Bilgi Bankamız 62 Kategoride, 9052 Makale ve Konu Anlatımı içermektedir. Son Güncelleme: 27.01.2020 06:06

[Fizik] Avogadro Yasası – Avogadro Hipotezi | Eşit Hacimdeki Gazlar, Eşit Sıcaklıklarda Aynı Sayıda Parçacık Ya Da Molekül Olduğunu Öne Süren Amedeo A..


İçerik Hakkında Bilgi

  • Bu içerik 06.12.2010 tarihinde Hale tarafından, Fizik - Kimya - Biyoloji Konu Anlatımları bölümünde paylaşılmıştır ve 1807 kez okunmuştur.
    Kaynak: Kadim Dostlar ™ Forum

İçerik ve Kategori Araçları


Avogadro Yasası – Avogadro Hipotezi

Avogadro yasası – Avogadro hipotezi, Amedeo Avogadro‘nun 1811’de bulduğu bir gaz yasasıdır.


Bakınız, Amadeo Avogadro

Bu yasa, eşit hacimdeki gazlar, eşit sıcaklıklarda aynı sayıda parçacık ya da molekül olduğunu öne sürer. Buna göre, belirli bir hacimdeki gazın bulundurduğu molekül sayısı, gazın kütle ya da boyutundan bağımsızdır. Örnek olarak, aynı hacimdeki hidrojen ve nitrojen verilebilir. Buna göre, hidrojen de nitrojen de aynı molekül sayısına sahiptir.

Bu yasanın bir kısmı, matematiksel olarak şöyle gösterilebilir:


V kübik metre olarak hacim,
n gazın mol sayısı,
a da bir sabittir.

Ancak yukarıdaki denklem, sadece homojen maddeler için geçerlidir. Buna homojen sıvılar ve katılar da dahildir. Bu ilişki bulunması kolay bir ilişkidir ki, nitekim Avogadro’dan önce de varsayılmıştır.

Avogadro yasasının en önemli sonucu, yasanın ideal gaz sabitinin tüm gazlar için aynı olduğunu bulmasıdır.

P paskal olarak basınç,
T de Kelvin olarak sıcaklıktır.

Yukarıdaki denkleme göre, tüm gazlar için bu sabit eşittir. Yani gazın boyutunun ya da kütlesinin bu sabitin değerini değiştirmez. Bu Avogadro yasasının en önemli bölümünü oluşturmakla beraber, Avogadro’nun doğa görüşündeki dahiliği de gösterir. Nitekim, bu yasayı, kinetik teori kullanarak kanıtlamak yıllar sürmüştür.


Standart durumda, bir mol ideal gaz, 22.4 litre (dm3) yer kaplar. Bu değer, genellikle molar hacim olarak kullanılır. Gerçek gazlar, bu değere bire bir uymaz.

Bir moldeki molekül sayısı olan Avogadro sayısı, yaklaşık olarak mol başına 6.02×1023 parçadır.

Avogadro yasası, toplam gaz yasasını oluşturan Boyle yasası, Charles yasası ve Gay-Lussac yasasıyla birlikte ideal gaz yasasını oluşturur.

Bakınız,

Charles Yasası – Charles Ve Gay-Lussac Yasası – Toplam Hacim Yasası

Boyle Yasası – Boyle-Mariotte Yasası


Kaynak: Kadim Dostlar ™ Forum

Bu içerik 06.12.2010 tarihinde Hale tarafından, Fizik - Kimya - Biyoloji Konu Anlatımları bölümünde paylaşılmıştır ve 1807 kez okunmuştur. Bu içeriğin devamında incelemek isteyebileceğiniz 2 adet mesaj daha bulunmaktadır.

[Fizik] Avogadro Yasası - Avogadro Hipotezi | Eşit Hacimdeki Gazlar, Eşit Sıcaklıklarda Aynı Sayıda Parçacık Ya Da Molekül Olduğunu Öne Süren Amedeo Avogadro\'nun 1811\'de Bulduğu Gaz Yasası orjinal içeriğine ulaşmak için tıklayın ...

Önceki MakaleKapalı İfade | Dil Biliminde Gizli Dillerden 'Kapalı İfade' Sonraki MakaleÇanakkale’de Şehit Olan Yalvaçlılar | Çanakkale Zaferi'nin Türk Ve Dünya Tarihi'ndeki Yeri - Yalvaç Teyyaresi

Bu Makaleyle İlgili Fikirlerinizi ve Görüşlerinizi Diğer Ziyaretçilerle Paylaşabilirsiniz