Bilgi Bankamız 62 Kategoride, 9052 Makale ve Konu Anlatımı içermektedir. Son Güncelleme: 27.01.2020 06:06

Doğramacızade Ali Sami Paşa Camii – Ankara | İhsan Doğramacı Tarafından Babası Ali Sami Paşa Adına Yaptırılan Camii


İçerik Hakkında Bilgi

  • Bu içerik 28.11.2011 tarihinde Hale tarafından, Camilerimiz | Şehir Şehir Cami Arşivi bölümünde paylaşılmıştır ve 2661 kez okunmuştur.
    Kaynak: Kadim Dostlar ™ Forum

İçerik ve Kategori Araçları


Doğramacızade Ali Sami Paşa Camii

Doğramacızade Ali Sami Paşa Camii Ankara’nın Çankaya ilçesinde, Bilkent semtinde bulunan cami.


Doğramacızade Ali Sami Paşa Camii

İhsan Doğramacı tarafından babası Ali Sami Paşa adına yaptırılmıştır. Erkut Şahinbaş‘ın mimarı olduğu Türkiye’nin ilk teknolojik camisi sadece ibadet hizmeti vermemektedir. Resim sergisi, konser ve seminerlerin yapılacağı cami, Osmanlı’da olduğu gibi hem ibadet, hem de kültür merkezi şeklindedir. Seminer salonlarının ikisi, talebe göre sinagog ve kilise olarak kullanılacak şekilde tasarlanmış böylece binanın 3 semavi dine birden hizmet edebilmesi sağlanmıştır.


Doğramacızade Ali Sami Paşa Camii

Bir otoparkı ve geniş bir yeşil alanı kapsayan 50 dönümlük arazi üzerinde, 4500 metrekare kapalı alana kurulan, iki yıl süren yapımı 15 milyon dolara mal olan cami, 26 Eylül 2008 Cuma günü açılmıştır. Caminin açılışına, İçişleri bakanı Beşir Atalay, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Devlet Bakanı Said Yazıcıoğlu, Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkan Yardımcısı Necati Çetinkaya, İçişleri eski Bakanı Abdulkadir Aksu, Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu ve Prof. Dr. İhsan Doğramacı katılmıştır.

Doğramacızade Ali Sami Paşa Camii

Doğramacızade Ali Sami Paşa Camisi’nde akıllı bina sistemi uygulanmıştır. Caminin aydınlatma, ısıtma ve soğutma sistemleri bilgisayar kontrollü organize edilmekte, ısıtma, soğutma ve havalandırma sistemleri namaz vakitlerine göre çalışmaktadır. Yapılacak programa göre ısıtma ya da soğutma sistemi ile havalandırmayla ilgili sistemler namaz vaktinden 30-45 dakika önce devreye girmektedir
İhsan Doğramacı’nın 25 Şubat 2010 tarihinde vefatından sonra 28 Şubat 2010 tarihinde caminin arka tarafında bulunan anıt mezara defnedilmiştir.


(Visited 4 times, 1 visits today)


Kaynak: Kadim Dostlar ™ Forum

Bu içerik 28.11.2011 tarihinde Hale tarafından, Camilerimiz | Şehir Şehir Cami Arşivi bölümünde paylaşılmıştır ve 2661 kez okunmuştur. Bu içeriğin devamında incelemek isteyebileceğiniz 2 adet mesaj daha bulunmaktadır.

Doğramacızade Ali Sami Paşa Camii – Ankara | İhsan Doğramacı Tarafından Babası Ali Sami Paşa Adına Yaptırılan Camii orjinal içeriğine ulaşmak için tıklayın ...

Önceki MakaleKutü'l Ammare Zaferi | 29 Nisan 1916 Irak Cephesi Sonraki MakaleAnatomi Terimleri Sözlüğü | Özetle Kısaltılmış Anatomi Terimleri Sözlüğü - Adem Elması - Akciğer Ve Diğerleri

Bu Makaleyle İlgili Fikirlerinizi ve Görüşlerinizi Diğer Ziyaretçilerle Paylaşabilirsiniz