Bilgi Bankamız 62 Kategoride, 9052 Makale ve Konu Anlatımı içermektedir. Son Güncelleme: 27.01.2020 06:06

İstanbul Bayezid Camii – Kulliyesi (1501 – 1506) | Sultan 2. Bayezid’in Yaptırmış Olduğu Camii


İçerik Hakkında Bilgi

  • Bu içerik 22.05.2008 tarihinde Hale tarafından, Camilerimiz | Şehir Şehir Cami Arşivi bölümünde paylaşılmıştır ve 2320 kez okunmuştur.
    Kaynak: Kadim Dostlar ™ Forum

İçerik ve Kategori Araçları


İstanbul Bayezid Camii – Kulliyesi

BAYEZİD KÜLLİYESİ


Beyazıt semtinde, Beyazıt Meydanı’na dağınık bir şekilde yayılmış haldedir. Sultan 2.Bayezid tarafından yaptırılmıştır. İnşasına 1500’de başlanmış ve 1505’de bitirilmiştir.

Külliye, cami, aşhane-imarethane, sıbyan mektebi, tabhaneler, medrese, hamam ve kervansaraydan oluşur. Kendisinden daha önce yapılmış bulunan Fatih Külliyesi’nden farklı olarak simetrik yapılar şeklinde değil, dağınık bir şekilde inşa edilmiştir.


Külliyenin merkezi Bayezid Camii’dir. Cami yerine külliyeye dahil bulunan tabhaneye bitişik minareleri, bu caminin ayırt edici özelliklerindendir. Bu nedenle iki minare arasındaki mesafe 79 metredir.

Külliyenin imarethane ve kervansarayının bugüne ulaşan kısmı Beyazıt Devlet Kütüphanesi tarafından kullanılmaktadır ve caminin solunda yer alır. Medrese caminin sağında ve oldukça uzağında yapılmıştır. Günümüzde Türk Vakıf Hat Sanatları Müzesi olarak kullanılmaktadır. Külliyenin hamamı medreseden de uzakta, Ordu Caddesi üzerinde, Edebiyat Fakültesinin yanındadır. Caminin kıble tarafında türbeler bulunmaktadır. Sultan 2.Bayezid’in, kızı Selçuk Hatun’un ve Tanzimat Fermanının mimarı Mustafa Reşid Paşa’nın türbeleri buradadır.


Kaynak: Kadim Dostlar ™ Forum

Bu içerik 22.05.2008 tarihinde Hale tarafından, Camilerimiz | Şehir Şehir Cami Arşivi bölümünde paylaşılmıştır ve 2320 kez okunmuştur. Bu içeriğin devamında incelemek isteyebileceğiniz 3 adet mesaj daha bulunmaktadır.

İstanbul Bayezid Camii - Kulliyesi (1501 - 1506) | Sultan 2. Bayezid\'in Yaptırmış Olduğu Camii orjinal içeriğine ulaşmak için tıklayın ...

Önceki Makale1686-1700 Osmanlı-Rus Savaşı | 1683-1699 Osmanlı-Kutsal İttifak Savaşı'nın Bir Parçası - Kırım Seferleri - Azak Seferleri – Savaşın Sonucu Olan İstan.. Sonraki MakaleSon Söz - Atatürk'ün Kehanetleri | Gazeteci Ali Bektan

Bu Makaleyle İlgili Fikirlerinizi ve Görüşlerinizi Diğer Ziyaretçilerle Paylaşabilirsiniz