Bilgi Bankamız 62 Kategoride, 9052 Makale ve Konu Anlatımı içermektedir. Son Güncelleme: 27.01.2020 06:06

Dicle Üniversitesi | Tanıtım Tarihçe


İçerik Hakkında Bilgi

  • Bu içerik 07.07.2008 tarihinde HeaT tarafından, Kurumlar | Ortaokul - Lise - Üniversite bölümünde paylaşılmıştır ve 1572 kez okunmuştur.
    Kaynak: Kadim Dostlar ™ Forum

İçerik ve Kategori Araçları


GENEL TANITIM

18 Aralik 1966 tarihinde Ankara Tıp Fakültesi bünyesinde ögretime açılan Diyarbakır Tıp Fakültesi ile 21.11.1973 tarihinde Diyarbakir’da kurulan Fen Bilimleri Fakültesi, bu günkü Dicle Üniversitesinin oluşmasında temel teşkil etmistir. Önceleri Diyarbakır Üniversitesi olarak faaliyet gösteren Üniversitemiz bünyesinde 1976 yılında Dış Hekimliği Fakültesi, 1981 yılında da Şanlıurfa Ziraat Fakültesi kurularak hizmete girmistir. 2547 sayili Yüksekögretim Kanunu’nun yürürlüğe girmesinden sonra 20.7.1982 tarihinde çikartilan 41 sayili Kanun Hükmünde Kararnamenin 32. maddesi uyarinca Diyarbakır Üniversitesinin adı Dicle Üniversitesi olarak değistirilmiştir. Aynı Kanun Hükmünde Kararnameyle Hukuk Fakültesi ile Mühendislik-Mimarlik Fakültesi kurulmuş ve Milli Egitim Bakanlığından devralınan Yüksekokullar Dicle Üniversitesine bağlanmıştır. Dicle Üniversitesi bünyesinde daha sonra 1988-1989 ögretim yılında Mardin Meslek Yüksekokulu, 1990-1991 ögretim yilinda Saglik Hizmetleri Meslek Yüksekokulu, 1992-1993 ögretim yılında da Atatürk Saglik Hizmetleri Meslek Yüksekokulu hizmete girmistir. Hizmete giren bu birimlere ilave olarak Şırnak, Bismil, Batman ve Çermik’te birer Meslek Yüksekokulunun daha kurulmasi uygun görülmüstür.11.7.1992 tarih ve 21281 sayili Resmi Gazetede yayinlanan 3837 sayili kanunla yapılan değişiklikle Şanlıurfa Ziraat Fakültesi ve Şanlıurfa Meslek Yüksekokulu Harran Üniversitesine bağlanmis ve Üniversitemiz bünyesinde Veteriner Fakültesi, İlahiyat Fakültesi ve Ziraat Fakültesi adı altında üç yeni Fakültenin kurulmasi kararlaştırılmıştır. Sözkonusu Fakültelerle birlikte Bismil Meslek Yüksekokulu, Çermik Meslek Yüksekokulu ve Batman Sağlik Hizmetleri Meslek Yüksekokulu 1993-1994 ögretim yilinda, Şırnak Meslek Yüksekokulu ise 1995-1996 ögretim yilinda hizmete girmistir. Mevcut Fakülte ve Yüksekokullarimiza ilave olarak Ergani Ve Çüngüs’te birer meslek yüksekokulu, Diyarbakir Siirt ve Mardin’de birer Saglik Yüksekokulunun ögretime açilmasi için baslatilan çalismalar sonuçlanmis olup,1997-98 ögretim yilinda hizmete girmislerdir. Ayrica Üniversitemize bağlı olarak Batman’da Teknik Egitim Fakültesi, Diyarbakir’da Beden Egitimi ve Spor Yüksekokulu ile Sivil Havacilik Yüksekokulu kurulmus olup, Beden Egitimi ve Spor Yüksekokulu 1998-1999 ögretim yılında hizmete girmiştir. Üniversitemiz bünyesinde bugün 11 Fakülte, 11 Meslek Yüksekokulu, 5 Yüksekokul, 3 Enstitü , 9 Uygulama ve Araştırma Merkezi, Devlet Konservatuvarı ile 1 Eğitim ve Araştırma Hastanesi yer almaktadir.


FAKÜLTELER:
– Tıp Fakültesi

– Fen Fakültesi
– Diş Hekimliği Fakültesi
– Hukuk Fakültesi
– Ziya Gökalp Eğitim Fakültesi
– Mühendislik Mimarlik Fakültesi
– Siirt Eğitim Fakültesi
– Veteriner Fakültesi
– Ziraat Fakültesi
– İlahiyat Fakültesi
– Batman Teknik Eğitim Fakültesi
YÜKSEKOKUL:
– Atatürk Sağlık Yüksekokulu
– Mardin Sağlık Yüksekokulu
– Siirt Sağlık Yüksekokulu
– Beden Egitimi ve Spor Yüksekokulu
– Sivil Havacilik Yüksek okulu
MESLEK YÜKSEKOKULU:
– Diyarbakir Meslek Yüksekokulu
– Batman Meslek Yüksekokulu
– Mardin Meslek Yüksekokulu
– Bismil Meslek Yüksekokulu
– Çermik Meslek Yüksekokulu
– Cüngüş Meslek Yüksekokulu
– Ergani Meslek Yüksekokulu
– Siirt Meslek Yüksekokulu
– Sirnak Meslek Yüksekokulu
– Atatürk Saglik Hizmetleri Meslek Yüksekokulu
– Batman Saglik Hizmetleri Meslek Yüksekokulu
DEVLET KONSERVATUARI
ENSTİTÜLER:
– Saglik Bilimleri Enstitüsü
– Fen Bilimleri Enstitüsü
– Sosyal Bilimler Enstitüsü
ARAŞTIRMA UYGULAMA MERKEZLERİ:
Atatürk İlke ve Inklap Tarihi Uyg. Arş. Merkezi
– Çevre Sorunları Uyg. Arş. Merkezi
– G.A.P. Uyg. Ars. Merkezi
– Günes Enerjisi Uyg. Ars. Merkezi
– Karaciger Hastaliklari Uyg. Ars. Merkezi
– Psikolojik ve Sosyal Danisma Uyg. Ars. Merkezi
– Saglik Bilimleri Uyg. Ars. Merkezi
– Yabanci Diller Ögretimi Uyg. Ars. Merkezi
– Doğal Afetleri Ars. ve İnceleme Merkezi

TARİHÇE


1966 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi bünyesinde öğrenime açılan Diyarbakır Tıp Fakültesi, bugünkü Dicle Üniversitesinin temelini oluşturmuştur. 1969 yılında öğrencilerini Diyarbakır’a naklederek Ankara Üniversitesine bağlı bir fakülte olarak faaliyetini sürdürmüş ve 1974 yılında Fen Bilimleri Fakültesinin de açılması ile Diyarbakır Üniversitesi fiilen kurulmuştur. 2547 sayılı Yükseköğretim Kanununun yürürlüğe girmesinden sonra 1982 tarihinde çıkartılan 41 sayılı Kanun Hükmünde Kararname uyarınca Diyarbakır Üniversitesinin adı Dicle Üniversitesi olarak değiştirilmiştir. Aynı Kanun Hükmünde Kararname ile kurulan Hukuk Fakültesi ve Mühendislik-Mimarlık Fakültesi ile birlikte Milli Eğitim Bakanlığından devralınan Yüksekokullar da Dicle Üniversitesine bağlanmıştır. Dicle Üniversitesi bünyesinde daha sonra, 1988-1989 öğretim yılında Mardin Meslek Yüksekokulu, 1990-1991 öğretim yılında Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu, 1992-1993 öğretim yılında Atatürk Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu hizmete girmiştir. Daha sonra Bismil, Çermik ve Batman yerleşim birimlerinde Üniversitemize bağlı olarak birer yeni Meslek Yüksekokulunun daha kurulması uygun görülmüştür. 11.7.1992 tarihinde çıkartılan 3837 sayılı Kanunla Üniversitemiz bünyesinde faaliyet gören Şanlıurfa Ziraat Fakültesi ile Şanlıurfa Meslek Yüksekokulu yeni kurulan Harran Üniversitesine bağlanmış ve Üniversitemize bağlı olarak Ziraat, Veteriner ve İlahiyat Fakülteleri adı altında üç yeni fakültenin kurulması uygun görülmüştür. Sözkonusu Fakültelerle birlikte Bismil ve Çermik İlçesinde kurulan Yüksekokullar ile Batman İlinde kurulan Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu 1993-1994 öğretim yılında faaliyete geçmiştir. Önceki yıllarda kurulan Şırnak Meslek Yüksekokulu ise 1995-1996 öğretim yılında hizmete girmiştir. Mevcut Fakülte ve Yüksekokullarımıza ilave olarak 1997-1998 öğretim yılında Diyarbakır, Siirt ve Mardin’de birer Sağlık Yüksekokulu, Ergani ve Çüngüş’te ise birer Meslek Yüksekokulu açılarak hizmete girmiştir. Daha sonra 1998-1999 öğretim yılında Diyarbakır’da Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu, 1999-2000 öğretim yılında ise Batman’da Teknik Eğitim Fakültesi açılmıştır. Ayrıca Diyarbakır’da Sivil Havacılık Yüksek Okulu ile birlikte Devlet Konservatuarı kurulmuştur. Devlet Konservatuarı 2002-2003 öğretim yılında faaliyete girmiştir. 2002-2003 Öğretim yılında Siirt iline bağlı Siirt Meslek Yüksekokulu açılmasıyla birlikte bugün Dicle Üniversitesi bünyesinde ; 13 Fakülte, 11 Meslek Yüksekokulu, 5 Yüksekokul, 1 Konservatuar, 3 Enstitü, 8 Uygulama ve Araştırma Merkezi, 1 Eğitim ve Araştırma Hastanesi yer almaktadır.Kaynak: Kadim Dostlar ™ Forum

Bu içerik 07.07.2008 tarihinde HeaT tarafından, Kurumlar | Ortaokul - Lise - Üniversite bölümünde paylaşılmıştır ve 1572 kez okunmuştur. Bu içeriğin devamında incelemek isteyebileceğiniz 0 adet mesaj daha bulunmaktadır.

Dicle Üniversitesi | Tanıtım Tarihçe orjinal içeriğine ulaşmak için tıklayın ...

Önceki MakaleMoleküler Genetik Ve Çalışma Alanları | Gen Terapisi Nedir? Tek Gen Hastalıkları Nelerdir? Kanser Genetiği - Moleküler Genetik Testler Sonraki MakaleKısa Devre Nedir? | Kısa Devrenin Tanımı - Elektrik Ve Elektronik Devrelerinde Kısa Devrenin Yol Açtığı Sorunlar

Bu Makaleyle İlgili Fikirlerinizi ve Görüşlerinizi Diğer Ziyaretçilerle Paylaşabilirsiniz