Bilgi Bankamız 62 Kategoride, 9052 Makale ve Konu Anlatımı içermektedir. Son Güncelleme: 27.01.2020 06:06

[Biyoloji] Cinsiyet Nedir? | Tanımı – Kromozomal Kalıtımsal Yapıya Göre Cinsiyet – Gonadal İç Üreme Organlarına Göre Cinsiyet – Fenotipik Dış Üreme Or..


İçerik Hakkında Bilgi

  • Bu içerik 22.08.2009 tarihinde Hale tarafından, Fizik - Kimya - Biyoloji Konu Anlatımları bölümünde paylaşılmıştır ve 1784 kez okunmuştur.
    Kaynak: Kadim Dostlar ™ Forum

İçerik ve Kategori Araçları


Cinsiyet

Tanım


İsim, biyoloji Arapça cinsiyyet, bireye, üreme işinde ayrı bir rol veren ve erkekle dişiyi ayırt ettiren yaradılış özelliği, eşey, cinslik, seks.

Cinsiyet (eşey, cinslik), erkek ve kadının arasındaki cinsellik temelli biyolojik farklılığı ve feminist teoride kadın ve erkek davranışı arasındaki sosyal olarak inşa edilmiş farklılıkları gösteren ve bu yönüyle farklı bağlamlarda farklı kullanımlara sahip bir kavramdır.


Cinsiyet simgeleri: kadın (solda), erkek (sağda). Venüs and Mars’ın sembollerinden türemiştir.

Tıp bilimlerinde cinsiyet iki tanedir.

1) Dişi (cinsiyet)
2) Erkek (cinsiyet)


Kromozomal – Kalıtımsal – Kalıtımsal Yapıya Göre Cinsiyet

Gonozomal kromozomal yapıda Y kromozomunun bulunup bulunmamasına göre adlandırılan cinsiyettir.

46 XX kromozomlarına sahip bir birey kalıtımsal olarak dişi cinsiyettedir.
46 XY kromozomlarına sahip bir birey kalıtımsal olarak erkek cinsiyettedir.

Bunu da döllenme sırasında babadan gelen sperm hücresinin kromozomal yapısı (X kromozomu mu Y kromozomu mu içerdiği) belirler.


Kalıtımsal cinsiyeti belirleyen erkekten gelen gonozomal kromozomun (X, Y) türüdür.


Gonadal – Cinsiyet Bezlerine Dayalı – İç Üreme Organlarına Göre Cinsiyet

Döllenme sonrası Y kromozomundaki testis belirleyici faktör=TBF (testis determinating factor=TDF) geni “Testis Belirleyici Faktör” adlı ürünü sentezlemekte ve bu ürün farklılaşmamış (andiferansiye) gonadal yapıyı testis yönünde farklılaştırmaktadır.

(Farklılaşım=Diferansiyasyon)

Bu faktörün bulunmaması durumunda farklılaşmamış cinsiyet bezi (over=yumurtalık=dişilik bezi ve testise=erkeklik bezi birden verilen ortak ad) over yönünde farklılaşacaktır.
Testisler başlıca androjen hormonu (testesteron) üretirler.

Overler başlıca östrojen hormonu üretirler.

Mülleryen İnhibe Edici Faktör (MİF): Duktal yapılardan Müller kanallarının gelişimini engelleyen testislerin sertoli hücrelerinden sentezlenen hormonal yapıdır.

Varlığında Müller kanallarında gelişim gözlenmez, Wolf kanalları testesteronun da etkisiyle duktal yapılar iç üreme organları erkek yönünde gelişim gösterirler.

Yokluğunda ise duktal yapılardan Müller kanallarından Fallop tüpleri (Döllenme tüpleri, rahim tüpleri) (Tuba Uterina), rahim (uterus), ve vajenin (dölyolu) 2/3 üst kısmı oluşur.
Duktal yapılardan over dışı kadın iç üreme organlarının ve testis-penis dışı erkek üreme organlarının farklılaşması testislerden sentezlenen Müleryen inhibe edici faktör varlığına/yokluğuna bağlıdır.

Fenotipik – Dış Görünüşe Dayalı – Dış Üreme Organlarına Göre Cinsiyet

Dış üreme organları ‘ürogenital sinüs’ adı verilen yapıdan köken alırlar.

Bu yapı yüksek derecede androjenik hormonlara maruz kaldığında erkek tipi dış üreme organlarına farklılaşır.

Bu yapı düşük derecede androjenik hormonlara maruz kaldığında ise dişi tipi dış üreme organlarına farklılaşır.

Dış üreme organlarının farklılaşması değişik derecelerde androjenik hormonlara maruz kalmalarına bağlı bir olaydır.

Ruhsal -Toplumsal – Psikososyal Yönden Cinsiyet

Kişinin kendisini ya da yaşadığı toplumun dişi mi erkek mi olarak gördüğüdür. Bu da insanın ruhsal gelişim evrelerinde belirlenir.

Syrian Cinsiyet Ayrımı

Gonzales, Roboroski, Rus Cinsiyet Ayrımı

Dwarf Hamsterlarının Cinsiyet Ayrımı


Kaynak: Kadim Dostlar ™ Forum

Bu içerik 22.08.2009 tarihinde Hale tarafından, Fizik - Kimya - Biyoloji Konu Anlatımları bölümünde paylaşılmıştır ve 1784 kez okunmuştur. Bu içeriğin devamında incelemek isteyebileceğiniz 0 adet mesaj daha bulunmaktadır.

[Biyoloji] Cinsiyet Nedir? | Tanımı - Kromozomal Kalıtımsal Yapıya Göre Cinsiyet - Gonadal İç Üreme Organlarına Göre Cinsiyet - Fenotipik Dış Üreme Organlarına Göre Cinsiyet - Ruhsal Toplumsal Psikososyal Yönden Cinsiyet orjinal içeriğine ulaşmak için tıklayın ...

Önceki MakaleMillî Edebiyat | 1908'de Başlayıp 1923'e Değin Süren Edebiyat Akımı Ve Bu Yönelime Katılan Sanatçıların Oluşturduğu Topluluk Sonraki MakaleEski Türk Şenlikleri | Hayvan Oynatıcılar - Hayvanlarla Yapılan Gösteriler

Bu Makaleyle İlgili Fikirlerinizi ve Görüşlerinizi Diğer Ziyaretçilerle Paylaşabilirsiniz