Bilgi Bankamız 62 Kategoride, 9052 Makale ve Konu Anlatımı içermektedir. Son Güncelleme: 27.01.2020 06:06

Karatay Medresesi – Konya | Sultan 2.İzzeddin Keykavus Devrinde Konya Emiri Celaleddin Karatay Tarafından, 649 Hicri (1251 Miladi) Yılında Yaptırılmış..


İçerik Hakkında Bilgi

  • Bu içerik 13.07.2008 tarihinde Hale tarafından, Camilerimiz | Şehir Şehir Cami Arşivi bölümünde paylaşılmıştır ve 1606 kez okunmuştur.
    Kaynak: Kadim Dostlar ™ Forum

İçerik ve Kategori Araçları


Karatay Medresesi – Konya

Sultan 2.İzzeddin Keykavus Devrinde Konya emiri Celaleddin Karatay tarafından, 649 Hicri (1251 Miladi) yılında yaptırılmıştır. Karatay Medresesi, Selçuklu’nun önde gelen eğitim kurumlarından bir tanesidir. Matematik ve özellikle astronomi eğitimi verilen bir kurumdur. Medresenin tam ortasında bir havuz bulunmaktadır. Bu havuzun tam üstüne denk gelen çatı kısmı ise açılabilir şekilde tasarlanmıştır. Böylelikle havanın açık olduğu günlerde yukarıdan, aşağıdaki havuzda bulunan suya yansıyan gök görüntüsü üzerinden gözlemler yapılmıştır. Mevlana Hazretleri burada ders vermiştir.Celaleddin Karatay TürbesiKaynak: Kadim Dostlar ™ Forum

Bu içerik 13.07.2008 tarihinde Hale tarafından, Camilerimiz | Şehir Şehir Cami Arşivi bölümünde paylaşılmıştır ve 1606 kez okunmuştur. Bu içeriğin devamında incelemek isteyebileceğiniz 1 adet mesaj daha bulunmaktadır.

Karatay Medresesi - Konya | Sultan 2.İzzeddin Keykavus Devrinde Konya Emiri Celaleddin Karatay Tarafından, 649 Hicri (1251 Miladi) Yılında Yaptırılmıştır orjinal içeriğine ulaşmak için tıklayın ...

Önceki MakaleUsturaya Jilet Olan Tarihimiz! | Çanakkale Savaşı'nın Yıldızı Olan Gemilerimiz Yok Oldular - Yavuz Zırhlısı - Muavenet-i Milliye - Nusrat (Nusret) Ma.. Sonraki MakaleKadastro Nedir? | Bir Bölgedeki Özel Arsaların Kaydı – TDK; Bir Ülkedeki Her Çeşit Arazi Ve Mülk Yerinin, Alanının, Sınırlarının Ve Değerlerinin Devle..

Bu Makaleyle İlgili Fikirlerinizi ve Görüşlerinizi Diğer Ziyaretçilerle Paylaşabilirsiniz