Bilgi Bankamız 62 Kategoride, 9052 Makale ve Konu Anlatımı içermektedir. Son Güncelleme: 27.01.2020 06:06

Colorado Nehri – ABD | ABD’nin Batısında Yer Alan Derin Vadisi Olan Büyük Irmak


İçerik Hakkında Bilgi

  • Bu içerik 09.06.2009 tarihinde Hale tarafından, Dünya Coğrafyası | İcatlar ve Keşifler bölümünde paylaşılmıştır ve 1532 kez okunmuştur.
    Kaynak: Kadim Dostlar ™ Forum

İçerik ve Kategori Araçları


Colorado Nehri – ABD

ABD’nin batısındaki bu büyük ırmak, derin vadisi boyunca yer alan olağanüstü güzellikteki doğa görünümle­riyle ünlüdür. Kuzey Colorado‘daki bol yağış alan Kayalık Dağlardan doğan Colorado Irmağı batıya ve güneye doğru 2.333 km bo­yunca akarak California Körfezi’ne dökülür.


Utah‘ı güneydoğudan keserek, Arizona’ nin kuzeyinden güneye doğru akar; Arizona’ yı California’dan ayırır ve güneyde Meksika’ ya girer. Colorado Irmağı 632.000 km² genişli­ğinde bir bölgeyi akaçlar.

Colorado Irmağı’nın Colorado Yaylası bo­yunca toprağı derinlemesine oyarak oluştur­duğu kanyonun en derin yeri Arizona’nın ku­zeybatısındaki Büyük Kanyon’dur. Colorado Irmağı, Büyük Kanyon’un batısında kurak Büyük Havza’ya girip güneye yönelir ve dağ sıralarını Siyah Kanyon’la keserek California Körfezi’ne doğru akışını sürdürür. Colorado Irmağı’nın yüzyıl­lar boyunca yüksek dağ ve tepelerden sürük­leyerek taşıdığı birikintilerden oluşan büyük delta California’daki Imperial Vadisi’ni de­nizden ayırır.


İspanyol denizci Francisco de Ulloa 1539′ da California Körfezi‘ne büyük bir ırmağın boşaldığına ilişkin belirtilere rastladı. Son­raki yıl, Hernando de Alarcon ırmak boyunca yukarıya doğru yelken açtıysa da, dört bir ya­nında çölden başka bir şey göremedi. Aynı yıl Garcîa Löpez de Cârdenas Büyük Kanyon‘a ulaştı. 1869’da Binbaşı John Wesley Powell başkanlığındaki bir grup, teknelerle ır­makta akıntı yönünde giderek, bütün vadiyi geçti. Irmağın hızlı akan bölümlerinde çok tehlikeli olan bu yolculuk daha sonra birçok kez yinelendi.

Imperial Vadisi ilk kez 1900’de Colorado Irmağı’ndan yararlanılarak sulandı. Böylece, kıraç çöl bir tarım alanı oldu. Ama 1905’te, sulama sistemindeki bir çatlak nedeniyle Colo­rado Irmağı Imperial Vadisi’nde taşarak çiftlik­leri ve Güney Pasifik Demiryolu’nu sular altın­da bıraktı. İki yıl süren onarım çalışmaları sonucunda ırmak yeniden kendi yatağına döndü­rüldü. Sularla kaplı alanın Salton Gölü dışında­ki bölümü çok geçmeden kurudu.

Taşkınların denetlenmesi, sulama ve elek­trik enerjisi üretimi amacıyla, ABD yönetimi Siyah Kanyon’da Boulder Barajı’nı yaptı. 1936’da tamamlanan ve günümüzdeki adı Hoover Barajı olan 221 metre yükseklikte, 379 metre boyundaki bu barajın arkasında oluşan Mead Gölü 185 km uzunluğundadır. Baraj­dan elde edilen elektrikenerjisi Los Angeles’a kadar iletilir. Glen Kanyon Barajı ve Par­ker Barajı Colorado Irmağı üzerindeki öteki dev barajlardır.

(Visited 1 times, 1 visits today)


Kaynak: Kadim Dostlar ™ Forum

Bu içerik 09.06.2009 tarihinde Hale tarafından, Dünya Coğrafyası | İcatlar ve Keşifler bölümünde paylaşılmıştır ve 1532 kez okunmuştur. Bu içeriğin devamında incelemek isteyebileceğiniz 0 adet mesaj daha bulunmaktadır.

Colorado Nehri - ABD | ABD\'nin Batısında Yer Alan Derin Vadisi Olan Büyük Irmak orjinal içeriğine ulaşmak için tıklayın ...

Önceki MakaleAtatürk'ün Kur’an Kültürü | Yrd. Doç. Dr. Abdurrahman Kasapoğlu Sonraki Makaleİlmiye Sınıfı - Ehl-i Şer - Ulema | Osmanlı'da Hukukçu - Öğretim Üyesi Ve Din Adamlarının Oluşturduğu Zümre

Bu Makaleyle İlgili Fikirlerinizi ve Görüşlerinizi Diğer Ziyaretçilerle Paylaşabilirsiniz