Bilgi Bankamız 62 Kategoride, 9052 Makale ve Konu Anlatımı içermektedir. Son Güncelleme: 27.01.2020 06:06

Denklik Hakkinda Bilmek Istedikleriniz | Yurt dışında alınan diplomaların Türkiye’de geçerli olabilmesi için YÖK tarafindan Denklik Belgesi ..


İçerik Hakkında Bilgi

  • Bu içerik 02.08.2008 tarihinde patriot34 tarafından, Kurumlar | Ortaokul - Lise - Üniversite bölümünde paylaşılmıştır ve 8187 kez okunmuştur.
    Kaynak: Kadim Dostlar ™ Forum

İçerik ve Kategori Araçları


Denklik Hakkinda Bilmek Istedikleriniz

Yurt dışında alınan diplomaların Türkiye’de geçerli olabilmesi için Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından onaylanarak denklik belgesi verilmesi gerekli. Yükseköğretimi kazanç kapısı olarak gören bazı üniversiteler ile aracı kuruluşlar, Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavının açıklandığı şu günlerde yoğun bir kampanya ile öğrencilere cazip imkanlar sunuyorlar. Ancak, bu üniversitelerin çoğunluğu Yükseköğretim Kurulu tarafından tanınmıyor.
YÖK, bu tür mağduriyetleri engellemek için, öğrencilere şu uyarılarda bulunuyor:


1.Bazı aracı kuruluşlar, basın ve yayın organlarına vermiş oldukları ilanlarda, reklamını yaptıkları üniversitelerin YÖK tarafından tanındığını da belirtiyor. Bu bilginlerin doğruluğuna, YÖK’ten onaylatmadan inanılmaması gerekiyor

2.Akraba, tanıdık veya arkadaşlarınızdan daha önce yurt dışında okuyup, almış oldukları diplomalarının denkliği YÖK tarafından tanınmış olanlar olabilir. Ancak, öğrnecilerinn “ben de aynı yere gidersem alacağım diploma da nasılsa tanınır” diye düşünmemesi gerek. Çünkü, yurt dışındaki üniversiteler Yükseköğretim Kurulu tarafından değerlendiriliyor ve bazıları tarafından verilen diploma ve dereceler tanınmıyor. Bu nedenle, öğrencilerin yurt dışına gitmeye karar verdikten sonra mutlaka YÖK Denklik Bürosuna şahsen veya dilekçe ile başvurarak gidecekleri üniversitenin ve/veya programın tanınıp tanınmadığını öğrenmeleri gerekiyor.

3.Lisans öğrenimlerini yurt dışında yapmak isteyenlerin Öğrenci Seçme Sınavı’nda (ÖSS), ilgili alan türünde en az 120 ÖSS puanı almaları gerekiyor. Bu adayların, ayrıca Öğrenci Yerleştirme Sınavı’na da (ÖYS) girmeleri ve yurt dışında öğrenim görmek istedikleri dallar Türkiye’de hangi puan türüyle öğrenci alıyorsa o puan türünün hesaplanmasında kullanılacak testleri cevaplamaları gerek. YÖK’e denklik başvurusu sırasında, bu koşulların sağlandığına ilişkin belgeler mutlaka aranıyor. Bu koşulların sağlanmaması durumunda ise denklik başvuruları kabul edilmiyor.


4.Bazı kuruluşlar, yurt dışındaki üniversiteler ile anlaşma yaptıklarını, öğrencilerin bir süre Türkiye’de eğitim gördükten sonra burada aldıkları dersleri yurt dışındaki üniversitelere transfer ederek kısa bir sürede o üniversitelerin diplomasını alabilecekleri garantisini veriyor. Türkiye’de kanunen üniversite niteliği olmayan kuruluşlarda eğitime başlayarak lisans diplomasını bu şekilde alacak olanlara denklik belgesi verilmiyor.

5.Devam zorunluluğu olmayan ve açık öğretim yapan yabancı üniversiteler tarafından verilen diplomalara YÖK tarafından denklik belgesi verilmiyor.

6.Azerbaycan, Gürcistan, Kazakistan, Kırgızistan, Macaristan ve Moldova’daki bazı üniversitelerin programları da Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Kılavuzu’nda yer alıyor. Kılavuzda yer alan bu programlara, Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı sonuçlarına göre yerleştirilen öğrencilerin aldıkları diplomalara denklik veriliyor. Bu üniversitelerin kılavuzda yer almayan diğer programlarından veya bu ülkelerin kılavuzda yer almayan diğer üniversitelerinden mezun olanların aldıkları diplomaların denkliği, yapılan inceleme sonucuna göre reddediliyor veya yapılacak Seviye Tespit Sınavı sonucuna göre değerlendiriliyor.

7.Öğrenci Seçme Sınavı’nda (ÖSS), ilgili alan türünde 120 ve daha fazla ÖSS puanı alanların Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ndeki (KKTC) üniversitelerin Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Kılavuzu’nda yer alan lisans programlarına kayıt yaptırma hakları var.

8.Öğrenci Seçme Sınavı’nda (ÖSS), ilgili alan türünde 105 ile 120 arasında ÖSS puanı alanların, KKTC’deki üniversitelerin Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Kılavuzu’nda yer alan ve Özel Yetenek Sınavı’yla öğrenci kabul eden dört yıllık lisans programları ile iki yıllık ön lisans programlarına kayıt yaptırma hakları var.

9. Özel Yetenek Sınavı’yla öğrenci kabul eden lisans programlarına başlayıp Öğrenci Yerleştirme Sınavı (ÖYS) sonuçlarına göre öğrenci kabul eden lisans programlarına yatay geçiş yapanların, mutlaka ilgili alan türünde 120 veya daha fazla ÖSS puanı almaları gerekmektedir. Bu koşulları sağlamadan yatay geçiş yapanların alacakları lisans diplomalarına denklik belgesi verilmiyor.

10. İki yıllık ön lisans programlarından dört yıllık lisans programlarına geçiş için YÖK tarafından hazırlanmış dikey geçiş yönetmeliğine göre, öğrencinin her dersten aldığı yarıyıl sonu başarı notlarının ağırlıklı ortalamasının, tam not 100 alınmak şartıyla en az 70 olması; başarı notları ortalamasına göre yapılacak sıralamada ise öğrencinin o yıl öğrenim gördüğü programdan mezun olanlar arasında ilk yüzde 10’a girmiş olması gerekiyor. Bu koşulları sağlamadan dikey geçiş yapanların alacakları lisans diplomalarına denklik belgesi verilmiyor.


——————————————————————————–
Başvuru Adresi: Yükseköğretim Kurulu 06539 Bilkent, ANKARA
Denklik Birimi Fax: 0312 266 4744
Tel: 0312 298 7142


Kaynak: Kadim Dostlar ™ Forum

Bu içerik 02.08.2008 tarihinde patriot34 tarafından, Kurumlar | Ortaokul - Lise - Üniversite bölümünde paylaşılmıştır ve 8187 kez okunmuştur. Bu içeriğin devamında incelemek isteyebileceğiniz 0 adet mesaj daha bulunmaktadır.

Denklik Hakkinda Bilmek Istedikleriniz | Yurt dışında alınan diplomaların Türkiye\'de geçerli olabilmesi için YÖK tarafindan Denklik Belgesi verilmesi gereklidir. orjinal içeriğine ulaşmak için tıklayın ...

Önceki MakaleAtatürk Ve Kitap | Atatürk'ün Kitap Ve Okuma Sevgisi - Atatürk'ün Anıları Sonraki MakaleABCD Temel Afet Bilinci El Kitabı | Prof. Dr. Ahmet Mete Işıkara

Bu Makaleyle İlgili Fikirlerinizi ve Görüşlerinizi Diğer Ziyaretçilerle Paylaşabilirsiniz