Bilgi Bankamız 62 Kategoride, 9052 Makale ve Konu Anlatımı içermektedir. Son Güncelleme: 27.01.2020 06:06

Fanzin – Kuralsız Yayınlar Nedir? | Finansal Kaynaklardan Ve Hiyerarşik Yapılardan Uzak Alternatif Basılı Materyel – Fanzin Türleri – Türkiye’deki Be..


İçerik Hakkında Bilgi

  • Bu içerik 18.04.2009 tarihinde Hale tarafından, Dünya Edebiyatı ve Edebi Kişilikler bölümünde paylaşılmıştır ve 1898 kez okunmuştur.
    Kaynak: Kadim Dostlar ™ Forum

İçerik ve Kategori Araçları


Fanzin – Kuralsız Yayınlar

Fanzin, İngilizce FANatic ve magaZINE kelimelerinin kısaltılmasıyla oluşturulan finansal kaynaklardan ve hiyerarşik yapılardan uzak alternatif bir basılı materyeldir. Farklı yöntemlerle çoğaltılan örnekleri olmakla beraber genellikle fotokopi aracılığı ile çoğaltılarak satış amacı güdülmeden dağıtılan yayınlardır.


Türkçe’de “Fanzin” olarak kullanılan “fanzine”, genelde belirli bir konu üzerine işlenen yapıtlardan (yazı, resim, fotoğraf, karikatür, vb.) oluştuğu gibi, değişik ve çeşitli konuların yapıtlarının da bir araya gelmesiyle oluşabilir. Her türlü materyal kullanılarak oluşturulabilen fanzinler tek sayfalık olabileceği gibi birbirine zımbalanmış, iğnelenmiş çok sayıda sayfadan da oluşabilir. Geleneksel olarak el yazısı, daktilo, kolaj, çizim gibi farklı elementlerden oluşur.

Türleri

1. Müzik fanzinleri


Müzik fanzinleri ana temasını müzik kültürünün oluşturduğu fanzinlerdir. Genellikle punk, rock ya da elektronik müzik ile ilgili olan fanzinlerdir. Kimi zaman siyasi konularla da ilgili olabilmektedirler. Bu alanda en kaliteli fanzinlerden biri Pena Fanzin’dir.

2. Edebiyat fanzinleri

Şiir, öykü ve hikâye gibi eserleri barındıran fanzin türleridir.

3. Çizgiroman fanzinleri

Çizgiroman hakkında haber ve bilgilendirici yazılara yer veren fanzin türleridir. Sadece amatör çizgiroman fanzinleri de mevcuttur.

4. Politik fanzinler

Politik içerikli fanzinlerdir. Her türlü siyasi duruş ve görüş ile ilgili olabilen bu tür fanzinler, sosyalist, anarşist ve çevreci gruplar tarafından sıkça kullanılmaktadır.


5. Tribün fanzinleri

Taraftar tribünlerini konu alan fanzinlerdir.

6. İçeriksiz fanzinler

Herhangi bir belirgin içeriği olmayan, içerisinde her türlü yazı, fotoğraf, kolaj kullanılan fanzinlerdir.

7. Diğer tür fanzinler

Spordan, karikatüre birçok konu hakkında çıkartılan tematik fanzinler.

Değişim

Fanzinlerin geçtiğimiz yıllara kıyasla sayıları gitgide azalmaktadır. Bunun en önemli sebebi ise teknolojinin gelişmesi ve internet gibi bir platformun gelişmesi ve yaygınlaşmasıdır. Ağ güncesi, e-zine gibi elektronik yayınlar gitgide popülerleşmektedir.

Türkiye’deki Belli Başlı Fanzinler

Pena Fanzin
Plonjon
FasulyedenKom
Dileylem Edebiyat Fanzin
Dahke
Etilen
GencligiminKatilisin!
Anavarza.zine
Sokak Edebiyatı
GölgeFanzin
Zifir Fanzin


Kaynak: Kadim Dostlar ™ Forum

Bu içerik 18.04.2009 tarihinde Hale tarafından, Dünya Edebiyatı ve Edebi Kişilikler bölümünde paylaşılmıştır ve 1898 kez okunmuştur. Bu içeriğin devamında incelemek isteyebileceğiniz 1 adet mesaj daha bulunmaktadır.

Fanzin - Kuralsız Yayınlar Nedir? | Finansal Kaynaklardan Ve Hiyerarşik Yapılardan Uzak Alternatif Basılı Materyel - Fanzin Türleri - Türkiye\'deki Belli Başlı Fanzinler - Alfabe Fanzin orjinal içeriğine ulaşmak için tıklayın ...

Önceki MakaleHayvanları Koruma Günü - 4 Ekim | Hayvanları Koruma Günü Hakkında Genel Bilgi - Hayvanları Koruma Günü Tarihçesi - Hayvanları Koruma Günü Şiirleri - H.. Sonraki MakaleAtatürk Ve Gençlik | Atatürk'e Göre Gençlik

Bu Makaleyle İlgili Fikirlerinizi ve Görüşlerinizi Diğer Ziyaretçilerle Paylaşabilirsiniz