Bilgi Bankamız 62 Kategoride, 9052 Makale ve Konu Anlatımı içermektedir. Son Güncelleme: 27.01.2020 06:06

Dünya’ya Yakın Küçük Gezegenler | Günün Gökbilim Görüntüsü – 1 – 31 Ekim 2011


İçerik Hakkında Bilgi

  • Bu içerik 02.10.2011 tarihinde Hale tarafından, Astronomi - Uzay - Gokbilim Konu Anlatımları bölümünde paylaşılmıştır ve 2063 kez okunmuştur.
    Kaynak: Kadim Dostlar ™ Forum

İçerik ve Kategori Araçları


Dünya’ya Yakın Küçük Gezegenler | Günün Gökbilim Görüntüsü

Kâinatı Keşfedin! Büyüleyici evrenimizin farklı bir resmi veya fotoğrafı, her gün profesyonel bir gökbilimcinin yazdığı kısa bir açıklama ile birlikte yayımlanır.


1 Ekim 2011

Dünya’ya Yakın Küçük Gezegenler


Çizim Katkısı ve Telif Hakkı : ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), Jet İtiş Gücü Laboratuvarı – Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü (JPL-Caltech), Geniş Açılı Kızıl Ötesi Araştırma Kaşifi (WISE)

Açıklama : Büyüklükler ölçekli olmasa da, Güneş ve iç güneş sisteminde yer alan gezegenlerin gösterildiği bu çizimde, her bir kırmızı nokta bir küçük gezegeni temsil etmektedir. Yukarıdaki çizim, WISE projesinin kırmızı ötesi dalga boyunda küçük gezegen avlama kısmı olan Dünya’ya Yakın Nesneler Geniş Açılı Kızıl Ötesi Araştırma Kaşifi (NEOWISE)’nden gelen yeni sonuçları gösteriyor. Çizimde Dünya’ya yakın orta ve büyük boy küçük gezegenlerin yoğunluk tahminleri görünür ışık dalga boyunda yapılmış araştırma sonuçları ile karşılaştırmalı olarak gösteriliyor. Yeni sonuçlar çizimin sol tarafında yer alıyor. Buradaki güzel haber NEOWISE gözlemlerine dayalı tahminlerin Dünya’ya yakın ve 100 metreden daha büyük genişliğe sahip küçük gezegenlerin sayısını görünür ışıkta yapılmış araştırmalara kıyasla yüzde 40 daha az gösteriyor olması. Üstelik kızıl ötesi görüntülemeye dayalı NEOWISE sonuçları çok daha güvenilir. Çünkü, güneş ışınları ile ısınan aynı büyüklüğe sahip küçük gezegenler aynı miktarda kızıl ötesi ışık yayarken, yüzeylerinin parlaklığına veya başka bir deyişle aklık derecelerine bağlı olarak görünür dalga boyunda çok farklı miktarlarda güneş ışığı yansıtabilmektedirler. Bu etki, optik gözlemlere dayalı araştırmaların sapmasına neden olabilmektedir. NEOWISE sonuçları, Dünya’ya yakın orta boy küçük gezegen tahminlerini yaklaşık 35.000’den 19.500’e indirmiş olsa da, bu nesnelerin büyük bir çoğunluğu halen keşfedilmeyi beklemektedir.

Anahtar Sözcükler : Küçük Gezegen, Kırmızı Ötesi

Yarınki Görüntü : Neye Dikkat Etmeli

Çeviri ve Düzenleme

Murat Tunçay – Tahir Şişman
Hazırlayanlar: Robert Nemiroff (MTU) ve Jerry Bonnell (UMCP)
NASA Yetkilisi: Phillip Newman Özel haklar uygulanır.
Gizlilik İlkeleri ve Önemli Uyarılar
NASA / Goddard Uzay Uçuşları Merkezi (GSFC)
Gök Fiziği Bölümü (ASD) ve
Michigan Teknoloji Üniversitesi’nin bir hizmetidir.


(Visited 2 times, 1 visits today)


Kaynak: Kadim Dostlar ™ Forum

Bu içerik 02.10.2011 tarihinde Hale tarafından, Astronomi - Uzay - Gokbilim Konu Anlatımları bölümünde paylaşılmıştır ve 2063 kez okunmuştur. Bu içeriğin devamında incelemek isteyebileceğiniz 30 adet mesaj daha bulunmaktadır.

Dünya\'ya Yakın Küçük Gezegenler | Günün Gökbilim Görüntüsü – 1 – 31 Ekim 2011 orjinal içeriğine ulaşmak için tıklayın ...

Önceki MakaleYörüngeden Bakıldığında Mekiğin İniş İzi | Günün Gökbilim Görüntüsü – 1 – 31 Ağustos 2011 Sonraki MakaleYavuz Zırhlısı - Yavuz Muharebe Kruvazörü - SMS Goeben / Yavuz | Osmanlı Devleti'nin I. Dünya Savaşı'na Girmesinde Önemli Rol Oynayan Savaş Gemisi..

Bu Makaleyle İlgili Fikirlerinizi ve Görüşlerinizi Diğer Ziyaretçilerle Paylaşabilirsiniz