Bilgi Bankamız 62 Kategoride, 9052 Makale ve Konu Anlatımı içermektedir. Son Güncelleme: 27.01.2020 06:06

Dramaturji Nedir? | Dramaturg Nedir? Dramaturjinin Tarihi – Dramaturji Eğitimi – Türkiye’deki Ünlü Dramaturg’lar


İçerik Hakkında Bilgi

  • Bu içerik 14.05.2010 tarihinde Hale tarafından, Dünya Edebiyatı ve Edebi Kişilikler bölümünde paylaşılmıştır ve 1933 kez okunmuştur.
    Kaynak: Kadim Dostlar ™ Forum

İçerik ve Kategori Araçları


Dramaturji

Dramaturji dramatik kompozisyon ve dramanın temel elementlerinin sahnede sunumudur. Bazı oyun yazarları (dramatistler) bir drama yaratırlarken yazı ile dramaturjiyi birleştirirler. Diğerleri ise bir eseri sahneye uyarlamak için dramaturg denen uzmanlarla çalışırlar.


Dramaturji ayrıca daha geniş olarak bir hikâye veya bunun gibi elementleri oynanabilecek bir forma şekillendirme olarak tanımlanabilir. Dramaturji esere veya performansa bir yapı verir. Gerçek yazıdan daha çok, bir dramaturgun işi çoğunlukla tasarlama olarak tanımlanabilir.

Dramaturjinin Tarihi

“Western Canon”da yeni ufuklar açan eser Aristo tarafından yazılan “Vezin Tekniğidir(Poetica)” (milattan önce 350 civarında yazılmıştır). Bu eserinde Aristotle trajedi ve komediyi incelemektedir. Kendi döneminin Yunan yazarlarını gözlemleyerek sonuçlara ulaşır. Trajedi temel ilgilendiği noktadır ve “Oedipus Rex”i tam ve mükemmel bir dramatik eser olarak görür.


Yunan Filozof Aristotle

Aristotle dramaya şiirin bir alt bölümü olarak bakar, fakat aynı zamanda karakterlerle, aksiyonun, konuşmanın, konunun ve hikâyenin arasındaki ilişkinin analizini yapar.İyi konuların örneklerini verir ve oyunların seyirci üzerinde uyandırdığı etkileri inceler. Kurallarının birçoğu “aristotelian drama” ile ilgilidir ki burada deus ex machina bir zayıflıktır ve aksiyon yapısal olarak biçimlendirir. Dramanın birçok anahtar konseptleri, anagnorisis ve katharsis gibi, Poetica’da tartışılmaktadır. Son zamanlarda Aristotle bir çok tv ve film yazımında uygulanmıştır ve “temel dramaturji” dersleri genellikle ağırlıklı şekilde Aristotle’in düşüncelerine dayanmaktadır.

Bakınız, Antik Yunan Filozofları : Aristo (Aristoteles) (M.Ö. 384 – 7 Mart, M.Ö. 322) | Batı Düşüncesinin En Önemli İki Filozofundan Biri Sayılır. Fizik, Astronomi, İlk Felsefe, Zooloji, Mantık, Politika Ve Biyoloji Gibi Konularda Pek Çok Eser Vermiştir

Modern zamanlarda, sonraki drama, özellikle absürdizm ve birçok öncü hareketler Aristotelian perspektiften kurtulmayı denemişlerdir.Aristotle’in öğretileri sıklıkla fazla basitleştirilmiştir fakat Poetica’nın drama teorisi üzerine yazılmış ilk Batı eseri olduğunu söylemek adil olur. Eser aynı zamanda hala birçok sanatçı tarafından kullanışlı bulunan birkaç akademik eserden biridir. Birçok yönetmen ve yazar kendi dramatujik düşüncelerini yazmışlardır; Brecht, Grotowski ve David Mamet bunların arasındadır fakat Aristotle dramayı tamamiyle bir bilim adamının bakış açısından gözlemiştir.

Telif Hakkı

Dramaturji genel bir yoldan tanımlandığından ve bir dramaturgun işlevi prodüksiyondan (yapım) prodüksiyona değiştiğinden, Amerika’da telif hakkı konuları oldukça belirsiz sınırlara sahiptir.


2006’da, Larsen ve Thompson durumundaki gibi dramaturgun prodüksiyondaki sahipliğinin kapsamına dayalı bir tartışma vardı. Thompson, Jonathan Larson’ın “Rent müzikali”ndeki dramaturgu, eserin ortak yazarı olduğunu iddia etmişti ve ne haklarını ne lisansını tahsis etti ne de onları transfer etti.Mahkemeden “Rent”in iki yazarından biri olarak deklare edilmesini ve %16’lık yazarlık haklarından doğan telif hakkını talep etmiştir. İddiasını, oyun büyük sükse yaptıktan sonra yapsa da, davanın başka bir örneği yoktu, Angels in Americanın telif haklarının %15’i yazarın dramaturguna gitti.

Dramaturji Eğitimi İçin

• İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tiyatro Eleştirmenliği ve Dramaturji Bölümü

Tiyatro Eleştirmenliği ve Dramaturji Bölümü Bu bölüm,barajı geçenleri genel yetenek sınavıyla alıyor!


Kaynak: Kadim Dostlar ™ Forum

Bu içerik 14.05.2010 tarihinde Hale tarafından, Dünya Edebiyatı ve Edebi Kişilikler bölümünde paylaşılmıştır ve 1933 kez okunmuştur. Bu içeriğin devamında incelemek isteyebileceğiniz 3 adet mesaj daha bulunmaktadır.

Dramaturji Nedir? | Dramaturg Nedir? Dramaturjinin Tarihi - Dramaturji Eğitimi - Türkiye\'deki Ünlü Dramaturg\'lar orjinal içeriğine ulaşmak için tıklayın ...

Önceki MakaleAtatürk'ün Ağzından Türk Milleti | Türk Milletinin Karakteri Yüksektir - Türk Milleti Çalışkandır - Türk Milleti Zekidir Sonraki MakaleTürkiye İş Ve İşçi Bulma Kurumu – İŞKUR | Türkiye İş Kurumu İle İstihdamın Korunması, Geliştirilmesi Ve Yaygınlaştırılarak İşsizliğin Önlenmesi Amaçla..

Bu Makaleyle İlgili Fikirlerinizi ve Görüşlerinizi Diğer Ziyaretçilerle Paylaşabilirsiniz