Bilgi Bankamız 62 Kategoride, 9052 Makale ve Konu Anlatımı içermektedir. Son Güncelleme: 27.01.2020 06:06

En Yaygın 10 Fobi | İnsanları En Çok Korkutan 10 Şey


İçerik Hakkında Bilgi

  • Bu içerik 10.03.2012 tarihinde Hale tarafından, Sağlık Dünyası | Alternatif Tıp | İlk Yardım bölümünde paylaşılmıştır ve 1433 kez okunmuştur.
    Kaynak: Kadim Dostlar ™ Forum

İçerik ve Kategori Araçları


En Yaygın 10 Fobi

İnsanları En Çok Korkutan 10 Şey


1. Yılan

Araştırmalara göre en yaygın fobi yılan fobisi.


Üstelik çocuk ve yetişkinler üzerinde ayrı ayrı yapılan incelemelere göre kurbağa çiçek gibi zararsız objelere göre yılan imajını çok daha hızlı ayırt edebiliyor. Bir göz kırpışı zamanda yılanı fark etme yeteneği, araştırmacılara göre, atalarımızın vahşi doğada hayatlarını idame Ettirmesi için çok faydalı oldu.

2. Örümcek

Kadınların örümcekgillerden erkeklere oranla 4 kat fazla korktuğu tespit edilmiştir.

Evolution and Human Behavior adlı gazetede yayınlanan bir araştırmaya göre Pittsburg’daki Carnegie Mellon Üniversitesi’nden David Rakison, 11 aylık bir kız çocuğunun örümcek ve yılan figürlerini korku dolu yüz ifadeleri ile ilişkilendirmeyi hemen öğrendiğini ama erkek çocukların bunu yapmadığını keşfetti.

Evrimsel perspektiften bakıldığında, mantıklı geliyor çünkü kadınlar yiyecek toplarken bu türlerle daha sık karşılaşıyordu diyor Rakison. Ve çığlık faktörü de anne ve bebeği güvende tutmak için geçerli yöntemdi.

Maço erkekler, diğer yandan, avlanırken kimi riskleri göze almak zorundaydı, bu yüzden örümcek görünce korkuya kapılmaları çok faydalı olmayacaktı.


3. Korkutucu Alanlar

National Institute of Mental Health’ten açıklanan bir rapora göre 18 yaşın üzerindeki yaklaşık 1,8 milyon Amerikalı agorafobiden şikayetçi, kaçmanın/kurtulmanın zor olacağı bir alan ya da pozisyonda yoğun korku ve kaygı hissetmekten.

Genellikle korkulan yer ve aktiviteler arasında; asansörler, spor müsabakaları, köprüler, toplu taşıma araçları, alışveriş merkezleri ve uçaklar geliyor Mayo Clinic’e göre. Bu fobi insanların evden çıkmasına, arabada seyahat etmesine ya da kalabalık bir alanda bulunmasına engel olabiliyor.

4. Diğer İnsanlar

Kalabalık önünde konuşmayı düşünmek bile yüzünüzün kızarmasına, terlemenize ve kendinizi hasta hissetmenize sebep oluyor mu?

Bunlar sosyal fobinin işaretlerinden sadece birkaçı, hemen hemen 15 milyon Amerikalı yetişkini etkileyen. Ve sadece seyirci önünde konuşmakla sınırlı değil, başkalarının önünde yemek ya da içmek ve hatta aile bireyleri dışında herhangi birinin yanında genel kaygı hali. Korku çocukluk ya da gençlik çağında genellikle 13 yaş civarında başlıyor.

5. Yükseklik

Eğer bir çatıda dururken ya da uzun bir binaya bakarken rahatsızlık ve çarpıntı hissediyorsanız, yalnız değilsiniz.

Akrofobi adı verilen yükseklik korkusu yüzde 3 ila 5 arası değişen oran ile toplumda en sık karşılaşılan fobilerden bir diğeri. Bilim adamları daha önceleri bunun normal bir uyarıcıya verilen saçma bir tepki olduğunu düşünse de,yeni araştırmalara göre tam tersi.

Araştırmaya katılan gruptaki insanlardan kendileri yer seviyesinde iken ve tepesinde iken baktıkları binanın uzunluğunu tahmin etmeleri istenmiş. Akrofobi testinde düşük puan alanlar yani yüksekten korkanlar binanın aşağıdan 3 metreye yukarıdan 12 metre daha uzun olduğunu söylemişlerdir. Yani bina akrofobiklere olduğundan uzun görünmüştür.

Bakınız, Fobi Nedir? | Fobilerin Genel Özellikleri – Fobi Belirtileri – Fobi Tedavisi – Fobi Çeşitleri

Fobiler – Özgül Fobiler Nedir? | Özgül Fobi Çeşitleri – Özgül Fobi Belirtileri – Özgül Fobilerin Tedavisi – Nesne fobileri…

Fobiler – Sosyal Fobi Nedir? | Sosyal Fobi Başlangıcı – Sosyal Fobide En Sık Karşılaşılan Belirtiler – Sosyal Fobinin Sebepleri – Sosyal Fobi Nasıl Tedavi Edilir? Sosyal Fobi İyileşir mi? Başkaları tarafından inceleme altında tutulduğu korkusu…

Fobiler – Agorafobi Nedir? | Agorafobi Belirtileri – Agorafobi Tedavisi – Yalnız başına dışarı çıkmak korkusu..

(Visited 1 times, 1 visits today)


Kaynak: Kadim Dostlar ™ Forum

Bu içerik 10.03.2012 tarihinde Hale tarafından, Sağlık Dünyası | Alternatif Tıp | İlk Yardım bölümünde paylaşılmıştır ve 1433 kez okunmuştur. Bu içeriğin devamında incelemek isteyebileceğiniz 2 adet mesaj daha bulunmaktadır.

En Yaygın 10 Fobi | İnsanları En Çok Korkutan 10 Şey orjinal içeriğine ulaşmak için tıklayın ...

Önceki MakaleVatan Nedir Bilir Misin Kardeş? | Ne Mutlu Türküm Diyene Sonraki MakaleTıpta Damar Devrimi | Damar Tıkanıklığının Tedavisinde Bypass Ameliyatının Yerini Alacak 'Özel Jel' Geliştirildi

Bu Makaleyle İlgili Fikirlerinizi ve Görüşlerinizi Diğer Ziyaretçilerle Paylaşabilirsiniz