Bilgi Bankamız 62 Kategoride, 6235 Makale ve Konu Anlatımı içermektedir. Son Güncelleme: 19.12.2015 08:31

Hayvan Çiftliği | George Orwell’in Mecazi Dille Yazılmış Fabl Tarzında Siyasi Hiciv Romanı

İçerik Hakkında Bilgi

  • Bu içerik 28.11.2012 tarihinde Hale tarafından, Kütüphane | Okunması Gereken Kitaplar ve Kitap Özetleri bölümünde paylaşılmıştır ve 42 kez okunmuştur.
    Kaynak: Kadim Dostlar ™ Forum

İçerik ve Kategori Araçları
Hayvan Çiftliği

Hayvan Çiftliği, (orijinal adıyla Animal Farm) George Orwell‘in mecazi bir dille yazılmış fabl tarzında siyasi hiciv romanı.

Hayvan Çiftliği – Türkçe kapak resmi

Özgün adı: Animal Farm: A Fairy Story
Çevirmeni: Halide Edip Adıvar (1954)
Türü: Klasikler, hiciv, eğitim animasyonu
Basım tarihi: 17 Ağustos 1945
Türkçe basım tarihi: 1954

Roman ilk olarak 1945′te yayınlandıysa da asıl ününe 1950′lerde kavuştu. 1996′da ise geçmiş tarihler için verilen Retro Hugo Ödülü’nü 1946 senesi için aldı.

Roman, Stalinizmin acı bir eleştirisidir. Totaliter rejimlere karşıt bir solcu olan Orwell, romanında SSCB’nin kuruluşundan itibaren meydana gelen önemli olayları kara mizah kullanarak mecazi bir dille anlatır.

Hayvan Çiftliği çok yankı uyandırmış ve olumlu eleştiriler almıştır. Bir Stalinizm eleştirisi olmakla birlikte, II. Dünya Savaşı yıllarında müttefiklerini kızdırmak istemeyen İngiltere’de sansüre uğramıştır. Romanın çizgi filmi çekilirken konusunun CIA tarafından değiştirildiği iddia edilmektedir. Roman 1999′da bu kez konusuna daha sadık bir senaryoyla filme çekilmiştir.
Hayvan Çiftliği, Pink Floyd’un Animals albümüne ilham kaynağı olmuştur.

“Hayvan Çiftliği” Türkiye’de ilk kez 1954 yılında o zamanki adı Maarif Vekâleti olan Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Halide Edip Adıvar’ın Türkçe çevirisiyle bastırtılmıştır. 1966 yılında da kitabın ikinci baskısı yapılmıştır.

Romanın İngilizce versiyonu 1970′li yıllarda Türkiye’de yabancı dille eğitim yapan devlet okullarında (Maarif Bakanlığı Kolejleri) İngilizce derslerinde okutulmuştur.

Romandaki karakterler

• Koca Reis, domuz, hayvanlara mutluluk ve barış dolu bir dünya vaat eder, insanların çiftlikten kovulmasını ister. Karl Marx veya Vladimir Lenin’e benzer.
• Snowball, domuz, hayvanlara okumayı öğretir, bir değirmen yapılması taraftarıdır. Leon Troçki’yi temsil eder. Napolyon değirmene önce karşı çıkar, Snowball’u çiftlikten kovduktan sonra ise değirmenin yapımını ister. Başa gelen her kötü olaydan Snowball’u sorumlu tutar.
• Napolyon, domuz, köpekleri eğitir ve bir polis gücü haline getirir, Snowball’u çiftlikten kovar, insanlarınkinden daha baskıcı bir yönetim kurar. Josef Stalin’i temsil eder. Kitapta Hayvanizm olarak anılan Marksizm ve Leninizm’den kesin olarak dönüş yapar.
• Bay Jones, insan, çiftliğin eski sahibi. Son Rus çarı II. Nikolay’ı temsil eder.
• Bay Frederick, düzenli bakılan komşu çiftliğin sahibi. Adolf Hitler’e benzemektedir.
• Bay Pilkington, Winston Churchill’e benzemektedir. Kitabın sonunda Napolyon’un Bay Pilkington ile anlaştığını görüyoruz. Bu da bize onun Theodore Roosevelt olduğunu gösteriyor.

Sinema uyarlamaları

George Orwell’ın “Animal Farm” adlı eseri iki kez sinemaya uyarlanmıştır.

Bunlar:

• Animal Farm, 1954, İngiltere, Animasyon filmi, renkli. Romanın haklarını elinde bulunduran CIA filmin içeriğine müdahele etmiş ve bütçesinin bir bölümünü karşılamış.
• Animal Farm, 1999, Amerika, TV filmi. Hayvanları ünlüler seslendirmiş (Peter Ustinov, Ian Holm vb.)

Bakınız, George Orwell – Eric Arthur Blair (d. 25 Haziran 1903 – ö. 21 Ocak 1950) | 20. Yüzyıl İngiliz Edebiyatının Önde Gelen Kalemleri Arasında


Kaynak: Kadim Dostlar ™ Forum

Bu içerik 28.11.2012 tarihinde Hale tarafından, Kütüphane | Okunması Gereken Kitaplar ve Kitap Özetleri bölümünde paylaşılmıştır ve 42 kez okunmuştur. Bu içeriğin devamında incelemek isteyebileceğiniz 0 adet mesaj daha bulunmaktadır.

Hayvan Çiftliği | George Orwell\'in Mecazi Dille Yazılmış Fabl Tarzında Siyasi Hiciv Romanı orjinal içeriğine ulaşmak için tıklayın ...

Önceki Makale[Sözcük Türleri] Ad Soylu Sözcükler: İsim (Ad) ve İsim Çekim Ekleri Sonraki Makale[Ahlak-ı Nebi] Peygamberimiz Hz. Muhammed'in Alçak Gönüllü İle İlgili Hadisler

Bu Makaleyle İlgili Fikirlerinizi ve Görüşlerinizi Diğer Ziyaretçilerle Paylaşabilirsiniz