Bilgi Bankamız 62 Kategoride, 9052 Makale ve Konu Anlatımı içermektedir. Son Güncelleme: 27.01.2020 06:06

Dünya Madenciler Günü | 4 Aralık


İçerik Hakkında Bilgi

  • Bu içerik 02.12.2007 tarihinde hale tarafından, Tarihte Bugün | Önemli Günler ve Haftalar bölümünde paylaşılmıştır ve 1513 kez okunmuştur.
    Kaynak: Kadim Dostlar ™ Forum

İçerik ve Kategori Araçları


Dünya Madenciler Günü

Bilindiği üzere 4 Aralık tarihi tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de “Dünya Madenciler Günü” olarak kullanılmaktadır. Uzun bir süreden beri ülkemizin belli başlı metropollerinde ve çeşitli maden işletmelerinde, kutlanmaktadır.


4 Aralık tarihi, madenciliğin piri olarak kabul edilen Santa Barbara‘ya adanmış olup, Roma İmparatorluğu zamanında babasının gazabından kaçarak, madencilerin çalışmakta olduğu bir mağaraya sığınan ve bu madenciler tarafından azize kabul edilen Santa Barbara‘nın aynı zamanda İzmit‘te yaşamış olması ve efsanenin geçtiği mekânların Anadolu olmasının da ayrı bir önemi vardır.

Madencilerin koruyucu azizesi olarak kabul edilen Santa Barbara’nın 4 Aralık tarihinde bu mağaraya yerleşmesi ve mağarada çalışmakta olan madencileri koruyor olması, önce Anadolu’da daha sonrada Avrupa ve tüm dünyada “Dünya Madenciler Günü” olarak kullanılmaktadır.


Bakınız, Madencilik | Madenciliğin Tarihi – Gelişimi – Ortaya Çıkışı – Tarihçesi – Türkiye Maden Yatakları Haritası – Madencilik Hakkında Bilgiler

(Visited 1 times, 1 visits today)


Kaynak: Kadim Dostlar ™ Forum

Bu içerik 02.12.2007 tarihinde hale tarafından, Tarihte Bugün | Önemli Günler ve Haftalar bölümünde paylaşılmıştır ve 1513 kez okunmuştur. Bu içeriğin devamında incelemek isteyebileceğiniz 8 adet mesaj daha bulunmaktadır.

Dünya Madenciler Günü | 4 Aralık orjinal içeriğine ulaşmak için tıklayın ...

Önceki Makaleİnce Film Kaplama Teknikleri | PVD Teknolojisinin CVD’ye Göre En Büyük Avantajı Sertmetal Ve Yüksek Jız Çeliklerinin Özelliklerini Etkilemeden Düşük S.. Sonraki MakaleKoloni | Jean Christophe Grange

Bu Makaleyle İlgili Fikirlerinizi ve Görüşlerinizi Diğer Ziyaretçilerle Paylaşabilirsiniz