Bilgi Bankamız 62 Kategoride, 8001 Makale ve Konu Anlatımı içermektedir. Son Güncelleme: 14.06.2019 11:10

Bilim Adamlarının Fizikteki Buluşları | 1897; Pieter Zeeman Joseph John Thomson – 1964; Murray Gelln – Mann Tarihleri Arası


İçerik Hakkında Bilgi

  • Bu içerik 19.10.2008 tarihinde Hale tarafından, Fizik - Kimya - Biyoloji Konu Anlatımları bölümünde paylaşılmıştır ve 12532 kez okunmuştur.
    Kaynak: Kadim Dostlar ™ Forum

İçerik ve Kategori Araçları


Bilim Adamlarının Fizikteki Buluşları

1897: Pieter Zeeman Joseph John Thomson;


Zeeman, ışığın bir atom içindeki yüklü parçacıkların hareketi sonucu yayımlandığını buldu. Thomson’da , elektronu keşfetti.

1900: Max Planck;

Karacisim ışınmasını kuantum enerji yayımı ile açıkladı. Kuantum kuramı böylece doğmuş oldu


1914: James Franck Gustav Hertz;

Bir elektron saçılım deneyiyle duragan durumların varlığını doğruladı.

1923: Arthur Compton;

x- ışınlarının elektronlarla etkileşimlerinde minyatür bilardo topları gibi davrandıklarını gözlemledi. Böylece ışığın parçacık davranışı hakkında yeni kanıtlar ortaya koydu.

1924: Erwin Schrödinger;

kuantum fiziğinin, “dalga mekaniği” diye adlandırılan yeni bir betimlemesini geliştirdi. Yeni kavram daha sonra “Schrödinger denklemi” diye adlandırılan, bilimin en önemli formüllerinden birinide kapsıyordu.

1924: Satyedra Nath Bose Albert Einstein;


Kuantum parçacıklarını saymak için daha sonra Bose-Einstein İstatistiği diye adlandırılacak olan yeni bir yöntem buldular. Ayrıca uç , derecelerde soğutulmuş atomların tek bir kuantum durumuna yoğuşacaklarını önerdiler. “Bose-Einstein Yoğunlaşması” 1990’lı yıllarda deneysel olarak gerçekleştirildi.

1925: Wolfgang Pauli;

Aynı özelliklere sahip fermiyon türü iki parçacığın, aynı enerji düzeyinde bulunamıyacağını söyleyen “Dışlama İlkesi”ni açıkladı.

1926: Erwin Schrodinger;

Kuantum fiziginin,“dalga mekanigi” diye adlandirilan yeni betimlemesini gelistirdi.

1926: Enrico Fermi . Paul A-M. Dirac;

İki bilim adamı, kuantum mekaniğinin parçacıkları saymak için yeni bir yola gereksinme duyduğunu belirlediler. “Fermi-Pirac istatistiği” katıhal fiziğine kapıyı aradı.

1928: Dirac;

Elektronun karşı maddenin varığını da öngören relativistik bir kuramını ortaya koydu.

1934: Hideki Yukawa;

Çekirdek kuvvetlerinin, mezon denen ağır parçacıklarca ilettiği düşüncesini ortaya attı. Bunların elektromanyetik kuvvete aracılık eden fotonlarla benzer işlev yaptığını öne sürdü.

1946-48: Isidor ı.Rabi. Willis Lamb Polykarp Kusah;

Dirac kuramında tutarsızlıklar keşfetti.

1964: John S. Bell;

“Bell eşitsizlikleri” denen deneysel bir testle kuantum mekaniğinin bir sistem için en eksiksiz tamamı verip vermediğinin sınana bileceğini söyledi.

1964: Murray Gelln – Mann;

Madde parçacıklarını oluşturan ve kuark adı verilen temel parçacıklarla ilgili bir model geliştirdi. Kuarkların varlığı 1969 yılında deneysel olarak kanıtladı.


Kaynak: Kadim Dostlar ™ Forum

Bu içerik 19.10.2008 tarihinde Hale tarafından, Fizik - Kimya - Biyoloji Konu Anlatımları bölümünde paylaşılmıştır ve 12532 kez okunmuştur. Bu içeriğin devamında incelemek isteyebileceğiniz 0 adet mesaj daha bulunmaktadır.

Bilim Adamlarının Fizikteki Buluşları | 1897; Pieter Zeeman Joseph John Thomson - 1964; Murray Gelln – Mann Tarihleri Arası orjinal içeriğine ulaşmak için tıklayın ...

Önceki MakaleKüffârın Tarihte Müslümanlara Yaptığı Vahşet ve Katliamlar Sonraki MakaleMüzeler Haftası - 18 - 24 Mayıs | Müzedeki Tarihi Eserlerin Daha İyi Korunabilmesi İçin Uyulması Gereken Kurallar - Müzeler Haftası Şiirler..

Bu Makaleyle İlgili Fikirlerinizi ve Görüşlerinizi Diğer Ziyaretçilerle Paylaşabilirsiniz