Bilgi Bankamız 62 Kategoride, 9052 Makale ve Konu Anlatımı içermektedir. Son Güncelleme: 27.01.2020 06:06

Çok Renkli Venüs | Günün Gökbilim Görüntüsü – 1 – 31 Mart 2012


İçerik Hakkında Bilgi

  • Bu içerik 02.03.2012 tarihinde Hale tarafından, Astronomi - Uzay - Gokbilim Konu Anlatımları bölümünde paylaşılmıştır ve 336 kez okunmuştur.
    Kaynak: Kadim Dostlar ™ Forum

İçerik ve Kategori Araçları


Çok Renkli Venüs | Günün Gökbilim Görüntüsü

Kâinatı Keşfedin! Büyüleyici evrenimizin farklı bir resmi veya fotoğrafı, her gün profesyonel bir gökbilimcinin yazdığı kısa bir açıklama ile birlikte yayımlanır.


1 Mart 2012

Çok Renkli Venüs


Görüntü Katkısı ve Telif Hakkı : Sean Walker (SkyandTelescope.com, MASIL Astro-Imaging)

Açıklama : Parlak gezegen Venüs bugünlerde alaca karanlıkta batı göklerinde ışıldıyor. Hemen göze çarpan bir akşam yıldızı olarak görülen bu gezegen sıradan gökyüzü sevdalıları için dahi cezbedici bir gökyüzü feneri konumunda. Gezegen, göz merceğinden bakıldığında parlak fakat pek bir özelliği olmayan yansıtıcı bulutlarla kaplıdır. Bununla birlikte, bir dizi renk süzgeci ile yapılan dikkatli çekimler hemen göze çarpmayan bulut desenlerini ortaya çıkarabiliyor. Yukarıda gördüğünüz birleşik görüntülerde de böyle yapılmış. Geçen ayın başlarında ABD’nin New Hampshire eyaletine bağlı Manchester kentinde bir evin arka bahçesinde kurulu bir gözlemevinde kaydedilen bu görüntüler video kamera çekimlerine dayanıyor. Gün batımından hemen önce kaydedilen görüntü verileri Venüs batı ufku üzerinde yüksek bir konumda yer alırken elde edilmiş. Soldaki görüntüde yakın mor ötesi, yeşil ve yakın kırmızı ötesi süzgeçler kullanılırken, sağdaki görüntüde kırmızı, yeşil ve mavi süzgeçler kullanılmış. Venüs’ün bu sezon akşamın gökyüzü olayı halinde olması kuzey yarımküre gözlemcilerinin son 7 yılda yakaladığı en iyi fırsat. Ancak bu durum gezegenin 5/6 Haziran’da yaşanacak güneş geçişi ile sona erecek. Ne yazık ki bu geçiş kalan ömrümüz içerisinde son kez meydana gelecek.

Anahtar Sözcükler : Venüs

Yarınki Görüntü : Sınırsız Venüs

Çeviri ve Düzenleme

Murat Tunçay – Tahir Şişman
Hazırlayanlar: Robert Nemiroff (MTU) ve Jerry Bonnell (UMCP)
NASA Yetkilisi: Phillip Newman Özel haklar uygulanır.
Gizlilik İlkeleri ve Önemli Uyarılar
NASA / Goddard Uzay Uçuşları Merkezi (GSFC)
Gök Fiziği Bölümü (ASD) ve
Michigan Teknoloji Üniversitesi’nin bir hizmetidir.Kaynak: Kadim Dostlar ™ Forum

Bu içerik 02.03.2012 tarihinde Hale tarafından, Astronomi - Uzay - Gokbilim Konu Anlatımları bölümünde paylaşılmıştır ve 336 kez okunmuştur. Bu içeriğin devamında incelemek isteyebileceğiniz 29 adet mesaj daha bulunmaktadır.

Çok Renkli Venüs | Günün Gökbilim Görüntüsü - 1 - 31 Mart 2012 orjinal içeriğine ulaşmak için tıklayın ...

Önceki MakaleÇanakkale Savaşı (1915) | Atatürk Ve Kurtuluş Savaşı Müzesi - Savaş Panaromaları Sonraki MakaleYaratıcı Drama Yöntemi Nedir? Tarihçesi Nedir? | Yaratıcı Dramanın Bir Yöntem Olarak İlköğretimde Kullanılması

Bu Makaleyle İlgili Fikirlerinizi ve Görüşlerinizi Diğer Ziyaretçilerle Paylaşabilirsiniz