Bilgi Bankamız 62 Kategoride, 9052 Makale ve Konu Anlatımı içermektedir. Son Güncelleme: 27.01.2020 06:06

İskenderun Demir Ve Çelik A.Ş – İsdemir | !970’de Kurulan Türkiye’nin Güneyinde İskenderun Körfezi’nde Bulunan En Büyük Demir-Çelik İşletmesi – Tarih..


İçerik Hakkında Bilgi

  • Bu içerik 28.12.2010 tarihinde Hale tarafından, Yakın Dönem Türkiye Tarihi bölümünde paylaşılmıştır ve 1422 kez okunmuştur.
    Kaynak: Kadim Dostlar ™ Forum

İçerik ve Kategori Araçları


İskenderun Demir Ve Çelik A.Ş – İsdemir


İskenderun Demir ve Çelik A.Ş – İsdemir,
Türkiye’nin güneyinde İskenderun Körfezi’nde bulunan en büyük demir-çelik işletmesidir. Tesisler İskenderun’un 17 km. kuzeyinde Karayılan ve Payas yörelerinde, sosyal tesisleri ile birlikte toplam 16.757.238 m² alan üzerine kurulmuştur. İsdemir; Türkiye’nin kuruluş tarihi itibari ile üçüncü, uzun mamul üretimi açısından ise en büyük entegre tesisidir.


İsdemir Logo

Geçmişi


Kuruluş çalışmalarına 1966 yılında başlanan İsdemir, 25 Mart 1967 tarihinde Sovyetler Birliği ile yapılan Teknik ve Ekonomik İşbirliği anlaşması kapsamında Tiajpromexprot firmasına projeler yaptırılmış, aynı firma ile 10 Ekim 1969 tarihinde fabrika kuruluş anlaşması gerçekleştirilmiştir. 1,1 milyon ton/yıl blum kapasitesinde kurulması planlanan tesisin temeli 3 Ekim 1970 tarihinde atılmıştır. İnşaat ve montaj faaliyetlerinin tamamlanmasını müteakiben üretim üniteleri 1975 yılından itibaren kademeli olarak işletmeye alınmıştır.

1,1 milyon ton/yıl kapasiteli tesislerin yapım faaliyetleri sürdürülürken 2,2 milyon ton/yıl kapasiteye tevsi çalışmalarına başlanmış ve 24 Aralık 1972 tarihinde Sovyetler Birliği ile ikinci dilim kredi anlaşması imzalanmıştır. Tevsiat sonunda tamamlanan tesisler 1984 yılından itibaren kademeli olarak devreye alınarak kapasite 2,2 milyon ton/yıl çelik bluma çıkarılmıştır. İskenderun Demir ve Çelik Müessese Müdürlüğü ünvanı ile TDÇİ Genel Müdürlüğü’ne bağlı olarak faaliyetini sürdürmekte iken T.C Başbakanlık Yüksek Planlama Kurulu kararı ile 14 Ekim 1994 tarihinden itibaren İskenderun Demir ve Çelik A.Ş. (İsdemir) adı altında Türkiye Demir ve Çelik İşletmeleri Genel Müdürlüğü’nün bağlı ortaklığı haline dönüştürülmüştür. 2 Mart 1998 Tarihinde özelleştirme kapsam ve programına alınarak; Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’na bağlandı.

İsdemir hisselerinin tamamı, 31 Ocak 2002 tarihli hisse devir sözleşmesi ile Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından İsdemir’de yassı üretimine geçilmesine yönelik yatırımların yapılması şartı ve 50 Milyon USD karşılığında Erdemir’e devredilmiştir. Erdemir hisse senetleri de Özelleştirme Yüksek Kurulu’nun 1 Aralık 2005 tarihinde tamamı OYAK’a ait olan Ataer Holding A.Ş.’ye 27 Şubat 2006 tarihli hisse satış sözleşmesi ile devredilmiştir. Halen 750 Milyon YTL ödenmiş sermayesi olan İsdemir’in hisselerinin % 90.87’si Erdemir’e, % 9.13’ü ise İsdemir Çalışanları Yardım Sandığı Vakfı’na aittir.

Bakınız, Yüksek Fırın Nedir?

İsdemir resmi sitesi

(Visited 1 times, 1 visits today)


Kaynak: Kadim Dostlar ™ Forum

Bu içerik 28.12.2010 tarihinde Hale tarafından, Yakın Dönem Türkiye Tarihi bölümünde paylaşılmıştır ve 1422 kez okunmuştur. Bu içeriğin devamında incelemek isteyebileceğiniz 3 adet mesaj daha bulunmaktadır.

İskenderun Demir Ve Çelik A.Ş – İsdemir | !970’de Kurulan Türkiye’nin Güneyinde İskenderun Körfezi\'nde Bulunan En Büyük Demir-Çelik İşletmesi – Tarihçe – Tesisler – İsdemir Limanı – İsdemir Ürünleri orjinal içeriğine ulaşmak için tıklayın ...

Önceki MakaleÜzüm Çekirdeği | Üzüm Çekirdeğinin Faydaları - Üzüm Çekirdeğini Kimler Kullanmalı? Organik Üzüm Çekirdeği Sonraki MakaleSenin Gemilerin Camdan Sevgili | Cezmi Ersöz

Bu Makaleyle İlgili Fikirlerinizi ve Görüşlerinizi Diğer Ziyaretçilerle Paylaşabilirsiniz