Bilgi Bankamız 62 Kategoride, 9052 Makale ve Konu Anlatımı içermektedir. Son Güncelleme: 27.01.2020 06:06

Kordon Kanı Nedir? | Kordon Kanı Nerede Kullanılır? Kordon Kanı Nasıl Toplanır? Kordon Kanı Bankacılığı Nedir? Kordon Kanı Bankacılığı Yönetmeliği..


İçerik Hakkında Bilgi

  • Bu içerik 22.09.2009 tarihinde Hale tarafından, Sağlık Dünyası | Alternatif Tıp | İlk Yardım bölümünde paylaşılmıştır ve 1563 kez okunmuştur.
    Kaynak: Kadim Dostlar ™ Forum

İçerik ve Kategori Araçları


Kordon Kanı Nedir?

Kök hücreler bebeklerde kordon kanından sağlanabilir. Göbek kordon kanı önemli bir kök hücre kaynağıdır ve kök hücre kaynağı olarak dünyada 1988 yılından beri kullanılmaktadır. Bu hücreler değişik hücrelere farklılaşabilir ve çoğalabilir.


Kök hücreler günümüzde özellikle kanser olmak üzere bilinen birçok hastalığın ve yaralanma sonucu olan organ ve doku kayıplarının tedavisinde yarar sağlamaktadır. Giderek gelişen kök hücre teknolojisi bu hücrelerin ileride daha kapsamlı olarak kullanılabileceği yolunda bilgiler vermektedir.

Göbek kordon kanı kök hücre kaynağı olarak kemik iliğine göre daha güçlü bir alternatiftir. Kordon kanının içerdiği kök hücrelerin yeterliliği ve alıcıda oluşturabileceği yan etkilerin göreceli olarak azlığı yanında kolay elde edilmesi gibi bir başka üstünlüğü daha bulunmaktadır.


Sağladığı bu üstünlükler doğrultusunda göbek kordon kanı toplanması, bankacılığı ve bu hücrelerin tedavide kullanımı bütün dünyada yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır. 1988‘den günümüze kadar çeşitli hastalıklar nedeniyle yaklaşık 2500 hastada kullanılmıştır. Az sayıda kök hücre içermesi nedeniyle yetişkinlerde çocuklardaki kadar yaygın kullanımı yoktur.

Kullanılan hastaların önemli bir kısmı yaklaşık 20 kg ağrılığındaki çocuklardır. Yetişkinlerde ise günümüze kadar 500’den fazla hastada kullanılabilmiştir. Hücre tedavisindeki bu yeni yaklaşımlar bağış yapan vericiler, alıcılar ve kordon kanı saklamak isteyen aileler açısından bazı etik ve ekonomik konuları gündeme getirmiştir.

Bakınız, Kök Hücre – Stem Cell Nedir? | Kök Hücre Türleri – Embriyonik Kök Hücreler – Fetal Kök Hücreler – Embriyonik Korsinoma Hücreleri – Yetişkin Kök Hücreler – Embriyonik Kök Hücreler Ve Potansiyel Uygulama Alanları – Kök Hücre Nakli İle Hangi Hastalıklar Tedavi Edilir ?

(Visited 3 times, 1 visits today)


Kaynak: Kadim Dostlar ™ Forum

Bu içerik 22.09.2009 tarihinde Hale tarafından, Sağlık Dünyası | Alternatif Tıp | İlk Yardım bölümünde paylaşılmıştır ve 1563 kez okunmuştur. Bu içeriğin devamında incelemek isteyebileceğiniz 7 adet mesaj daha bulunmaktadır.

Kordon Kanı Nedir? | Kordon Kanı Nerede Kullanılır? Kordon Kanı Nasıl Toplanır? Kordon Kanı Bankacılığı Nedir? Kordon Kanı Bankacılığı Yönetmeliği orjinal içeriğine ulaşmak için tıklayın ...

Önceki MakaleTürk Yıldızları | 1911'den Türk Yıldızlarına Sonraki MakaleAtatürk'ün Daha Önce Yayınlanmamış Yeni Video Görüntüsü | 1932 Yılındaki Meclis Açılış Konuşması

Bu Makaleyle İlgili Fikirlerinizi ve Görüşlerinizi Diğer Ziyaretçilerle Paylaşabilirsiniz