Bilgi Bankamız 62 Kategoride, 9052 Makale ve Konu Anlatımı içermektedir. Son Güncelleme: 27.01.2020 06:06

Bir Bilim Adamının Romanı | Oğuz Atay


İçerik Hakkında Bilgi

  • Bu içerik 15.04.2009 tarihinde Esesli tarafından, Kütüphane | Okunması Gereken Kitaplar ve Kitap Özetleri bölümünde paylaşılmıştır ve 1574 kez okunmuştur.
    Kaynak: Kadim Dostlar ™ Forum

İçerik ve Kategori Araçları


Bir Bilim Adamının Romanı

Oğuz Atay


Sayfa Sayısı: 280
Yayınevi: İletişim Yayınları
Dili: Türkçe
İlk Basım Tarihi: Ocak 1987
ISBN: 9754700672

Konu:

Roman iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Mustafa İnan?ın doğumundan eğitim hayatı bitene kadarki dönem; İkinci bölümde ise hocalığından ölümüne kadarki süreç anlatılmaktadır.


Eser, Mustafa İnan?a şivesi ve görüntüsüyle çok benzeyen bir çocuğun Fen Fakültesi?ne giriş sınavının sonuçlarını öğrenmek için beklediği bir kuyrukta başlar. Kuyruktaki diğer öğrenciler, çocuğa taşralı olarak bakmakta; onun sınavı kazanamayacağını düşünmektedir. Yan blokta ise Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu ödülleri dağıtılmaktadır. Orta yaşlı bir adam çocuğun yanına gelir. Bilimle uğraştığı belli olan bu orta yaşlı adam, Mustafa İnan’dan bahseder çocuğa. Törende “Bilim Hizmet Ödülü” ölümünden dört yıl sonra Mustafa İnan’a verilecektir. Törende çocuk, Mustafa İnan hakkıda pek çok şey öğrenir. Oğuz Atay, bu orta yaşlı adam vası*tasıyla Mustafa İnan’in hayatını anlatmaya başlar.

Elinizdeki kitapta, Prof. Mustafa İnan’ın hayatından kesitler veren bir de fotoğraf albümü yer alıyor.

“Sistemi anlamak için,” dedi profesör, “daha doğrusu, sistemin gerisindeki matematik düzeni anlamak için, formüllerin gerisindeki matematikçiyi, onun nasıl düşündüğünü sezmek gerekiyor. Bunu öğretmiyorlar size; belki liseden sonra da öğretmiyorlar, hiç öğretmiyorlar. Matematikçinin neden ve nasıl düşündüğünü hiçbir zaman bilmiyorsunuz belki. “Matematiği birtakım uzun ve yorucu işlemlerden ibaret gördüğünüz için de bilim çekici gelmiyor size. Sayıların ve eski yunanca harflerin gerisinde canlı ilişkiler olduğunu sezemezseniz, sayılarla hayatın arasındaki ilişkiyi göremezseniz, matematik ve dolayısıyla fizik çalışmanın tek amacı sınıfı geçmek olur.”

Bir bilim adamının romanı/ sayfa:249:

Sonunda Hüseyin İnan, “babamı ben yıkarım” dedi. “bu benim görevim.” Ve hastanenin ameliyathanesinde hüseyin inan, babasının ölüsünü yıkadı. Gözleri yaşartır…

Her ne kadar bu roman zorla yazdırıldı ve Oğuz Atay’ın içine hiç sinmedi diye söylentiler dolaşsa da ben beğenmiştim.


(Visited 1 times, 1 visits today)


Kaynak: Kadim Dostlar ™ Forum

Bu içerik 15.04.2009 tarihinde Esesli tarafından, Kütüphane | Okunması Gereken Kitaplar ve Kitap Özetleri bölümünde paylaşılmıştır ve 1574 kez okunmuştur. Bu içeriğin devamında incelemek isteyebileceğiniz 1 adet mesaj daha bulunmaktadır.

Bir Bilim Adamının Romanı | Oğuz Atay orjinal içeriğine ulaşmak için tıklayın ...

Önceki MakaleAtatürk Günlüğü - Today | 28 Aralık - December Sonraki MakaleAtatürk Günlüğü - Today | 8 Temmuz - July

Bu Makaleyle İlgili Fikirlerinizi ve Görüşlerinizi Diğer Ziyaretçilerle Paylaşabilirsiniz