Bilgi Bankamız 62 Kategoride, 9052 Makale ve Konu Anlatımı içermektedir. Son Güncelleme: 27.01.2020 06:06

Devalüasyon Nedir? | Sabit Kur Sistemlerinde Ödemeler Dengesi Açık Veren Ülkenin Ulusal Parasının Dış Satınalma Gücünün, Hükümetçe Alınan Bir Kararla ..


İçerik Hakkında Bilgi

  • Bu içerik 11.06.2010 tarihinde Hale tarafından, Genel Kültür Konuları ve Genel Anlatımlar bölümünde paylaşılmıştır ve 1791 kez okunmuştur.
    Kaynak: Kadim Dostlar ™ Forum

İçerik ve Kategori Araçları


Devalüasyon

“Devalüasyon” sabit kur sistemlerinde ödemeler dengesi açık veren ülkenin ulusal parasının dış satınalma gücünün, hükümetçe alınan bir kararla düşürülmesidir. Başka bir deyişle devalüasyon, bir devletin resmi para biriminin diğer ülke dövizleri karşısında değer kaybettirilmesidir. Bu yolla ithal malları pahalılaşırken yerli malların fiyatı da aşağı çekilmiş olur.


Eski Yunan ve Roma’da devalüasyon, paranın temsil ettiği maden miktarının azaltılması yoluyla gerçekleştirilmekteydi. Belli bir altın ve gümüş miktarından basılan sikke miktarının çoğaltılması, para değerinin düşürülmesi sonucunu doğurmaktaydı. On dokuzuncu yüzyılda ise kâğıt para miktarının arttırılması sonucu meydana gelen enflasyon, iç fiyatların artışı ve banknotların altına tahvil kabiliyetini yok ederek, para değerinin düşüşüne yol açmıştır. Böylece milli para biriminin karşılığı kabul edilen altın miktarı indirilmiş ve kambiyo kurları da buna göre ayarlanmıştır.

Günümüzde, madeni para, altın para sistemi olmadığından yerli para biriminin değerinin düşülmesine, iç fiyatların yükselmesi sonucu elde edilemeyen döviz gelirleri dolayısıyle girişilmektedir. Başlıca ihracatı teşvik etmek için yerli para birimi değeri, belli bir yabancı para esas alınmak suretiyle ayarlanmaktadır. Ancak bu tür bir uygulamanın başarılı olabilmesi için, devalüasyon sonrası iç fiyatların artışının önlenmesi, yabancı ülkelerin ithalat kısıtlamalarına başvurmaması gerekmektedir.


Türkiye’de 1946, 1958 ve 1970 yıllarında istikrar programları çerçevesinde büyük devalüasyon yapılmıştır. 1977-1980 arası belirli aralıklarla yapılan devalüasyonlar o tarihten bu yana günlük ayarlamalara dönüşmüştür. Ne var ki, kambiyo denetimi hala geçerli olduğundan günlük ayarlamalar, para değerini piyasa şartlarına göre serbestçe belirlenmesi anlamına gelmemektedir. Türkiye’de para birimi düşürülmesi işlemi, Türk Lirası’nın Amerikan Doları karşısındaki değerine göre yapılmakta ve çapraz kurlar, dolara göre belirlenmektedir. Ülkemizde en büyük devalüasyon, % 221.4 oranıyla 4 Ağustos 1958’de gerçekleşmiştir.

Türkiye’deki Devalüasyonlar

Türkiye’de;

• 7 Eylül 1946 yılında %115.4 oranında,
• 4 Ağustos 1958 yılında %221.4 oranında,
• 10 Ağustos 1970 yılında %66.6 oranında,
• 21 Eylül 1977 yılında %10 oranında,
• 1 Mart 1978 yılında %29.9 oranında,
• 10 Haziran 1979 yılında %77.7 oranında,
• 24 Ocak 1980 yılında %48.6 oranında,
• 5 Nisan 1994 yılında %104 oranında,
• 23 Şubat 2001 yılında %40.6 oranında, devalüasyon gerçekleştirilmiştir.


Kaynak: Kadim Dostlar ™ Forum

Bu içerik 11.06.2010 tarihinde Hale tarafından, Genel Kültür Konuları ve Genel Anlatımlar bölümünde paylaşılmıştır ve 1791 kez okunmuştur. Bu içeriğin devamında incelemek isteyebileceğiniz 2 adet mesaj daha bulunmaktadır.

Devalüasyon Nedir? | Sabit Kur Sistemlerinde Ödemeler Dengesi Açık Veren Ülkenin Ulusal Parasının Dış Satınalma Gücünün, Hükümetçe Alınan Bir Kararla Düşürülmesi - Devalüasyon Türleri - Devalüasyon Neden Yapılır? orjinal içeriğine ulaşmak için tıklayın ...

Önceki MakaleToplum Türleri | İlkel Toplumlar - İnsan Toplumunun Kökenleri - Avcı Ve Toplayıcılar Sonraki MakaleAtatürk’ün Romanya İçin Söylediği Kehanet | Kurtuluş Savaşı Sonrası Kehanetleri

Bu Makaleyle İlgili Fikirlerinizi ve Görüşlerinizi Diğer Ziyaretçilerle Paylaşabilirsiniz