağdan sola/ soldan sağa sallamak

Başı aşağı yukarı sallamakla zıt anlam taşıyan bu hareket, ülkemizde reddetme, hayır anlamı taşır. Genelde anlamı güçlendirmek için bir de “cık” sesiyle eşlik ederiz. Gene aynı şekilde çoğu ülkede bu hareket hayır anlamı taşırken; Yunanistan, Bulgaristan, Arnavutluk da evet anlamına gelir.


Neşe Turgut

Kaynak

(Visited 5 times, 1 visits today)


Kaynak: Kadim Dostlar ™ Forum

Bu içerik 28.02.2015 tarihinde Hale tarafından, Beden Dili | Dikkat Vücudunuz Konuşuyor bölümünde paylaşılmıştır ve 1860 kez okunmuştur. Bu içeriğin devamında incelemek isteyebileceğiniz 4 adet mesaj daha bulunmaktadır.

Kültürden Kültüre Değişim Gösteren Vücut Dili | Günlük Hayatta Kullandığımız El, Kol Hareketleri orjinal içeriğine ulaşmak için tıklayın ...

Önceki Makale[Matematik] Arşimet Spirali | Aritmetik Spiral - Uygulamalar Sonraki Makale[Hukuk] Türk Ticaret Kanunu | Yeni Türk Ticaret Kanunu; 1 Temmuz 2012 Tarihi İtibariyle Yürürlüğe Girecek Olan Kanun

Bu Makaleyle İlgili Fikirlerinizi ve Görüşlerinizi Diğer Ziyaretçilerle Paylaşabilirsiniz