Bilgi Bankamız 62 Kategoride, 9052 Makale ve Konu Anlatımı içermektedir. Son Güncelleme: 27.01.2020 06:06

İlk Türk Hava Şehitliği Mezarlığı – Suriye – Şam | İstanbul-Kahire Hava Seyahati – İstanbul-Kahire Uçuşu – İlk Türk Hava Şehitleri Mezarlığı Fotoğrafl..


İçerik Hakkında Bilgi

  • Bu içerik 03.05.2011 tarihinde Hale tarafından, Vatan Sevgisi | Şehitlerimize Özel Bölüm bölümünde paylaşılmıştır ve 1587 kez okunmuştur.
    Kaynak: Kadim Dostlar ™ Forum

İçerik ve Kategori Araçları


İlk Türk Hava Şehitliği Mezarlığı

Suriye – Şam


Türk Havacılığının ilk şehitleri olan Tayyareci Fethi ve Sadık Beylerin, İstanbul-Kahire uçuşu esnasında 3 Mart 1914 tarihinde Şam’ın Taberiye ilçesi Şimiriye bucağı yakınlarında düştükleri yerde adlarına yapılan Anıt.

Tarih labirentleri sürprizler, hoşluklar, çarpıcı gerçeklerle dolu elbette. İçine ne kadar dalar, girer hatta kaybolursanız o kadar etkileyici, sarsıcı keyiflere gark oluyorsunuz.


Türk Silahlı Kuvvetleri’ nin zirvesindeki bir paşadan, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Halil İbrahim Fırtına‘dan geliyor. Fırtına Paşa şu cümleyle özetliyor bu tarihi gerçeği: “Şehit bir havacı uğruna şehrin ismi değiştirilmiş. Dünyada bunun bir örneği daha yok!..”

Bu açıklama Fethiye’de gerçekleştirilen büyük bir törenle, Şehit Fethi Bey anıtı açılırken yapıldı. Şu anda turizm ve tatil cenneti olan Fethiye’nin adı Meğri’ydi o zamanlarda. 1914 yılında şehit düşen ilk tayyareci Şehit Fethi Bey’in ismini alması şehidimizin o bölgenin çocuğu olmasından.

Yüzbaşı Fethi Bey ve Mulazım ı Evvel Sadık Bey (Yüzbaşı) Türk Havacılık Tarihi’nde “İstanbul-Kahire Hava Seyahati” veya “İstanbul-Kahire Uçuşu” olarak yer alan bu uçuş, 8 Şubat 1914 günü İstanbuldan havalanmışlardır. İstanbul’dan başlayan uçuşun ilk etabı Beyrut’ta başarıyla sona ermiştir. Gerekli bakım ve yakıt ikmalinin ardından ikinci durak olan Damascus’a ulaşılmıştır. 3 etab olan Kudüs’e başlandığında İsrail’in deniz seviyesinin altındaki iki gölünden biri olan Tıberıas’ta ters hava akımları nedeniyle uçak düşmüş ve Yüzbaşı Fethi Bey ile Yüzbaşı Sadık Bey “İlk Türk Hava Şehitlerimiz Olmuşlardır.”

Türk Hava Kuvvetlerinin ilk hava şehitleri olan Yüzbaşı Fethi Bey ve Yüzbaşı Sadık Bey’in cenazeleri Şam’a getirilmiş ve Emeviye Camisinde bulunan Selahaddin-i Eyyûbî Türbesinin yanına gömülmüşlerdir. Bu iki şehidimiz için daha sonra Tiberias Gölünün güney doğusunda anıt inşaa edilmiştir.


Bakınız, Hava Şehitlerini Anma Günü – 15 Mayıs

(Visited 1 times, 1 visits today)


Kaynak: Kadim Dostlar ™ Forum

Bu içerik 03.05.2011 tarihinde Hale tarafından, Vatan Sevgisi | Şehitlerimize Özel Bölüm bölümünde paylaşılmıştır ve 1587 kez okunmuştur. Bu içeriğin devamında incelemek isteyebileceğiniz 5 adet mesaj daha bulunmaktadır.

İlk Türk Hava Şehitliği Mezarlığı - Suriye – Şam | İstanbul-Kahire Hava Seyahati – İstanbul-Kahire Uçuşu - İlk Türk Hava Şehitleri Mezarlığı Fotoğrafları orjinal içeriğine ulaşmak için tıklayın ...

Önceki MakaleLilith Efsanesi | Musevilik Ve Hıristiyanlık İnançlarında Âdem'in İlk Eşi Sonraki MakaleOfiste Nasıl Zayıflanır? | Kilo Vermek İçin Egzersiz - Op. Dr. Murat Öztürk

Bu Makaleyle İlgili Fikirlerinizi ve Görüşlerinizi Diğer Ziyaretçilerle Paylaşabilirsiniz