Bilgi Bankamız 62 Kategoride, 9052 Makale ve Konu Anlatımı içermektedir. Son Güncelleme: 27.01.2020 06:06

Chiron – Cheiron | Yunan Mitolojisi’ne Göre Yarısı İnsan, Yarısı At Olan Ve Tıbbı Keşfeden Varlık – Herakles’in Eğiticisi


İçerik Hakkında Bilgi

  • Bu içerik 18.10.2010 tarihinde Hale tarafından, Felsefe - Arkeoloji - Mitoloji ve Efsaneler bölümünde paylaşılmıştır ve 1385 kez okunmuştur.
    Kaynak: Kadim Dostlar ™ Forum

İçerik ve Kategori Araçları


Chiron – Cheiron

Chiron ya da Cheiron Yunan mitolojisi’ne göre yarısı insan, yarısı at olan ve tıbbı keşfeden varlık. Ayrıca savaşcı bir ruha sahip olan Chiron zeki, uygar ve kibardı. Tıpla ilgili bilgisi ve yetenekleri ile ünlü idi. Chiron nymph Chariclo ile evliydi ve ona üç kız ve bir oğlan verdi.


Kızlar; Hippe (Melanippe ya da Euippe), Endeis ve Ocyrhoe, oğulları Carystus idi. Chiron, karısı ve çocukları Pelion dağında yaşıyordu. Ayrıca Herakles’in de eğiticisidir.

Achilles’in eğitim, Eugène Delacroix yapıtı


Bakınız, Eugene Delacroix

Hercules, Achilles, Jason gibi tanrı çocuklarına da savaş eğitimi veren Chiron günün birinde zehirli ok ile çalışırken okun yanlışlıkla ayağına saplanması sonucu zehirlenir. Bu ok ona dayanılması çok güç acılar yaşatır. Tanrılar ise onun bu durumuna üzülüp ölümlü olmasına izin verirler. Ve böylece huzur içinde ölür.

The Education of Achilles by Donato Creti, 1714 (Musei Civici d’Arte Antica, Bologna)

Yarı insan-yarı at olan yaratıkların genel adı Centaur (Kentaur)dur. Chiron ise Centaur’un bir türüdür.Ama aralarındaki ölümsüzlüğe sahip olan tek Centaur olduğu için Zeus O’na Chiron dedi ve hep öyle anıldı.

İşte size mısralardan bir tanesi:

-Chiron Erebusta
-Iokloslar kanıyla
-İblis Gargarensis’e
-Engel olayım diye
-Çekti kayayı üstüne
-Yere düşen o beden
-Arkantos bağırıyor
-Ioklos ne edecek sensiz?
-Kırılan hayallerinle


Age Of Mythology’e Göre Chiron

Ölümü: Age Of Mythology’de Arkantos ve ordusuna Gargarensis’in ordusu Erebus’ta

karşılaşır. Ondan sonra Chiron 1,2 adım gider ve üstüne yanında bulunduğu kayayı yıkar ve Arkantos ve ordusu kurtulurlar.

(Visited 21 times, 1 visits today)


Kaynak: Kadim Dostlar ™ Forum

Bu içerik 18.10.2010 tarihinde Hale tarafından, Felsefe - Arkeoloji - Mitoloji ve Efsaneler bölümünde paylaşılmıştır ve 1385 kez okunmuştur. Bu içeriğin devamında incelemek isteyebileceğiniz 0 adet mesaj daha bulunmaktadır.

Chiron – Cheiron | Yunan Mitolojisi\'ne Göre Yarısı İnsan, Yarısı At Olan Ve Tıbbı Keşfeden Varlık – Herakles’in Eğiticisi orjinal içeriğine ulaşmak için tıklayın ...

Önceki MakaleTifo Ve Paratifo | Etkenler - Hastalığın Meydana Gelişi – Klinik Seyir – Tanı – Tedavi – Bağışıklık - Korunma Sonraki MakaleAtatürk Günlüğü - Today | 10 Eylül - September

Bu Makaleyle İlgili Fikirlerinizi ve Görüşlerinizi Diğer Ziyaretçilerle Paylaşabilirsiniz