Bilgi Bankamız 62 Kategoride, 9052 Makale ve Konu Anlatımı içermektedir. Son Güncelleme: 27.01.2020 06:06

Bacak Ağrısı İhmale Gelmez…


İçerik Hakkında Bilgi

  • Bu içerik 21.09.2007 tarihinde Moonlight tarafından, Sağlık Dünyası | Alternatif Tıp | İlk Yardım bölümünde paylaşılmıştır ve 37572 kez okunmuştur.
    Kaynak: Kadim Dostlar ™ Forum

İçerik ve Kategori Araçları


Hemen herkes bacak agrisi çeker. Bu agrinin birçok nedeni olabilir. Küçük oldugu sanilan agrilar, bacagin kesilmesiyle sonuçlanabilir…

Yorgunluk, egzersiz yetersizligi ya da romatizma oldugu sanilan bacak agrilar, atardamarlardaki tikanikliktan kaynaklanabilir. Ihmal edildiginde ayagin kesilmesi bile söz konusu olabilir.


Konuyla ilgili bilgi veren, Çukurova Üniversitesi Tip Fakültesi Kalp Damar Cerrahisi Ana Bilim Dali Ögretim Üyesi Prof. Dr. Sah Topçuoglu, yürüyüs sirasinda bacaklardaki agri nedeniyle durmak zorunda kalanlarin akillarina ilk gelen hastaligin romatizma ya da siyatik oldugunu belirtti.

Bazi kisilerin de yürüyüs sirasindaki agrilari egzersiz yetersizligine bagladigina dikkat çeken Prof. Dr. Topçuoglu, “Bacak agrilarina bacaklarda üsüme, sogukluk ve solukluk ekleniyorsa mutlaka bir damar cerrahina atardamarlar yönünden muayene olunmasi gerekir” dedi.

Bu tür sikayetleri olanlarin bunu hafife alarak, baska rahatsizliklara bagladigini vurgulayan Topçuoglu, sunlari söyledi:


“Bacaklarimiza kan atardamarlar araciligiyla gelir. Bacak atardamarlari bacagin üst kismindan ayaklara dogru iner. Dokular, bu atardamardan ihtiyaç duyduklari oksijen ve besin maddelerini alirlar. Atardamarlardaki hastaliklar sonucu ise kan akimi tikanma nedeniyle azalir ya da kesintiye ugrar. Bu hastalik 50 yasindan sonra genellikle damar sertligine bagliyken, daha öncesinde sigara içmeyle ilgilidir.”

Kan akimi azalmasinin ilk belirtisinin yürüyüs sirasinda olan ve dinlenmekle geçen bacak agrilari oldugunu belirten Topçuoglu, “Agri, atardamarlardaki tikaniklik derecesiyle orantilidir. Bacak damarlarindaki tikaniklik çok ciddi degilse agri yürüyüs sirasinda olur, dinlenince geçer. Çünkü atardamarlardaki darlik nedeniyle bacaklara gelen kan, bacak beslenmesine yeterken, yürüyüs sirasinda yetmemeye baslar” diye konustu.

Hastaligin teshisi ve tedavisinde gecikme oldugunda, hastanin gecikmis tedaviden yarar göremeyecegini ifade eden Prof. Dr. Topçuoglu, sunlari kaydetti:

“Ayrica hastalar zamaninda tedavi edilmezlerse, agrilari sürekli olmaya, agri kesicilere cevap vermemeye ve yüzde 5 ile 7 oraninda, ayaklarda belli bir seviyeden kesilmeye yol açar. Bacaklarinda yürürken ya da istirahatta agri, solukluk, sogukluk, iyilesmeyen yaralar olanlarin öncelikle bacak atardamarlarinda bir problem olup olmadigini arastirmasi gerekir.”

alıntıdır…


Kaynak: Kadim Dostlar ™ Forum

Bu içerik 21.09.2007 tarihinde Moonlight tarafından, Sağlık Dünyası | Alternatif Tıp | İlk Yardım bölümünde paylaşılmıştır ve 37572 kez okunmuştur. Bu içeriğin devamında incelemek isteyebileceğiniz 0 adet mesaj daha bulunmaktadır.

Bacak Ağrısı İhmale Gelmez... orjinal içeriğine ulaşmak için tıklayın ...

Önceki MakaleBen Hastayım Çocuk | Atatürk'ün Anıları Sonraki MakaleOnline Paso Başvurusu

Bu Makaleyle İlgili Fikirlerinizi ve Görüşlerinizi Diğer Ziyaretçilerle Paylaşabilirsiniz