Bilgi Bankamız 62 Kategoride, 9052 Makale ve Konu Anlatımı içermektedir. Son Güncelleme: 27.01.2020 06:06

Kayıp Cennet – Paradise Lost | 17. yüzyıl İngiliz Şair John Milton Tarafından Kaleme Alınmış Bir Epik Şiir


İçerik Hakkında Bilgi

  • Bu içerik 09.12.2011 tarihinde Hale tarafından, Dünya Edebiyatı ve Edebi Kişilikler bölümünde paylaşılmıştır ve 1379 kez okunmuştur.
    Kaynak: Kadim Dostlar ™ Forum

İçerik ve Kategori Araçları


Kayıp Cennet – Paradise Lost

Kayıp Cennet – Paradise Lost, 17. yüzyıl İngiliz şair John Milton tarafından kaleme alınmış bir epik şiirdir.


Eserin ilk baskısının giriş sayfası (1668).

Kafiyesiz olan şiirde Musevi-Hıristiyan anlayışındaki İnsanın Düşüşü anlatısı; düşmüş melek Lusifer yani Şeytanın Adem ve Havva’yı saptırması ve Adem ile Havva’nın Eden Bahçesi yani cennetten çıkarılışı konu edilir.


İlk kez 1667 yılında on kitap halinde basılmış olan eserin, daha sonra 1674 yılında on iki kitaplık ikinci bir basımı yayımlanmıştır ki çağdaş nüshalar da genelde bu ikinci yayını takip ederler. Milton, I. Kitap’ta kitabın yazılış amacının “Tanrı’nın yollarını insanlara kanıtlamak” ve Tanrı’nın sonsuz öngörüsü ile özgür irade ihtilafının aydınlatılması olduğunu belirtmiştir.

John Milton

Bakınız, John Milton (d. 9 Aralık 1608 – ö. 8 Kasım 1674) | Kayıp Cennet – Paradise Lost Adlı Eseriyle Tanınan İngiliz Şair

19. yüzyılın başlarında Romantikler epiğin baş kahramanını Şeytan olarak görmeye başlamışlardır. Milton Şeytanı yaratıcısına meydan okuyan, hırslı, gururlu bir yaratık olarak betimlemiştir. Nitekim, Milton’un hayranı olduğu gibi bu şiirin betimlemelerini de çizmiş olan William Blake Milton için “gerçek bir Şair idi, ve bilmeden Şeytan’ın mezhebindendi” demiştir.

Milton eserinde sadece Musevi-Hristiyan öğelerle yetinmemiş, Paganizm ve klasik Yunan atıflarında da bulunmuştur. Şiir, kader, kısmet ve Teslis gibi, birçok önemli ve zor teolojik meseleyi de ele almaktadır.


(Visited 13 times, 1 visits today)


Kaynak: Kadim Dostlar ™ Forum

Bu içerik 09.12.2011 tarihinde Hale tarafından, Dünya Edebiyatı ve Edebi Kişilikler bölümünde paylaşılmıştır ve 1379 kez okunmuştur. Bu içeriğin devamında incelemek isteyebileceğiniz 1 adet mesaj daha bulunmaktadır.

Kayıp Cennet - Paradise Lost | 17. yüzyıl İngiliz Şair John Milton Tarafından Kaleme Alınmış Bir Epik Şiir orjinal içeriğine ulaşmak için tıklayın ...

Önceki MakaleSisler Bulvarı | Atilla İlhan Sonraki MakaleYoksul Oduncu | Yoksul Bir Oduncu Issız Bir Ormanın Kıyısındaki Küçük Bir Kulübede Karısı Ve Üç Kızıyla Birlikte Oturuyormuş

Bu Makaleyle İlgili Fikirlerinizi ve Görüşlerinizi Diğer Ziyaretçilerle Paylaşabilirsiniz