Bilgi Bankamız 62 Kategoride, 9325 Makale ve Konu Anlatımı içermektedir. Son Güncelleme: 17.01.2020 08:03

Boston Çay Partisi – Boston Tea Party | Amerikan Bağımsızlık Savaşını Çıkartan Kıvılcımlardan Birisi


İçerik Hakkında Bilgi

  • Bu içerik 16.12.2011 tarihinde Hale tarafından, Medeniyetler ve Ülkeler Tarihi Ansiklopedisi bölümünde paylaşılmıştır ve 60 kez okunmuştur.
    Kaynak: Kadim Dostlar ™ Forum

İçerik ve Kategori Araçları


Boston Çay Partisi – Boston Tea Party

Boston Çay Partisi – Boston Tea Party, ABD’deki kolonistlerin Büyük Britanya’dan gelen yüksek vergili çayı ve Büyük Britanya’yı protesto etmek için 16 Aralık 1773 yılında Boston Limanı’nda İngiliz gemilerindeki tonlarca çayı kızılderili kılığına girerek denize dökme eylemi. Bu eylem Amerikan Bağımsızlık Savaşını çıkartan kıvılcımlardan birisi olacaktır.


Boston Çay Partisi’nden görüntü, 16 Aralık 1773 (renklendirilmiştir)

Eylem bir bütün olarak şiddet içermiyordu ve sembolik bir karaktere sahipti. İngiliz kanunları bakımından, parlamentoda temsilci bulundurmadıkları için Kuzey Amerikalı yerleşimcileri diğer Britanya vatandaşları gibi doğrudan vergilendirmek mümkün olmuyordu. İngiliz egemenler de bu maddi kayıplarını çay ve şeker gibi günlük tüketim mallarındaki vergileri büyük oranda artırmak suretiyle telafi etmeye çalışıyorlardı.


Boston Çay Partisi – Boston Tea Party

Boston Çay Partisi’nin ardından Britanya mallarına ve Britanyalı sömürgecilere karşı bir dizi daha boykot ve protesto eylemi gerçekleştirildi. Büyük Britanya bunun üzerine giderek daha sert politikalar izlemeye başladı; denize dökülen çayların parasının ödenmesine kadar Boston limanının kapanmasından yeni ve daha ağır vergilerin konmasına kadar bir dizi tedbire başvurdu. Amerikalı yerleşimciler ise özgürlüklerinin giderek kısıtlanması karşısında 1774 yılının Eylül ve Ekim aylarında Philadelphia’da topladıkları I. Kıta Kongresi’nde bir ordunun kurulması ve İngilizlere karşı ticari yaptırımlara gidilmesi kararları alındı.

Boston Çay Partisi – Boston Tea Party

Bütün bu çatışmaların ardından İngiliz sömürgeciliğine karşı genel bir isyan ve 1775-76 Amerikan Bağımsızlık Savaşı başladı.

Günümüzde ise “Çay Partisi”, Amerika Birleşik Devletleri’nde Obama’nın değişim vaatlerinin gerçekleşmemesi karşısında yükselişe geçen muhafazakâr/sağcı bir hareketin adıdır.


• 16 Aralık 1773 – Boston Tea Party: Amerikan kolonistleri çay vergilerini protesto etmek için Boston limanındaki üç İngiliz gemisine girip 300 den fazla çay sandığını denize döktüler.

Bakınız, Tarihte Bugün: 16 Aralık

Amerikan Bağımsızlık Savaşı – Amerikan Devrimi | 1775–1783 Yılları Arasında Birleşik Krallık Ve Kuzey Amerika’daki On Üç Koloni Arasında Geçen Ve Amerika Birleşik Devletleri’nin Kurulmasıyla Sonuçlanan Savaş

Amerikan Bağımsızlık Bildirisi – Amerikan Bağımsızlık Bildirgesi – 4 Temmuz 1776 | Onüç Koloni’nin Büyük Britanya Krallığı’ndan Ayrı Olarak Bağımsızlıklarını İlan Ettikleri Belge


Kaynak: Kadim Dostlar ™ Forum

Bu içerik 16.12.2011 tarihinde Hale tarafından, Medeniyetler ve Ülkeler Tarihi Ansiklopedisi bölümünde paylaşılmıştır ve 60 kez okunmuştur. Bu içeriğin devamında incelemek isteyebileceğiniz 0 adet mesaj daha bulunmaktadır.

Boston Çay Partisi - Boston Tea Party | Amerikan Bağımsızlık Savaşını Çıkartan Kıvılcımlardan Birisi orjinal içeriğine ulaşmak için tıklayın ...

Önceki MakaleDEX Yayınevi'nden Gençler İçin 2 Yeni Kitap | Zehir Ustası - Maria V. Snyder - Yüz Bin Krallık - N.K. Jemisin Sonraki MakaleKonya Atatürk Heykeli | Atatürk Heykeli Yaptırıma Fikri İlk Defa Konya’dan Gelmiştir

Bu Makaleyle İlgili Fikirlerinizi ve Görüşlerinizi Diğer Ziyaretçilerle Paylaşabilirsiniz