Bilgi Bankamız 62 Kategoride, 9052 Makale ve Konu Anlatımı içermektedir. Son Güncelleme: 27.01.2020 06:06

Hendek Muharebesi | 31 Mart 627 Tarihinde Mekkeli Müşriklerle Müslümanlar Arasındaki Üçüncü Ve Son Muharebe


İçerik Hakkında Bilgi

  • Bu içerik 13.03.2011 tarihinde Hale tarafından, Dinimiz İslam | İslam Büyükleri bölümünde paylaşılmıştır ve 1698 kez okunmuştur.
    Kaynak: Kadim Dostlar ™ Forum

İçerik ve Kategori Araçları


Hendek Muharebesi

Hz. Muhammed’in Yaptığı Savaşlar


Hendek Muharebesi 31 Mart 627 tarihinde gerçekleşmiştir. Mekkeli Müşriklerle Müslümanlar arasındaki üçüncü ve son muharebedir. Bu muharebe adını, Müslümanların savunma için kazdıkları hendekten almaktadır. Bu muharebede Müslümanların 3.000 Müşriklerin ise 12.000 savaşanı vardı. Sonuçta yenen Müslümanlar oldu.

Hendek Muharebesi


Nedenleri

Mekkeli Müşrikler Uhud Muharebesi’nde kesin bir zafer kazanamamışlardı. Ayrıca Uhud Muharebesi’ndan sonra Müslümanlar, Medine’nin doğusuna ve kuzeyine bazı seferler yaparak Mekke kervanlarının Mısır, Suriye ve Irak yolunu kapattırmışlardır.

Hazırlıklar

Mekkeli Müşrikler kendi birliklerinin yanı sıra, Ehabiş, Kinane, Tihame, Gatafan, Fezare, Beni Esed ve Necd kabilelerinden de paralı askerler aldılar.

Mekkeli Müşriklerin harekete geçtiğini haber alan Müslümanlar, öncelikle savaş için strateji belirlediler. Buna göre açıkta savaşılmayacak, savunma savaşı verilecekti. Savunmayı kolaylaştırmak amacıyla Selman-ı Farisi’nin teklifiyle şehrin (Medine) bazı stratejik yerlerine hendekler kazılmasına karar verildi. Ayrıca kadın ve çocuklar da zarar görmemeleri için şehirdeki bazı kulelere yerleştirildiler.

Savaş


Sal dağında karargah kuran Müslümanlar, küçük gruplara ayrılarak hendeği korumaya ve muhtemel hendeği aşma girişimlerini engellemeye çalıştılar. Bir iki girişim dışında Müşrikler hendeği aşmayı denemediler. Savaş karşılıklı ok atışlarıyla geçti.

Yiyecek stoklarının tükenmesi ve kuşatmanın etkisiz kalması nedeniyle Müşrikler, Beni Kureyze Yahudilerini savaşa katılmaları için razı ettiler. Buna göre, Muhammed’e saldırmazlık sözü veren Beni Kureyzelilar, Müslümanları arkadan vuracaklardı. Ancak durumu haber alan Muhammed, bazı ufak birlikleri bu yöne sevk etti. Bunu duyan Beni Kureyzelilar önemli bir girişimde bulunamadılar. Yalnızca bazı Yahudiler’in, ailelerin bulundukları kulelere başarısız saldırma girişimleri oldu. Bunların birinde Muhammed’in halası Safiyye, kuleye tırmanan bir Yahudi’nin başını keserek diğer Yahudilerin önüne attı.

Müşriklerin kuşatması 1 ay kadar sürdü. Soğukların artması, hatta çıkan bir fırtınanın çadırlarını dağıtması sebebiyle Müşrikler, kuşatmayı kaldırdılar.. Böylece Hendek Muharebesi Müşrikler için bir hezimet olarak tarihe geçti.

Kaynaklar

1. ^ Taberi c. 1 s. 1465
2. ^ Prof. Dr. Muhammad Hamidullah, Hz. Peygamberin Savaşları, Yeni Şafak, 1962, s.63-75
3. ^ a.g.e. s. 77

(Visited 1 times, 1 visits today)


Kaynak: Kadim Dostlar ™ Forum

Bu içerik 13.03.2011 tarihinde Hale tarafından, Dinimiz İslam | İslam Büyükleri bölümünde paylaşılmıştır ve 1698 kez okunmuştur. Bu içeriğin devamında incelemek isteyebileceğiniz 1 adet mesaj daha bulunmaktadır.

Hendek Muharebesi | 31 Mart 627 Tarihinde Mekkeli Müşriklerle Müslümanlar Arasındaki Üçüncü Ve Son Muharebe orjinal içeriğine ulaşmak için tıklayın ...

Önceki MakaleUzay İstasyonu Robot Unutuyor Key Again | Günün Gökbilim Görüntüsü - 1 – 30 Nisan 2014 Sonraki MakalePiaget Teorisi | Bilme - Anlama - Yorumlama Ve Öğrenme Eylemlerini Gerçekleştirmeyi Sağlayan Zihinsel Etkinliklerin Genel Adı - Piaget Teorisi Ve Geli..

Bu Makaleyle İlgili Fikirlerinizi ve Görüşlerinizi Diğer Ziyaretçilerle Paylaşabilirsiniz