Bilgi Bankamız 62 Kategoride, 9052 Makale ve Konu Anlatımı içermektedir. Son Güncelleme: 27.01.2020 06:06

Gündönümünde Ay Doğumu, Sounion Burnu | Günün Gökbilim Görüntüsü 20 – 30 Haziran 2008


İçerik Hakkında Bilgi

  • Bu içerik 21.06.2008 tarihinde Hale tarafından, Astronomi - Uzay - Gokbilim Konu Anlatımları bölümünde paylaşılmıştır ve 1633 kez okunmuştur.
    Kaynak: Kadim Dostlar ™ Forum

İçerik ve Kategori Araçları


Gündönümünde Ay Doğumu, Sounion Burnu | 20 Haziran 2008 Günün Gökbilim Görüntüsü

Kâinatı Keşfedin! Büyüleyici evrenimizin farklı bir resmi veya fotoğrafı, her gün profesyonel bir gökbilimcinin yazdığı kısa bir açıklama ile birlikte yayımlanır.


20 Haziran 2008

Gündönümünde Ay Doğumu, Sounion Burnu


Katkı ve Telif Hakkı : Anthony Ayiomamitis (Geceleyin Dünya – TWAN)

Açıklama : Bugünkü gündönümü, Güneş’in Dünya göklerindeki yıllık devinimi sırasında ulaşacağı en kuzeydeki noktayı ve de kuzey yarımkürede yazın gökbilim açısından başlangıcını temsil etmektedir. Fakat bundan yalnızca iki gün önce gündönümüne en yakın tarihteki dolunay, hemen hemen tutulum düzlemi üzerinde, Güneş’in tam aksi yönüne, yani yıl içindeki en güney noktasına yakın bir konuma ulaştı. Gökbilimci Anthony Ayiomamitis, gündönümündeki dolunayın bu etkileyici görüntüsünü Yunanistan’daki Sounion Burnu üzerinden çekti. Ön planda, Ege Denizi’ndeki denizciler tarafından da görülebilen 2400 yıllık Poseidon Tapınağı yer alıyor. Çok iyi planlanmış olan tek pozluk bu görüntüde, bir teleskop merceği Ay’ı olduğundan daha büyük gösteriyor; ancak sıradan gökyüzü sevdalıları herhangi bir optik yardım olmasa bile, ufka yakın konumdayken dolunayı sık sık şaşırtıcı bir biçimde büyük görünürken yakalayabilirler. Bu güçlü görüntü etkisi ay yanılsaması olarak bilinmektedir.

Anahtar Sözcükler : Gündönümü, Ay, Gece Manzarası

Yarınki Görüntü : Aydınlık Hafta Sonu

(Visited 4 times, 1 visits today)


Kaynak: Kadim Dostlar ™ Forum

Bu içerik 21.06.2008 tarihinde Hale tarafından, Astronomi - Uzay - Gokbilim Konu Anlatımları bölümünde paylaşılmıştır ve 1633 kez okunmuştur. Bu içeriğin devamında incelemek isteyebileceğiniz 9 adet mesaj daha bulunmaktadır.

Gündönümünde Ay Doğumu, Sounion Burnu | Günün Gökbilim Görüntüsü 20 - 30 Haziran 2008 orjinal içeriğine ulaşmak için tıklayın ...

Önceki MakaleHarbiyeli Atatürk | Arkadaşları - Öğretmenleri - Künye Bilgileri Sonraki MakaleAbdülaziz'in Kanlı Gömleği | 131 Yıldır Saklanan Kıyafetler, Topkapı Sarayı'nın Depolarında Ortaya Çıktı. Giysiler Pantolon, Hırka, Dizlik, Gömlek, ..

Bu Makaleyle İlgili Fikirlerinizi ve Görüşlerinizi Diğer Ziyaretçilerle Paylaşabilirsiniz