Bilgi Bankamız 62 Kategoride, 9052 Makale ve Konu Anlatımı içermektedir. Son Güncelleme: 27.01.2020 06:06

Brisbane’de Gün Batımında Güneş Tutulması | Günün Gökbilim Görüntüsü – 1 – 31 Mayıs 2014


İçerik Hakkında Bilgi

  • Bu içerik 02.05.2014 tarihinde Hale tarafından, Astronomi - Uzay - Gokbilim Konu Anlatımları bölümünde paylaşılmıştır ve 1851 kez okunmuştur.
    Kaynak: Kadim Dostlar ™ Forum

İçerik ve Kategori Araçları


Brisbane’de Gün Batımında Güneş Tutulması | Günün Gökbilim Görüntüsü

Kâinatı Keşfedin! Büyüleyici evrenimizin farklı bir resmi veya fotoğrafı, her gün profesyonel bir gökbilimcinin yazdığı kısa bir açıklama ile birlikte yayımlanır.


1 Mayıs 2014

Brisbane’de Gün Batımında Güneş Tutulması


Görüntü Katkısı ve Telif Hakkı : Stephen Mudge

Açıklama : Avustralya’da, Queensland eyaletinin güneydoğu köşesinde yer alan Brisbane’in göklerinde 29 Nisan günü Güneş ve yeniay birlikte battı. 2014 yılının bu ilk güneş tutulması, bölgede parçalı bir tutulma olarak gözlendi. Bu etkileyici manzara, bir uzakçeker mercek ve güneş filtresi yardımı ile yaklaşık 5 dakika aralıklarla alınan görüntülerin birleştirilmesiyle ortaya çıkarılmıştır. Fotoğraf, Ay’ın karaltısı ile bulutların karaltısı arasından çıkan alacakaranlık ışınlarının birleştiği ufka doğru, sürmekte olan tutulmayı göstermekte. Brisbane’de güneş battıktan hemen sonra, Ay’ın Güneş’in yaklaşık %25’ini kaplamasıyla tutulma en yüksek evresine ulaşmış oldu. Halkalı tutulma evresinde ince, parlak bir ateş halkası ile çevrelenmiş ay diskini görebilmek ise, sadece Antarktika kıtasındaki uzak bir noktadan mümkün olabildi.

Anahtar Sözcükler : Güneş Tutulması, Güneş

Yarınki Görüntü :
Half Dome Üzerindeki Gece

Çeviri ve Düzenleme

Murat Tunçay – Tahir Şişman
Hazırlayanlar: Robert Nemiroff (MTU) ve Jerry Bonnell (UMCP)
NASA Yetkilisi: Phillip Newman Özel haklar uygulanır.
Gizlilik İlkeleri ve Önemli Uyarılar
NASA / Goddard Uzay Uçuşları Merkezi (GSFC)
Gök Fiziği Bölümü (ASD) ve
Michigan Teknoloji Üniversitesi’nin bir hizmetidir.

(Visited 1 times, 1 visits today)


Kaynak: Kadim Dostlar ™ Forum

Bu içerik 02.05.2014 tarihinde Hale tarafından, Astronomi - Uzay - Gokbilim Konu Anlatımları bölümünde paylaşılmıştır ve 1851 kez okunmuştur. Bu içeriğin devamında incelemek isteyebileceğiniz 26 adet mesaj daha bulunmaktadır.

Brisbane\'de Gün Batımında Güneş Tutulması | Günün Gökbilim Görüntüsü - 1 – 31 Mayıs 2014 orjinal içeriğine ulaşmak için tıklayın ...

Önceki MakaleAtatürk Günlüğü - Today | 1 Ocak - January Sonraki MakaleAnkara Üniversitesi Fen Fakültesi | Fakültenin Tarihçesi Ve Genel Yapısı - Bölümler - İletişim

Bu Makaleyle İlgili Fikirlerinizi ve Görüşlerinizi Diğer Ziyaretçilerle Paylaşabilirsiniz