Bilgi Bankamız 62 Kategoride, 9052 Makale ve Konu Anlatımı içermektedir. Son Güncelleme: 27.01.2020 06:06

Bursa Muradiye Külliyesi | Cami – Medrese – Türbeler – İmaret – Hamam


İçerik Hakkında Bilgi

  • Bu içerik 23.06.2008 tarihinde Hale tarafından, Camilerimiz | Şehir Şehir Cami Arşivi bölümünde paylaşılmıştır ve 1609 kez okunmuştur.
    Kaynak: Kadim Dostlar ™ Forum

İçerik ve Kategori Araçları


Bursa Muradiye Külliyesi

Ölümle yaşamın, rüya ile hakikatin, hüzün ile huzurun bir arada tadıldığı bir külliyedir.


Cami, medrese, türbe, imaret ve hamamdan oluşan ve 1426’da inşa edilen Muradiye Külliyesine sonraki dönemlerde şehzadeler ve Osmanlı sultanlarının aile fertleri defnedilmiştir. Bu türbelerden en eski türbe Hüma Hatun Türbesi’ni, Fatih Sultan Mehmed yaptırmıştır. Diğer türbeler Fatih Sultan Mehmed, Sultan 2.Bayezid ve Kanuni Sultan Süleyman dönemlerinde yaptırılmıştır. Muradiye Camii, zaviyeli bir camidir. Avlusu olan caminin yanındaki bahçe, ulu çınarları, devasa mızrak ucu gibi yükselen selvileri, çiçekleri ve çeşmeleriyle insana huzur verir. Muradiye Medresesinin avlusunda fıskiyeli bir havuz ve avlu etrafında on altı hücre sıralanmaktadır. Muradiye İmareti, Muradiye Camiinin doğusunda yer alır. Yoksullara yemek vermek üzere 1420’li yıllarda yaptırılmıştır. İmaretlerde sürekli yemek çıkarılmakta, ekmek verilmekteydi.

İmarette üç çeşit hizmet sunulurdu: ölenler için aş tertibinden verilen yemekler, düzenli olarak pişirilip sunulan yemekler, birtakım konuklar, resmi ziyaret için sofra kurularak yapılan hizmetler. İlgili vakfiyelerde ne kadar aş çıkarılacağı, ne kadar tüketim yapılacağı yazılıdır; çünkü imaretin belirli bir geliri vardı. Burası için de Edremit’in vergi gelirleri tahsis edilmişti.


Muradiye Camii


Muradiye Medresesi

(Visited 1 times, 1 visits today)


Kaynak: Kadim Dostlar ™ Forum

Bu içerik 23.06.2008 tarihinde Hale tarafından, Camilerimiz | Şehir Şehir Cami Arşivi bölümünde paylaşılmıştır ve 1609 kez okunmuştur. Bu içeriğin devamında incelemek isteyebileceğiniz 3 adet mesaj daha bulunmaktadır.

Bursa Muradiye Külliyesi | Cami - Medrese - Türbeler - İmaret - Hamam orjinal içeriğine ulaşmak için tıklayın ...

Önceki MakaleBir Kadını Ağlatmak | Aziz Nesin Sonraki MakaleMustafa Kemal’in Yüce Milletimize Bağışlandığı An | Atatürk'ün Anıları

Bu Makaleyle İlgili Fikirlerinizi ve Görüşlerinizi Diğer Ziyaretçilerle Paylaşabilirsiniz