Bilgi Bankamız 62 Kategoride, 9052 Makale ve Konu Anlatımı içermektedir. Son Güncelleme: 27.01.2020 06:06

DEĞ! | Günün Gökbilim Görüntüsü – 1 – 31 Temmuz 2011


İçerik Hakkında Bilgi

  • Bu içerik 02.07.2011 tarihinde Hale tarafından, Astronomi - Uzay - Gokbilim Konu Anlatımları bölümünde paylaşılmıştır ve 2004 kez okunmuştur.
    Kaynak: Kadim Dostlar ™ Forum

İçerik ve Kategori Araçları


DEĞ! | Günün Gökbilim Görüntüsü

Kâinatı Keşfedin! Büyüleyici evrenimizin farklı bir resmi veya fotoğrafı, her gün profesyonel bir gökbilimcinin yazdığı kısa bir açıklama ile birlikte yayımlanır.


1 Temmuz 2011

DEĞ!


Katkı Sağlayanlar : E. Hubble, ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), Avrupa Uzay Dairesi (ESA) ve Hubble Miras Ekibi

Açıklama : 1920’li yıllarda Wilson Dağı Gözlemevi‘nin 254 santimetrelik teleskobu ile çekilmiş fotoğraf plakalarını inceleyen Edwin Hubble, Zincirli Prenses Bulutsusu’nun uzaklığını Samanyolu’nun ötesinde başka gökadaların da var olduğunu kesin olarak kanıtlayacak biçimde tespit etti. Sağ alt taraftaki küçük kutucukta yer alan ve aynı bölgenin 90 yıl sonra yer temelli bir teleskop ve Hubble Uzay Teleskobu ile çekilmiş görüntüleriyle birlikte gösterilen tarihi fotoğrafta, Hubble’ın yaptığı işaretlemeler açıkça görülebiliyor. Hubble farklı plakaları karşılaştırarak parlaklıkları aniden artan yıldızları, yani novaları araştırıyordu. Bu plakada birkaç tane bulmuş ve “N” harfiyle işaretlemişti. Daha sonra sağ üst köşede yer alan (çizgilerle işaretlenmiş) bir tanesinin aslında bugün Sefe türü olarak bilinen bir değişen yıldız olduğunu keşfedince, “N” harfinin üzerini çizmiş ve “VAR!” (“VAR”iable star – “DEĞ”işen yıldız) yazmış. Harvard’lı gökbilimci Henrietta Leavitt’in yaptığı çalışmalar sayesinde, düzenli olarak değişim gösteren zonklayan yıldızlar olan Sefelerin uzaklık belirlemekte ölçünlü kandiller olarak kullanılabileceği anlaşıldı. Böyle bir yıldızın tespit edilmesi Hubble’a Zincirli Prenses’in kendi gökadamız içerisinde yer alan yıldız ve gazlardan meydana gelmiş küçük bir küme değil, Samanyolu’ndan epey uzakta yer alan başlı başına büyük bir gökada olduğunu ispat etme imkânı sağladı. Hubble’ın bu keşfi, gökadalarla dolu güncel evren modelinin oluşmasına da neden oldu.

Anahtar Sözcükler : Değişen Yıldız, Zincirli Prenses (Andromeda)

Yarınki Görüntü : Sabah Hilâlleri

Çeviri ve Düzenleme

Murat Tunçay – Tahir Şişman
Hazırlayanlar: Robert Nemiroff (MTU) ve Jerry Bonnell (UMCP)
NASA Yetkilisi: Phillip Newman Özel haklar uygulanır.
Gizlilik İlkeleri ve Önemli Uyarılar
NASA / Goddard Uzay Uçuşları Merkezi (GSFC)
Gök Fiziği Bölümü (ASD) ve
Michigan Teknoloji Üniversitesi’nin bir hizmetidir.


(Visited 1 times, 1 visits today)


Kaynak: Kadim Dostlar ™ Forum

Bu içerik 02.07.2011 tarihinde Hale tarafından, Astronomi - Uzay - Gokbilim Konu Anlatımları bölümünde paylaşılmıştır ve 2004 kez okunmuştur. Bu içeriğin devamında incelemek isteyebileceğiniz 30 adet mesaj daha bulunmaktadır.

DEĞ! | Günün Gökbilim Görüntüsü - 1 – 31 Temmuz 2011 orjinal içeriğine ulaşmak için tıklayın ...

Önceki MakaleJeolojik Devirler | Kambriyen Öncesi - Kretase Deniz Yaşamı - Kretase Kara Yaşamı - Kretase Bitki Yaşamı - Kretase "Tebeşir" - Dinozorların Altın Ça.. Sonraki MakaleAvustralya Üzerinde Kırmızı Kutup Işıkları | Günün Gökbilim Görüntüsü - 1 - 29 Şubat 2012

Bu Makaleyle İlgili Fikirlerinizi ve Görüşlerinizi Diğer Ziyaretçilerle Paylaşabilirsiniz