Bilgi Bankamız 62 Kategoride, 6235 Makale ve Konu Anlatımı içermektedir. Son Güncelleme: 19.12.2015 08:31

Çanakkale Savaşı (1915) | Atatürk Ve Kurtuluş Savaşı Müzesi – Savaş Panaromaları

İçerik Hakkında Bilgi

  • Bu içerik 02.12.2007 tarihinde hale tarafından, ATATÜRK'ün Resimleri ve Fotoğrafları bölümünde paylaşılmıştır ve 11884 kez okunmuştur.
    Kaynak: Kadim Dostlar ™ Forum

İçerik ve Kategori Araçları
Atatürk Ve Kurtuluş Savaşı Müzesi

Savaş Panaromaları – Çanakkale Savaşı (1915)

Osmanlı devleti Ekim 1914 sonunda, Almanya’nın yanında Birinci Dünya Savaşı’na girdi. İngiltere ve Fransa, daha savaşın başında Osmanlı Devleti’ni kalbinden vurmak ve müttefikleri Rusya ile bağlantı sağlayabilmek için İstanbul’u düşürmeye karar verdiler.

Bunun için Çanakkale Boğazı’nı zorla geçmek gerekiyordu. Bu amaçla önce bir Birleşik Donanma kuruldu. Boğaz’ın girişindeki ve orta kısmına kadarki tabyalar 35 kez bombalandıktan sonra, Birleşik Donanma 18 Mart 1915 sabahı harekete geçti. 22 zırhlı ve kruvazör, birçok yardımcı savaş ve mayın tarama gemisi Çanakkale Boğazı’na girdi. Güçlü savaş gemileri ile sayıca yetersiz Türk tabyalan arasında benzeri olmayan cehennemî bir savaş başladı. Yedi saat süren savaşta, üç büyük savaş gemisi, üç torpidobot batacak, üç savaş gemisi ağır yara alacaktı. Birleşik Donanma, kuvvetinin üçte birini yitirmişti. Donanma Komutanı geri çekilme emrini verdi. Boğaz’ın yalnız donanma ile geçilemeyeceğini anlayan İngiltere ve Fransa, kara ve deniz kuvvetlerinin birlikte kullanılmasını kararlaştırdılar.

Arıburnu, Conkbayırı, Anafartalar’da yaptığı başarılı savunma muharebeleriyle savaşın kaderini değiştiren Kur. Alb. Mustafa Kemal Çanakkale’de siperde (1915).

Bunun için çok büyük bir hazırlığa girişildi. Dört bir yandan getirilen gemiler, silahlar ve askerler, Çanakkale Boğazı’ nın karşısındaki adalarda toplanmaya başladı. 24 Nisan 1915 gecesi, 308 savaş ve nakliye gemisi, çıkarma aracı ve yetmiş beş bin asker, Gelibolu yarımadasının bir hamlede ele geçirilip İstanbul yolunun açılması için Çanakkale Boğazı’na doğru yola çıktı. Donanma, 25 Nisan 1915 günü sabaha karşı çıkarma yapılacak yerleri çok yoğun bir ateş altına aldı.

Gelibolu Yarımadası sahilinde İngiliz çıkarma birlikleri ve savaş gemileri

Artık canlı kimsenin kalmadığına inanılınca, Gelibolu yarımadasının çeşitli yerlerine ve şaşırtmaca için de Anadolu yakasına çıkarma başladı. Kıyılardaki küçük birlikler barınaklarından çıktılar ve güçlü düşmanın karşısına dikildiler. Ölümüne direndiler. Tarihin kaydettiği en kanlı boğuşma başlamıştı.

Gelibolu yarımadasının güneyinde yalnız bir tümen vardı. Bu tümenin küçük birlikleri düşmanı durdurmak için kahramanca dövüşüyorlardı. Ama düşman dalga dalga kıyıya çıkıyor ve her an çoğalıyordu. Bu tümenin gerisinde ise, Yarbay Mustafa Kemal’in 19. Tümeni bulunuyordu. Ama bu tümen ordu ihtiyatı idi. Asıl çıkarma bölgesinin Saros körfezi olacağı önyargısı içindeki Ordu Komutanı, çıkarma başlayınca, bir talimat bırakmadan, kuzeye, Saros’ a gitmişti.

Çanakkale’de bir uçaksavar topu, düşman uçaklarını avlamak üzere gözetlemede (1915).

Oysa Arıburnu’na çıkan Anzac Kolordusu, küçük birlikleri ezerek, iterek, adım adım yarımadanın ortasındaki çevreye egemen tepeler kitlesine ilerlemekteydi. Burayı ele geçirdiği takdirde, belki de savaşın sona ermesini sağlayabilirdi. Bu an, Mustafa Kemal Atatürk’ün tarih sahnesine çıktığı andır. Emir ve izin almadan ve duraksamadan, önce bir alayını, sonra da tümenini harekete geçirdi. Anzac Kolordusu durduruldu ve kıyıya kadar sürüldü. Tehlikeyi fark eden donanmanın çılgınca ateşi yardımına yetişmeseydi, denize dökülecekti. Savaş bitene kadar dar bir kıyı şeridine yapışıp kalacaklardır.

Kaynak: TSK – Anıtkabir


Kaynak: Kadim Dostlar ™ Forum

Bu içerik 02.12.2007 tarihinde hale tarafından, ATATÜRK'ün Resimleri ve Fotoğrafları bölümünde paylaşılmıştır ve 11884 kez okunmuştur. Bu içeriğin devamında incelemek isteyebileceğiniz 3 adet mesaj daha bulunmaktadır.

Çanakkale Savaşı (1915) | Atatürk Ve Kurtuluş Savaşı Müzesi - Savaş Panaromaları orjinal içeriğine ulaşmak için tıklayın ...

Önceki Makale[Türk Edebiyatı Dönemleri] Millî Mücadele Dönemi Türk Edebiyatı: Beş Hececiler ve Bağımsız İsimler Sonraki MakaleÇok Renkli Venüs | Günün Gökbilim Görüntüsü - 1 - 31 Mart 2012

Bu Makaleyle İlgili Fikirlerinizi ve Görüşlerinizi Diğer Ziyaretçilerle Paylaşabilirsiniz