Bilgi Bankamız 62 Kategoride, 9052 Makale ve Konu Anlatımı içermektedir. Son Güncelleme: 27.01.2020 06:06

İyi Elemanları Canlarından Bezdiren Ve İstifaya Sürükleyen 9 Durum | İyi Elemanların İşi Bırakma Sebepleri


İçerik Hakkında Bilgi

  • Bu içerik 09.03.2016 tarihinde Hale tarafından, Kişisel Gelişim ve Kariyer Planlama bölümünde paylaşılmıştır ve 2595 kez okunmuştur.
    Kaynak: Kadim Dostlar ™ Forum

İçerik ve Kategori Araçları


İyi Elemanları Canlarından Bezdiren Ve İstifaya Sürükleyen 9 Durum
 
İyi Elemanların İşi Bırakma Sebepleri
 
 
s-bd3ad3054cda95139e3fcdbd966eb3efca1e46
 
 
İyi elemanların işi bırakma sebepleri genellikle patronların yaptığı hatalara dayanıyor. Bu durumun önüne geçilmesi için, yöneticilerin ekstra çaba harcaması gerekiyor. İşte, iyi elemanların istifa etmesine yol açan 9 nahoş durum:
 
1. Çok fazla çalıştırılmak
 
Yöneticiler, genellikle iyi elemanlarını daha fazla çalıştırmak gibi bir hataya düşüyorlar. Bu da çalışanların iyi performansları yüzünden ‘cezalandırıldıkları’ hissine kapılmalarına yol açıyor. Stanford Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre, haftalık çalışma saati 50’yi aştığında, verimlilik gittikçe düşüyor; 55 saati aştığında ise çalışmak ile çalışmamak arasında verimlilik açısından neredeyse hiçbir fark kalmıyor. 
 
Eğer iyi çalışanlarınızın daha fazla iş yapması gerektiğini düşünüyorsanız, onların statüsünü de artırmalısınız. İyi elemanlar, çok fazla bunaldıkları takdirde işten ayrılmayı düşüneceklerdir. Zam, terfi ve yeni ünvanlar, elemanlarınızı teşvik etmenizi sağlayacaktır. İyi bir elemana yeni hiçbir şey önermeden daha fazla iş verirseniz, hak ettiği şeyleri kendisine sunacak yeni bir iş aramaya girişecektir.
 
2. Takdir edilmemek
 
Övgü, herkesin hoşuna gider; hele de çok çalışıp, her şeyini ortaya koyanlar üstlerinden teşvik edici sözler duymaya daha da çok ihtiyaç duyarlar. Yöneticiler, çalışanları ile iletişim kurarak neyin onlara iyi geleceğini öğrenmeli ve onları ödüllendirmelidir.
 
3. Önemsenmemek
 
İşinden ayrılan insanların yarısından fazlası, patronları ile olan ilişkileri yüzünden böyle bir karar alıyor. İşinin ehli firmalar, yöneticilere insan olmak ile profesyonel olmak arasındaki dengeyi nasıl kurabileceklerini öğretiyor. Bu tip yöneticiler, çalışanlarının başarısını ödüllendirmeyi ve zor günlerden geçen elemanlarla empati kurmayı biliyorlar. Sizi gerçekten önemsemediğini hissettiğiniz biri için günde 8 saat veya daha fala çalışmak gerçekten zor olabilir.
 
4. Verilen vaatlerin yerine getirilmemesi
 
Bir işveren, çalışanlara çeşitli vaatlerde bulunurken çok dikkatli olmalıdır; çünkü verdiği sözleri yerine getirmediğinde bir patron olarak güvenilirliği sarsılır ve çalışanları artık ona saygı duymaz. Ve eğer patron tuttuğu sözleri yerine getirmiyorsa, çalışanlar da sözlerini tutmak için bir zorunluluk hissetmezler.
 
5. Yanlış kişilerin işe alınıp, terfi ettirilmesi
 
İyi ve çalışkan elemanlar, kendileri gibi iş arkadaşlarıyla çalışmak isterler. İşverenler, eleman alırken özenli davranmadıklarında, iyi çalışanların motivasyonu düşebilir. Daha da kötüsü, yanlış insanların terfi ettirilmesidir. Çok çalışan siz olmanıza rağmen, başka biri terfi ettirildiğinde işten ayrılmayı düşünmeniz kaçınılmazdır.
 
6. Tutkularının peşinden gitmelerine izin verilmemesi
 
İyi çalışanlara tutkularının peşinden gitmeleri için fırsat tanımak, verimliliklerini artıracaktır. Ancak pek çok işveren, çalışanlarını küçük bir kutunun içine hapsediyor ve eğer tutkularını izlemelerine izin verilirse verimliliğin düşeceğine inanıyorlar. Bu korku, oldukça yersiz. Yapılan araştırmalara göre, tutkularının peşinden gitmelerine izin verilen insanların verimliliği 5 kat artıyor.
 
7. İşverenin insan ilişkilerinin zayıf olması
 
Yöneticiler, çalışanlarla yeterince ilişki kurmadıkları konusunda suçlandıklarında, otorite kurmaları gerektiği için böyle davrandıklarını öne sürerler. Ancak, aslında iyi yöneticiler iyi birer dinleyici olmalı ve mutlaka geri bildirim vermelidir.
 
İyi bir elemanınız olduğunda, onun kendini geliştirebileceği alanları saptamak sizin görevinizdir. Bu nedenle geri bildiriminiz onlar için büyük önem taşır. Bunu yapmazsanız sıkılır ve ilgisiz davranırlar.
 
8. Yaratıcılığın kısıtlanması
 
En iyi elemanlar, dokundukları her şeyi geliştirmeye uğraşırlar. Eğer statükoyu korumak adına onların bazı şeyleri değiştirme ve geliştirme fırsatlarını ellerinden alırsanız, işlerinden nefret etmeye başlarlar. Doğuştan gelen bu isteklerini kısıtlamak, sadece onları değil sizi de sınırlandırır.
 
9. Teşvik edilmemek
 
İyi patronlar, çalışanlarına sıradan görevler vermek yerine, insanları iyi bir şekilde teşvik edecek ve içlerindeki potansiyeli ortaya çıkarmalarını sağlayacak zorlu görevler verirler. Bunu yaparken, çalışanlarının başarılı olması için gereken yardımı yapmaktan da geri kalmazlar. Yetenekli ve zeki insanlar çok kolay ya da sıkıcı işler yapmaktan bunalıp başka bir iş aramaya girişebilirler.
 
 
http://onedio.com/haber/iyi-elemanlarin-istifa-etmesine-neden-olan-seyler-666282?utm_source=onediocom&utm_campaign=facebook_page&utm_medium=facebookKaynak: Kadim Dostlar ™ Forum

Bu içerik 09.03.2016 tarihinde Hale tarafından, Kişisel Gelişim ve Kariyer Planlama bölümünde paylaşılmıştır ve 2595 kez okunmuştur. Bu içeriğin devamında incelemek isteyebileceğiniz 0 adet mesaj daha bulunmaktadır.

İyi Elemanları Canlarından Bezdiren Ve İstifaya Sürükleyen 9 Durum | İyi Elemanların İşi Bırakma Sebepleri orjinal içeriğine ulaşmak için tıklayın ...

Önceki MakaleTürkiye Cumhuriyeti Kimlik Numarası Nedir? | TC Kimlik Numarasının Sırrı - Mernis Projesinin Sonucu Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşına Tek Bir Türkiye Cu.. Sonraki MakaleAtatürkçü Düşüncedeki Laiklikte Din Hizmetlerinin Yeri | Atatürkçü Düşüncedeki Lâiklik - Atatürk Araştırma Merkezi

Bu Makaleyle İlgili Fikirlerinizi ve Görüşlerinizi Diğer Ziyaretçilerle Paylaşabilirsiniz