Bilgi Bankamız 62 Kategoride, 9052 Makale ve Konu Anlatımı içermektedir. Son Güncelleme: 27.01.2020 06:06

Bozkır İmparatorluğu Geleneği | Bozkır İmparatorluğu Geleneğinin Özellikleri


İçerik Hakkında Bilgi

  • Bu içerik 29.06.2009 tarihinde Hale tarafından, Türk Kültürü ve Geleneklerimiz bölümünde paylaşılmıştır ve 1657 kez okunmuştur.
    Kaynak: Kadim Dostlar ™ Forum

İçerik ve Kategori Araçları


Bozkır İmparatorluğu Geleneği

Bozkır İmparatorluğu, Türk ve Moğol topluluklarında bilinmeyen bir tarihte geliştirilmiş ve en az 2000 yıl boyunca Avrasyanın büyük bir kısmı üzerinde (özellikle bozkır iklimi’nde) çok başarılı şekilde uygulanmış bir yönetim sistemidir.


En önemli özellikleri şunlardır:

Hayvancılık ile geçimini sağlayan göçebe halkların güçlü bir hükümdarın etrafında birleşip konfederasyon oluşturması, bu konfederasyon başarılı olduğu sürece büyümeye devam etmesi.
Başarısız olduğu zamanda tekrar ayrılması.
Devletin sırf dev hayvan sürülerini beslemek için mühim olan bozkırlara yayılması, bozkırları olmayan bölgelere yerleşilmeyip bu bölgelerin halkları sırf vergiye bağlanması.
Hükümdarın ölümünden sonra ülke oğulların arasında bölünmesi.

Tarihin en büyük bozkır imparatorlukları Hunlar, Göktürkler ve Cengiz Han’ın yönetimi altındaki Moğollar tarafından kurulmuştur.


Hunların kuzey İtalya’ya seferini gösteren bir resim

İlk Bozkır İmparatorları

M.Ö. 220 yılında Çin yıllıklarında ilk kez sözü edilen Hiung-nu devleti (Büyük Hun İmparatorluğu) bozkır imparatorluğu geleneği’nin kurucusu olarak görülür. İlk adı geçen hükümdarlar Teoman ve oğlu Mete Tengrikut ve Şan-yu (veya Tan hu) unvanını taşımaktadırlar ve kendilerinin Göktanrı tarafından taht’a oturtulduklarını vurgulamaktadırlardır. Ancak bozkır imparatorluğu bu en eski kanıtlarında dahi çok iyi gelişmiş ve gelenekselleşmiş bir şekilde karşımıza çıkmakta ve bu yüzden çok daha önce gelişmiş olması gerektiği düşünülmektedir. Hiung-nu konfederasyonu uzun süre 24 boydan oluşmuş, sonradan boyların bazıları ayrılıp kendi kendine bozkır imparatorlukları kurmuşdur.

Hiung-nu’ların torunları olduğu düşünülen Hunlar birçok küçük ve büyük bozkır imparatorlukları kurmaya devam etmişdir.

(Visited 3 times, 1 visits today)


Kaynak: Kadim Dostlar ™ Forum

Bu içerik 29.06.2009 tarihinde Hale tarafından, Türk Kültürü ve Geleneklerimiz bölümünde paylaşılmıştır ve 1657 kez okunmuştur. Bu içeriğin devamında incelemek isteyebileceğiniz 1 adet mesaj daha bulunmaktadır.

Bozkır İmparatorluğu Geleneği | Bozkır İmparatorluğu Geleneğinin Özellikleri orjinal içeriğine ulaşmak için tıklayın ...

Önceki MakaleEkonometrist | Tanımı - Ekonometrist Görevleri - Çalışma Alanları Ve İş Bulma Olanakları - Meslek Eğitiminin Verildiği Yerler - Meslekte İlerleme.. Sonraki MakaleŞampiyon Ördek | Serdar Yıldırım

Bu Makaleyle İlgili Fikirlerinizi ve Görüşlerinizi Diğer Ziyaretçilerle Paylaşabilirsiniz