Bilgi Bankamız 62 Kategoride, 9052 Makale ve Konu Anlatımı içermektedir. Son Güncelleme: 27.01.2020 06:06

[İlk Yardım] Boğulma (Suda, Dumadan ve Havasızlıktan) Durumunda Yapılması Gereken Tıbbi Müdahaleler


İçerik Hakkında Bilgi

  • Bu içerik 23.11.2007 tarihinde Erkan tarafından, İlk Yardım Kursu | Temel Uygulamalar bölümünde paylaşılmıştır ve 5041 kez okunmuştur.
    Kaynak: Kadim Dostlar ™ Forum

İçerik ve Kategori Araçları


Suda Boğulma:

Suda boğulma oldukça sık görülen bir kazayla ölüm nedenidir. Yüzme bilenler de iyi tanımadıkları bölgelerde yüzerken dalga, akıntı ve girdap, kramp girmesi gibi nedenlerle boğulma tehlikesiyle karşılaşabilir. Kişi yüzme bilmiyorsa veya deneyimsiz ise su kanalları, göletler ve havuzlarda boğulabilir.


Küçük çocuklar deniz kıyısnda suyun derin olmadığı yerlerde de kolayca boğulabilir. Denizde veya başka bir yerde boğulmak üzere olan biriyle karşılaşıldığında ilk önce güvenli bir şekilde çevrede ona ulaşabileceğiniz bir araç arayın. Bir tekne veya kayık yoksa, bir kalas parçası, otomobil lastiği, cankurtaran simidi ile kazazedenin yardımına gidebilirsiniz. Yüzerek kurtarmak daha zor bir iştir. Deneyimli bir kurtarıcı ve yüzücü iseniz yüzerek boğulan kişiye ulaşyabilirsiniz. Gerek kendi güvenliğiniz gerekse yardım için eğer varsa yanınıza bir cankurtaran simidi veya cankurtaran yeleği alın. Belirli kerteriz noktaları seçerek boğulan kişiye doğru yüzün, böylece onun yerini kaybetmezsiniz.

Kazazedeyi sudan çıkardıktan sonra bilinci yerindeyse ve solunum güçlüğü yoksa onu sakinleştirip ısıtın. Kazazede baygın olmakla birlikte solunumu varsa kendisini yan yatırın, bu sayede yuttuğu suyu dışarı çıkarabilir ve suyun akciğerlere gitmesi önlenir. Yardım gelene kadar kazazedenin yanından ayrılmayın.

Boğulmalarda ilkyardımın temel amacı akciğerlere hava girmesini sağlamak olduğundan olabildiğince hızlı davranmak gerekir. Kazazede sudan çıkar çıkmaz ağzında protez varsa çıkarılmalı ve boğaz salgıları temizlenmeli, başı iyice arkaya çekilerek alt çene iki elle aşağı ve geriye itilirken başparmaklarla ağız açık tutulmalıdır. Ağızdan ağıza suni solunum uygulanırken göğüs kafesine düzenli aralıklarla bastırılarak kalb masajı da uygulanır. Suni solunum için kazazedenin başı arkaya eğilir, ensesini altına katlanmış giysiler yerleştirilr. Öteki el ise kazazedenin alnına işaret ve baş parmaklar burun deliklerin kapatacak şekilde yerleştirilr. Yardım eden kişi derin bir soluk aldıktan sonra dudakların kazazedenin dukaklarının üstüne yerleştirir ve soluğunu güçle verir.


Kazazede çocuksa soluk verme fazla güçlü olmamalıdır. Soluk verdikten sonra kazazedenin soluk vemesi için ağzı açık tutulur. Bu işlem iki defa tekrarlandıktan sonra gögüs kafesine bastıraraka kalb masajı yapılır. Bunun için kazazedenin yanı başında diz çökerek bir el göğüs kemiğinin alt bölümüne öteki ise bu elin üstüne yerleştirilir. Göğüs kemiğine omuzun ve gövdenin ağırlığı gelecek şekilde bastırıldıktan sonra hızla bırakılır. İki soluk verdikten sonra göğüse 15 bası uygulanır. Dakikada yapılan soluk verme işlyemi 15 ile 20 arasında olmalıdır. Eğer yardım edecek biri daha bulunursa suni solunuma iki kişiyle devam edilmelidir. Boğulan kişide düzenli solunum hareketleri ve kalb atımı sağlandıktan sonra suni solunuma son verilir. suyla boğulan kişi akciğerlerinde suyun yol açtığı hasarı değerlendirmek amacıyla mutlaka hastaneye kaldırılmalı ve 48 saat süreyle kontrol altında tutulmalıdır.

Dumandan ve Gazdan Boğulma:

Kapalı yerlerde yanan maddeler havadaki oksijeni tükettiğinden ve zehirli gazlar çıkardığından buralarda bulunanlar boğulma tehlikesiyle karşılaşırlar. Sönmemiş mangaldan ve motorlu taşıtların egzoslarından çıkan gazlar, yangınlarda yanan maddelerden çıkan gazlar tehlike kaynağıdır. Yanma sonucu oluşan karbonmonoksit renksiz, kokusuz bir gazdır. Karbonmonoksit kandaki oksijenin yerini aldığından karbonmonoksit içeren dumanlar çok tehlikelidir. Karbonmonoksit zehirlenmesinde ilk belirtileri baş ağrısı ve baş dönmesi, kulak çınlaması, yüz kızarması, dudakların kiraz kırmızı rengini alması ve yorgunluktur. Bunları bilinç kaybı ve ölüm takib eder. Tehlikenin farkına varlıdığında kazazede bulunduğu yerden açık havaya çıkarılmalıdır. Kazazedenin solunumu durmuşsa suni solunum uygulanmalı ve bir an önce hastaneye ulaştırılmalıdır.

Havasızlıktan Boğulma:

Havasızlıktan boğulma özelikle çocukların naylon torbaları başlarına geçirerek oynarken karşılaştıkları tehlikeli bir durumdur.

(Visited 1 times, 1 visits today)


Kaynak: Kadim Dostlar ™ Forum

Bu içerik 23.11.2007 tarihinde Erkan tarafından, İlk Yardım Kursu | Temel Uygulamalar bölümünde paylaşılmıştır ve 5041 kez okunmuştur. Bu içeriğin devamında incelemek isteyebileceğiniz 0 adet mesaj daha bulunmaktadır.

[İlk Yardım] Boğulma (Suda, Dumadan ve Havasızlıktan) Durumunda Yapılması Gereken Tıbbi Müdahaleler orjinal içeriğine ulaşmak için tıklayın ...

Önceki MakaleReynaud Hastalığı (Reynaud Fenomeni) | Belirtileri nelerdir? - Nasıl teşhis edilir? - Tedavisi nasıl yapılır? - Hastalar nelere dikkat etmelid.. Sonraki MakaleDüşünce Gücü Nedir? | Düşünce Şemaları Nelerdir? Kendini Yönetmenin Yolu - Amaçlara Ulaşmak İçin 5 İlke - Kendine Güven Nasıl Sağla..

Bu Makaleyle İlgili Fikirlerinizi ve Görüşlerinizi Diğer Ziyaretçilerle Paylaşabilirsiniz