Bilgi Bankamız 62 Kategoride, 5985 Makale ve Konu Anlatımı içermektedir. Son Güncelleme: 06.02.2014 05:32

Dünyanın En Büyük Optik Teleskoplarını Barındıran Gözlemevleri

İçerik Hakkında Bilgi

  • Bu içerik 12.12.2008 tarihinde Hale tarafından, Astronomi - Uzay - Gokbilim Konu Anlatımları bölümünde paylaşılmıştır ve 6786 kez okunmuştur.
    Kaynak: Kadim Dostlar ™ Forum

İçerik ve Kategori Araçları
Dünyanın En Büyük Optik Teleskoplarını Barındıran Gözlemevleri

Günümüzde tüm dünyada Astronomi eğitimi veren pek çok üniversiteye ait irili ufaklı bir çok gözlemevi bulunmaktadır. Ülkemizde de TÜBİTAK önderliğinde çalışmalarına devam eden TUG (Tübitak Ulusal Gözlemevi) ile beraber Ankara Üniversitesi’ne bağlı Ahlatlıbel Gözlemevi , Ege Üniversitesi’ne bağlı Nif Dağı eteklerindeki üniversite gözlemevi , İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Rasathanesi ve son dönemlerde kurularak diğerleri gibi bilime hizmet eden Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Ulupınar Astrofizik Gözlemevi , 19 Mayıs Üniversitesi Gözlemevi ile Erciyes Üniversitesinde bulunan 12 metre çaplı Radyo Teleskobun bulunduğu gözlemevi ülkemizde kısıtlı imkanlarına rağmen Astronomi ve Astrofizik çalışmalarına önemli katkılar sağlamaktadırlar.

Ancak şu anda dünya üzerinde bilimsel çalışmalar yapan ve ülkemizdekilerle kıyaslanamayacak kadar büyük olan dev optik teleskoplar bulunmaktadır. Bu yazıda bunlardan en büyük olanları incelemek ve özellikle Avrupa ve Amerikalıların Gökbilime verdiği değeri gözler önüne sermek istiyorum.

Mauna Kea Gözlemevi :

13561347mx3 Dünyanın En Büyük Optik Teleskoplarını Barındıran Gözlemevleri astronomi uzay gokbilim

Hawai Mauna Kea’de denizden yaklaşık 4140 metre yükseklikte yer alan gözlemevinde halen dünyanın en büyük teleskopları bulunmaktadır. Her birinin çapı 400 inç’i (yaklaşık 10 metre) bulan ayna teleskoplarla bugüne kadar evrenin en uzak bölgelerinden son derece ayrıntılı fotoğraf ve bilgiler elde edilmiştir. 70 milyon $ bütçeyle yapılan teleskopların yaklaşık ağırlıkları 300’er ton civarındadır. Gözlemevi ; Caltech , University of California ve NASA tarafından yönetilmektedir.

Palomar Gözlemevi :

22605523vu3 Dünyanın En Büyük Optik Teleskoplarını Barındıran Gözlemevleri astronomi uzay gokbilim

Amerika’nın Kaliforniya eyaletinde kuzey Sen Diego’da bulunan Palomar Gözlemevi , California Institute of Technology ‘ye (CIT) aittir. 200” (5.1 metre) büyüklüğe sahip dev teleskop yaklaşık 45 yıl boyunca (1948 – 1993) dünyanın en büyük teleskobu olarak astronomi dünyasına hizmet vermiştir.

44222045xz2 Dünyanın En Büyük Optik Teleskoplarını Barındıran Gözlemevleri astronomi uzay gokbilim

87225438cs3 Dünyanın En Büyük Optik Teleskoplarını Barındıran Gözlemevleri astronomi uzay gokbilim

Bugün hala ortalama yılın 290 gününde modern astronomi çalışmalarına destek vermektedir. Yılın belli günlerinde halka açık bir gözlemevidir. Gözlemevinde 60 , 48 ve 24 inç büyüklüklerinde daha ufak teleskoplar da bulunmaktadır.

Mc Donald Gözlemevi :

30273757uj1 Dünyanın En Büyük Optik Teleskoplarını Barındıran Gözlemevleri astronomi uzay gokbilim

Amerika’da batı Texas’daki Davis dağlarında bulunan gözlemevinde 360 inç (yaklaşık 9,2 metre) çapında Hobby-Eberly Teleskobu bulunmaktadır.

74655169bo8 Dünyanın En Büyük Optik Teleskoplarını Barındıran Gözlemevleri astronomi uzay gokbilim

Texsas eyalet vali vekili Bill Hobby ve hayırsever Robert Eberly’nin ismi verilen ve 1999’da bilimsel çalışmalarına başlayan teleskopta 3 tane spektrograf bulunmaktadır.

Paranal Gözlemevi :

14897658hw3 Dünyanın En Büyük Optik Teleskoplarını Barındıran Gözlemevleri astronomi uzay gokbilim

Şili’de Antofagasta’nın 120 km güneyindeki Cerro Paranal’da 2630 metre yükseklikte bulunan gözlemevinde ESO’ya (European Southern Observatory) bağlı VLT (Very Large Telescope) yani “Çok Büyük Teleskop” sistemi bulunmaktadır. Her biri 8,2 metre çapa sahip 4 tane teleskop, çok büyük bir interferometre oluşturmakta ve evrenin derinliklerinden gelen ışınımların son derece ayrıntılı analizlerini yapabilmektedir.

Nizhny Arkhyz Gözlemevi (BTA):

76990037zd8 Dünyanın En Büyük Optik Teleskoplarını Barındıran Gözlemevleri astronomi uzay gokbilim

Rusya Bilimler Akademisi’ne bağlı , 2070 metre rakımlı Mt. Pastukhova’da bulunan teleskobun ayna çapı 6 metredir . Ağırlığı 42 tonu bulan dev teleskop 26 kadir parlaklığa kadar sönük gök cisimlerini gözlemleyebilmektedir.

Del Roque de los Muchashos Gözlemevi :

86929370kb4 Dünyanın En Büyük Optik Teleskoplarını Barındıran Gözlemevleri astronomi uzay gokbilim

İspanya’ya ait olan Kanarya adalarında bulunan gözlemevinde William Herschel Teleskobu bulunmaktadır. 1987’de bilimsel çalışmalarına başlayan WHT’nin ayna çapı 4,2 metre büyüklüğündendir. Galaksimizin merkezine odaklanarak kara delik gözlemleri yapılan dev teleskopla Wolf – Rayet yıldızlarının keşifleri yapılmıştır.

Engin Yazıcı


Kaynak: Kadim Dostlar ™ Forum

Bu içerik 12.12.2008 tarihinde Hale tarafından, Astronomi - Uzay - Gokbilim Konu Anlatımları bölümünde paylaşılmıştır ve 6786 kez okunmuştur. Bu içeriğin devamında incelemek isteyebileceğiniz 0 adet mesaj daha bulunmaktadır.

Dünyanın En Büyük Optik Teleskoplarını Barındıran Gözlemevleri orjinal içeriğine ulaşmak için tıklayın ...

Önceki Makale2007-KPSS (Kamu Personeli Seçme Sınavı) | Duyurular, Klavuzlar, Başvurular Sonraki MakaleKoroner Anjiyografi Nedir? | Riskleri Nelerdir? Koroner Anjiyografi Nasıl Yapılır? Koroner Anjiyografi Hangi Durumlarda Yapılır? Hastaneye Gelirk..

Bu Makaleyle İlgili Fikirlerinizi ve Görüşlerinizi Diğer Ziyaretçilerle Paylaşabilirsiniz