Bilgi Bankamız 62 Kategoride, 9052 Makale ve Konu Anlatımı içermektedir. Son Güncelleme: 27.01.2020 06:06

[İlk Yardım] Baş Ağrılarını Geçirmek İçin Yapılması Önerilen Tıbbi Müdahaleler


İçerik Hakkında Bilgi

  • Bu içerik 22.11.2007 tarihinde Erkan tarafından, İlk Yardım Kursu | Temel Uygulamalar bölümünde paylaşılmıştır ve 6106 kez okunmuştur.
    Kaynak: Kadim Dostlar ™ Forum

İçerik ve Kategori Araçları


Günlük hayatta en sık karşılaşılan yakınmalardan biridir. Ruhsal gerilim, alkol, yorgunluk, aşırı sıcak, oksijen azlığı, bazı ateşli hastalıklar, yüksek tansiyon, kansızlık, diş, göz, kulak, burun, boğaz hastalıkları ve boyun omurlarının hastalıkları gibi çok sayıda faktör birer baş ağrısı nedeni olabilir. Ağrı kesici ilaçlar baş ağrısında geçici iyileşme sağlasa da kronik baş ağrısı yakınması olanlarda nedene yönelik incelemeler yapılmalı ve buna göre bir tedavi uygulanmalıdır. Herkeste zaman zaman görülen baş ağrılarında ülser veya benzeri bir mide şikayeti yoksa aspirin gibi bir ağrı kesici ilaç, ruhsal gerilim azaltmak amacıyla ılık bir duş, sessiz bir odada dinlenme gibi önlemler yararlı olur. Göz yorgunluğuna neden olan işlerde çalışanlarda görülen baş ağrıları gözle ilgili nedenlere bağlı olabileceğinden bunların bir göz doktoruna başvurmaları çözüm sağlayabilir. Sinüzit baş ağrılarına neden olan diğer bir hastalıktır. Baş ağrılarını önemli bir bölümü de migren tipi baş ağrılarıdır. Migrende baş ağrısı genellikle yarım baş ağrısı şeklindedir. Ağrı başın bir yanında çoğunlukla gözün arkasından başlayarak birkaç saat içinde şiddetlenir. Migren krizi başlamadan önce hastada ruhsal çöküntü, göz yaşarması, burun akıntısı gibi öncü belirtiler bulunabilir. Migren krizi tutan hasta sessiz ve loş bir odada istirahat etmeli, ağrının başlamasını hissettiğinde hemen ilaçlarını almalıdır. Migrenli hastaların çukulata, bazı peynirler, kırmızı şarap, çay, kahve gibi besinler ve içeceklerden uzak durması yararlı olur çünkü bunlardan bulunan bazı maddeler migren krizini başlatmaktadır.


(Visited 1 times, 1 visits today)


Kaynak: Kadim Dostlar ™ Forum

Bu içerik 22.11.2007 tarihinde Erkan tarafından, İlk Yardım Kursu | Temel Uygulamalar bölümünde paylaşılmıştır ve 6106 kez okunmuştur. Bu içeriğin devamında incelemek isteyebileceğiniz 0 adet mesaj daha bulunmaktadır.

[İlk Yardım] Baş Ağrılarını Geçirmek İçin Yapılması Önerilen Tıbbi Müdahaleler orjinal içeriğine ulaşmak için tıklayın ...

Önceki MakaleOkullarda Psikolojik Danışmanlık | Mülakat – Görüşme Sonraki MakaleEylül Ayı En Çok Okunan Kitaplar - 2008 | Geçtiğimiz Eylül Ayında Kitapseverler En Çok Hangi Kitapları Okudu? Kitapların Konuları

Bu Makaleyle İlgili Fikirlerinizi ve Görüşlerinizi Diğer Ziyaretçilerle Paylaşabilirsiniz