Bilgi Bankamız 62 Kategoride, 9052 Makale ve Konu Anlatımı içermektedir. Son Güncelleme: 27.01.2020 06:06

Doğa Bilimleri Nedir? | Konusu Doğal Gerçeklik – Realite Olan Doğa Ve Doğa Olayları İle İlgilenen Bilim


İçerik Hakkında Bilgi

  • Bu içerik 23.05.2009 tarihinde Hale tarafından, Bilimsel Gelişmeler - Sosyal ve Fen Bilimleri bölümünde paylaşılmıştır ve 1997 kez okunmuştur.
    Kaynak: Kadim Dostlar ™ Forum

İçerik ve Kategori Araçları


Doğa Bilimleri

Doğa ve doğa olayları ile ilgilenen bilimdir. Konusu doğal gerçekliktir (realite). İnsan düşüncesinden bağımsız olarak var olan her şey doğal gerçekliktir. Fizik başta olmak üzere, maddeyi inceleyen kimya, canlıyı inceleyen biyoloji, gök cisimlerini inceleyen astronomi ve yerbilim doğa bilimlerinin altdallarıdır.


Apollo 11’den Ay’ın bir görüntüsü

Bilimde, doğa bilimler rasyonalist çalışma ya da yasaların doğal kurallarından oluşur. Terim, doğa bilim sosyal bilimler ile bilimsel metodun insan davranışları üzerine uygulanması, ve formal bilimler ile bilimsel metodlarla doğayı çalışan farklı metodları kullanmasıyla ayrılır.


Doğa bilimleri olgusaldır. Doğada her an varolabilen olaylar zincirlerini, olguları inceler. Olgular arasındaki neden-sonuç ilişkisini inceleyerek doğanın yasalarına ulaşır. Olgusallık, deney ve gözlem yolu ile ulaşılan yasaları yine deney ve gözlem ile doğrulatmaktır. Ayrıca determinist olmalıdır.

Doğa bilimleri tüme varım yöntemini kullanır. Tek tek olaylardan ve olgulardan hareket edilerek genel doğa yasalarına ulaşılır.

Doğa bilimleri açıklayıcıdır. Amacı sadece anlamak değil, ayrıca açıklamaktır. Açıklama; bir olgu veya varlığı meydana getiren temel öğeleri, anlaşılır bir biçimde ortaya koymaktır. Doğa bilimleri anladığı her realiteyi tanım, yasa veya formül ile açıklamalıdır.

Kısa Bakış

Doğa bilimlerini, Amerikan kimyager Gilbert Lewis ve Amerikan fizikçi kimyager Merle Randall’ın 1923 yılında “Termodinamik” ve “Kimyasal Maddelerin Serbest Enerjisi” adlı ünlü yazılarıyla üç büyük dala ayırmışlardır:

• Mekanik
• Elektrodinamik
• Termodinamik

Açıklama


Doğa bilimleri geliştirilmiş bilimlerin temelidir. Bununla beraber, doğa ve geliştirilmiş bilimler, sosyal bilimleri ve insanlığı bir elde, teoloji ve de sanatları diğer elde tutarak gelişmişlerdir. Matematik, istatistik ve bilgisayar bilimleri doğa bilimlerinden değildir, fakat doğa bilimleri olmadan temel hatlarını karşıyalabilirler.

Bu kullanımın yanında, kelime daha eskilerde, günlük anlamıyla, doğal tarihi karşılamak için kullanılmıştır. Bu anlamıyla, “doğa bilimleri” biyolojik bilimlerin yerine kullanılabilmiştir.

Doğa Bilimleri

• Gökbilim
• Biyoloji

o Ekoloji

• Kimya
• Yer bilimleri

o Jeoloji
o Jeofizik
o Hidroloji
o Meteoroloji
o Coğrafya
o Okyanusbilim
o Toprakbilim

• Fizik


Kaynak: Kadim Dostlar ™ Forum

Bu içerik 23.05.2009 tarihinde Hale tarafından, Bilimsel Gelişmeler - Sosyal ve Fen Bilimleri bölümünde paylaşılmıştır ve 1997 kez okunmuştur. Bu içeriğin devamında incelemek isteyebileceğiniz 1 adet mesaj daha bulunmaktadır.

Doğa Bilimleri Nedir? | Konusu Doğal Gerçeklik - Realite Olan Doğa Ve Doğa Olayları İle İlgilenen Bilim orjinal içeriğine ulaşmak için tıklayın ...

Önceki Makale[Fizik] Elektrik Nedir? | Elektriğin Tarihçesi - Temel Kavramlar - Elektrik Akımı – Devresi – Elektrik Çeşitleri – Elektrik Ölçü Biriml.. Sonraki MakaleSelimiye Camii - Kulliyesi - Darul Kurra Ve Darul Tedris Medreseleri - Arasta Sıbyan Mektebi - Edirne | Dünyada Kubbesi En Büyük Olan Camii

Bu Makaleyle İlgili Fikirlerinizi ve Görüşlerinizi Diğer Ziyaretçilerle Paylaşabilirsiniz