Bilgi Bankamız 62 Kategoride, 9052 Makale ve Konu Anlatımı içermektedir. Son Güncelleme: 27.01.2020 06:06

Bursa Yeşil Camii Ve Yeşil Türbe | 1419-1424 Arasında Çelebi Sultan Mehmed Tarafından Yapımına Başlanmış


İçerik Hakkında Bilgi

  • Bu içerik 23.06.2008 tarihinde Hale tarafından, Camilerimiz | Şehir Şehir Cami Arşivi bölümünde paylaşılmıştır ve 318 kez okunmuştur.
    Kaynak: Kadim Dostlar ™ Forum

İçerik ve Kategori Araçları


Bursa Yeşil Camii Ve Yeşil Türbe

Yeşil semtindedir. 1419-1424 arasında yapılmıştır. Çelebi Sultan Mehmed tarafından yapımına başlanmış, Sultan 2.Murad zamanında bitirilmiştir.


Külliye; cami, medrese, imaret, han, hamam ve türbeden oluşur.

Caminin iç mekanındaki tezniyat bütünü ile uyum içinde ve göz kamaştırıcıdır. Kuzey cephesinde son cemaat yeri yoktur.
Çelebi Sultan Mehmed Türbesi (Yeşil Türbe), caminin karşısındadır. 1421’de ölen Çelebi Mehmed için yaptırılmıştır. Türbede Çelebi Sultan Mehmed’in kabrinin yanı sıra, oğulları Şehzade Mustafa, Mahmud ve Yusuf, kızları Selçuk, Sitti (Safiye) ve Ayşe Hatun ile dadısı Daya Hatunun kabirleri yer alır.

Yeşil Medrese, Yeşil Hamamını geçtikten sonra yer alır. Sultaniye Medresesi olarak da bilinen Yeşil Medrese’nin yapımını Çelebi Sultan Mehmed diğer külliye yapıları ile birlikte 1419 yılında başlatmıştır.


Ortasında geniş bir avlusu, avlunun merkezinde mermerden bir havuzu vardır. Güneyde yüksek açık eyvanlı bir dershane iki yanda birer ufak eyvanile on üç hücre yer almaktadır.


(Visited 20 times, 1 visits today)


Kaynak: Kadim Dostlar ™ Forum

Bu içerik 23.06.2008 tarihinde Hale tarafından, Camilerimiz | Şehir Şehir Cami Arşivi bölümünde paylaşılmıştır ve 318 kez okunmuştur. Bu içeriğin devamında incelemek isteyebileceğiniz 0 adet mesaj daha bulunmaktadır.

Bursa Yeşil Camii Ve Yeşil Türbe | 1419-1424 Arasında Çelebi Sultan Mehmed Tarafından Yapımına Başlanmış orjinal içeriğine ulaşmak için tıklayın ...

Önceki MakaleAtatürk Günlüğü - Today | 4 Aralık - December Sonraki MakaleKurtarılan Bir Ülke Nasıl Batırılır.?

Bu Makaleyle İlgili Fikirlerinizi ve Görüşlerinizi Diğer Ziyaretçilerle Paylaşabilirsiniz