Bilgi Bankamız 62 Kategoride, 9052 Makale ve Konu Anlatımı içermektedir. Son Güncelleme: 27.01.2020 06:06

İki Şehrin Hikayesi | Charles Dickens’ın 1859’da Gazetelerde Tefrika Edilmek Üzere Yazdığı, Dünya Klasikleri Arasına Girmiş Romanı


İçerik Hakkında Bilgi

  • Bu içerik 28.03.2009 tarihinde Esesli tarafından, Kütüphane | Okunması Gereken Kitaplar ve Kitap Özetleri bölümünde paylaşılmıştır ve 1459 kez okunmuştur.
    Kaynak: Kadim Dostlar ™ Forum

İçerik ve Kategori Araçları


İki Şehrin Hikayesi

Charles Dickens


Sayfa Adedi : 380
Basıldığı Yer/Yıl: Altın Yayınevi/1980

Kitabın Konusu:

Hayattaki büyün zorluklara rağmen kendi onurları ve düşünceleri için mücadele edenlerin hikayesi.


Kitabın Özeti:

1775 yılının Kasım ayının dondurucu bir gecesinde eski ve saygı duyulan Tellson bankasının temsilcisi Mr.Jervis Lorry, bir posta arabasıyla Dover şehrine gider. Orada son günler, Londra’dan geri dönmesi için ülkesine çağrılan Lucie Manette adında güzel bir Fransız ile buluşacaktır. Birlikte Paris’e giderler. Manette ‘nin babası, Dr.Manette, Defarge’lerin meyhanesinin üstündeki küçük bir tavan arasında gizlenmektedir. Dr.Manette Bastille hapishanesindeki bir hücrede tek başına 18 yıl hapis tutulmuştur. Şimdi, ruhsal dengesi bozulduğundan Şngiltere’ye mülteci olarak götürülecektir. Lorry ve Luci Manette’nin Paris gezisine Tellson bankasının Jerry Cruncher adında sadık, garip görünüşlü bir hizmetkarı da eşlik eder.

Defarge’lerin meyhanesi, Paris’teki ihtilalcilerin merkezidir. Eski rejimin baş düşmanı olan Defarge’ler tavan arasını Dr.Manette’ye vermişler ve Dr.Manette de her gün geçmişini hatırlamaya çalışmıştır. Bu arada Bn. Defarge ihtilal geldiği zaman ortadan kaldırılmasını istediği bütün aristokratların adlarını içeren garip bir atkı örmektedir.

Lucie ve Jarvis Lorry’nin yaşlı Dr.Manette’yi Londra’ya getirmelerinden beş sene sonra, John Barsad adındaki bir adamın İngiltere aleyhine casusluk yapmakla itham ettiği Charles Darney adındaki bir Fransızca öğretmeninin yargılanmasında bulunurlar. Manette’ler beş sene önce Fransa’dan İngiltere’ye dönerlerken Darney’e vapurda rastladıklarını söylerler. Darney’I parlak bir avukat olan, Sydney Carton kurtarır. Carton sanığa o kadar benzer ki diğer avukat Mr.Stryver, sanığı “tanıyanlar”ın ifadelerini alt üst eder.

Yargılanmadan sonra, Darney ve Carton Manette’lerin mütevazi evlerini sık sık ziyaret ederler. Darney’in St.Evemonde’ler denen bencil Fransız aristokratlarının mirasçısı oldukları anlaşılır. Onlarla hiçbir alışverişte bulunmamaya karar veren Darney Londra’da yaşamaya karar vermiştir.

Parlak fakat istikrarsız biri olan Carton,Mr.Stryver’ın davalarının hazırlanmasıyla görevlendirilirse de çok defa sarhoş olduğundan duruşmalarda hazır bulunamaz. Her iki genç de Lucie ‘ye kur yaparlar. Darney’ı seçtiği zaman Carton asil bir hareketle Lucie’nin seçtiği bir kimse için hayatını feda etmeye hazır olduğunu söyler.

Darney ve Lucie evlenirler. Fransa’da ihtilal patlayıp, ihtilalciler Bastille hapishanesini basarak mahkumları serbest bıraktıkları zaman, küçük kızları altı yaşındadır. Charles Darney’in amcası St. Evramonda Markisinin kullandığı arabanın küçük bir çocuğu öldürmesi Fransız köylülerini öfkelendirmiştir. Çocuğun babası Markisi mahkemeye getiremeyince, yatağında öldürmüş ve bunun sonucunda da asılmıştır.


Bir gün İngiltere’deki yeni St.Evramonda Markisine bir mektup gelir. Darney, mektuptan, ailesinin eski hizmetçisinin ihtilalciler tarafından hapsedilir. Markis’e müdahale ederek kendini kurtarmasını rica eder. Çünkü tutuklandığı zaman Charles’ın emirlerini yerine getirmeye çalışarak halka aile namına tazminat vermektedir. Darney, şerefli bir düşünceyle, Fransa’ya giderek bir şeyler yapmaya karar verir.

Böylece, Paris’e Tellson bankasının bu şehirdeki bir işini yönetecek Jarvis Lorry ile birlikte gider. Darney, şehre gelir gelmez, ülkeye dönen bir aristokrat diye tutuklanır. Haber İngiltere’ye ulaşır ulaşmaz, Lucie ve Manette, yardım için Fransa’ya giderler. Bastille zindanında uzun yıllar hapsedilen Dr. Manette, bu olayın damadının kurtulmasına yardımcı olacağını düşünür.

Manette’ler Paris’e geldiği zaman terör rejimi tam bir egemenlik kurmuştur. Kana susamış ihtilalciler, yaşlı doktora saygı gösteriyorlarsa da, Defarge’lerin St.Evramonda ailesi mensuplarına besledikleri nefret öylesine derindir ki, Darney mahkeme önüne çıkarılmadan önce, bir buçuk yıl hapis yatar. Bütün bu süre zarfında Lucie kocasını göremez.

Darney ,sonunda mahkeme önüne çıkarılır. Bn. Defarge mahkeme salonunun ön sırasında oturur, şeytani atkısını örer ve Darney’in öldürülmesini ister. Charles, St.Evramonde’lerle hiçbir alış-verişi olmadığını söyler ve gerçekte ailenin servetinin yıllarca zarar verdikleri halka geri verilmesini emrettiğini söyler. Halkın saygı duyduğu Dr. Manette adının lehine konuştuğu zaman, mahkemedeki dinleyiciler kendisini alkışlarlar. Darney serbest bırakılır. Mahkeme kendisini serbest bırakmakla beraber, Darney’in Fransa’dan İngiltere’ye gitmesine izin vermez. Manette’ler bu zaferi henüz kutlamamışlardı ki, Darney yeniden tutuklanır. Defarge’ler ve kimliği belirtilmeyen esrarengiz bir tanık onu, halk düşmanlığıyla suçlamıştır. Darney, hücresinde teselli edilemez bir durumda kendisini suçlayanın kim olabileceğini, Lucie’nin eski sadık hizmetçisi Bn. Pross, uzun yıllardır görmediği kayıp kardeşini Paris sokaklarında görür. Bu senelerce önce İngiltere’deki mahkemede Darney aleyhine tanıklık yapan hain John Barsad’dır.

Şimdi, Sydney Carton da Paris’tedir. İhtilalcilerin bir casusu olarak Barsad’la görüşür. Kendisini, daha önce İngiltere için casusluk yapmış biri diye teşhir edeceği tehtidinde bulunarak, onunla gizli bir antlaşma yapar. Darney’in yeni mahkemesinde, Mr.Deuarge, St.Evramonde’ları iğrenç suçlamalarla karalayan bir liste çıkarır. Adam, Dr. Manetta’yı da, Darney aleyhindeki tanıklar arasında gösterir. Bu önemli belge, ihtiyar doktor tarafından Bastille’deki hapis hayatı sırasında yazılmış ve ihtilalciler burasını ele geçirdikleri zaman Defarge, Dr.Manette’nin hücresinde bulmuştur. Belgede St.Evramonde Markisinin dehşet saçan bir suçu nasıl işlediği ve tutuklandığı anlatılmaktadır. Soyluların hukukuna göre Markis Bn. Defarge’in kız kardeşi yoksul bir kızın ırzı geçmiştir. Kız ölüm döşeğindeyken Dr.Manette Evramonde ailesini lanetlemektedir. Uzun yıllar unutulan bu belgenin hakimler üzerinde etkisi olur. Bunu yazdığını reddetmesine ve hakimlerden merhamet dilemesine rağmen, Dr.Marnette’nin sözleri göz önüne alınmaz Darney’in atalarının işlediği suçların cezasını çekmesi kanaatiyle 24 saat içinde giyotinle öldürülmesine karar verilir. Fakat yıllardır kendisini terk eden Sydney Carton, şimdi sevdiği kadının kocası adına hareket etmeye karar verir. Avantaj yaptığı Barsad’ın yardımıyla, Barney’in hücresine girmeyi başarır. Kendisi ile elveda içkisi içeceğini söyleyerek Barney’in içkisine uyuşturucu madde katar ve onunla elbiselerini değiştirir. Mahkuma çok benzediğinden Carton,Darney’in adına giyotin altına yatacaktır.

Bu arada Bn.Defarge Lucie’nin küçük kızı da dahil bütün aileyi ihbar etmek için Manette’nin evine gider. Bn. Pross Darney’ler Fransa’dan kaçarken onun onları yakalamasını engeller. Bu sırada Bn. Defarge Bn. Pross’la boğuşurken kendi silahıyla kendini öldürür. Tüm bu olaylar olurken Carton giyotine götürülüyordur. Adam anı gelip giyotin düşmeden önce söylediği söz aynı zamanda kitabında sonu olur: “Şimdiye kadar yaptığım her işten çok daha iyi bir iş yapıyorum. Şimdiye kadar böyle bir huzura kavuşmamıştım.”

Kitabın Ana Fikri

Hayattaki bütün zorluklara rağmen kendi onurumuz ve düşüncelerimiz doğrultusunda mücadele etmeliyiz.


Kaynak: Kadim Dostlar ™ Forum

Bu içerik 28.03.2009 tarihinde Esesli tarafından, Kütüphane | Okunması Gereken Kitaplar ve Kitap Özetleri bölümünde paylaşılmıştır ve 1459 kez okunmuştur. Bu içeriğin devamında incelemek isteyebileceğiniz 3 adet mesaj daha bulunmaktadır.

İki Şehrin Hikayesi | Charles Dickens\'ın 1859’da Gazetelerde Tefrika Edilmek Üzere Yazdığı, Dünya Klasikleri Arasına Girmiş Romanı orjinal içeriğine ulaşmak için tıklayın ...

Önceki MakaleMustafa Kemal’in Gözle Görülmeyen Yeri Bilmesi | Atatürk’ün Kurtuluş Savaşı Sırasındaki Kehanetleri Sonraki MakalePeriler Dişi Midir? Ne Dersiniz? | Erkekler Akıllı Olabilirler Fakat, Unutulmamalıdır Ki Periler Dişidir

Bu Makaleyle İlgili Fikirlerinizi ve Görüşlerinizi Diğer Ziyaretçilerle Paylaşabilirsiniz