Bilgi Bankamız 62 Kategoride, 9052 Makale ve Konu Anlatımı içermektedir. Son Güncelleme: 27.01.2020 06:06

Avustralya Üzerinde Kırmızı Kutup Işıkları | Günün Gökbilim Görüntüsü – 1 – 29 Şubat 2012


İçerik Hakkında Bilgi

  • Bu içerik 02.02.2012 tarihinde Hale tarafından, Astronomi - Uzay - Gokbilim Konu Anlatımları bölümünde paylaşılmıştır ve 2003 kez okunmuştur.
    Kaynak: Kadim Dostlar ™ Forum

İçerik ve Kategori Araçları


Avustralya Üzerinde Kırmızı Kutup Işıkları | Günün Gökbilim Görüntüsü

Kâinatı Keşfedin! Büyüleyici evrenimizin farklı bir resmi veya fotoğrafı, her gün profesyonel bir gökbilimcinin yazdığı kısa bir açıklama ile birlikte yayımlanır.


1 Şubat 2012

Avustralya Üzerinde Kırmızı Kutup Işıkları


Katkı Sağlayanlar : Alex Cherney (Terrastro, Geceleyin Dünya – TWAN)

Açıklama : Neden gökyüzü kırmızı bir renkte ışıldar ki? Tabii ki kutup ışıkları yüzünden. Geçen hafta meydana gelen ve büyük bir bölümü 1402 numaralı etkin güneş lekesi bölgesinden yayılan güneş fırtınaları, Dünya üzerine parçacıklar yağdırarak havakürenin yüksek kısımlarında bulunan oksijen atomlarını harekete geçirdi. Harekete geçen bu elementin elektronları en düşük enerji seviyesine geri döndüğünde de kırmızı bir ışıltı yaydılar. Havakürenin daha alt kısımlarındaki oksijen atomları harekete geçseydi, ortaya çıkan ışıltı ağırlıklı olarak yeşil renkte olacaktı. Yukarıdaki fotoğrafta, geçen hafta içerisinde Avustralya’nın Victoria eyaletine bağlı Flinders kasabası yakınlarında ufkun hemen üzerinde ortaya çıkan ve epey yüksekte yer alan kırmızı kutup ışıkları görülebiliyor. Bununla birlikte aynı gece, gökyüzünde bize çok daha tanıdık gelen ama çok daha uzaklarda bulunan başka nesneler de ışıldıyordu. Sol tarafta yer alan Samanyolumuzun merkez diski ile sağ tarafta yer alan komşu gökadalar Büyük ve Küçük Macellan Bulutları’nı bunlara örnek olarak sayabiliriz. O gece izlenebilen kutup ışıklarını ön plana çıkaran hızlandırılmış bir video görüntüsü, yukarıda gördüğünüz bu güzel manzaranın çevre şartlarını da gözler önüne seriyor. Bu arada, o gece gökyüzünün neden yeşil renkte de ışıldamadığı halen gizemini koruyan bir konu.

Anahtar Sözcükler : Kutup Işığı, Samanyolu, Macellan Bulutları

Yarınki Görüntü : Açık Uzay

Çeviri ve Düzenleme

Murat Tunçay – Tahir Şişman
Hazırlayanlar: Robert Nemiroff (MTU) ve Jerry Bonnell (UMCP)
NASA Yetkilisi: Phillip Newman Özel haklar uygulanır.
Gizlilik İlkeleri ve Önemli Uyarılar
NASA / Goddard Uzay Uçuşları Merkezi (GSFC)
Gök Fiziği Bölümü (ASD) ve
Michigan Teknoloji Üniversitesi’nin bir hizmetidir.


(Visited 1 times, 1 visits today)


Kaynak: Kadim Dostlar ™ Forum

Bu içerik 02.02.2012 tarihinde Hale tarafından, Astronomi - Uzay - Gokbilim Konu Anlatımları bölümünde paylaşılmıştır ve 2003 kez okunmuştur. Bu içeriğin devamında incelemek isteyebileceğiniz 28 adet mesaj daha bulunmaktadır.

Avustralya Üzerinde Kırmızı Kutup Işıkları | Günün Gökbilim Görüntüsü - 1 - 29 Şubat 2012 orjinal içeriğine ulaşmak için tıklayın ...

Önceki MakaleDEĞ! | Günün Gökbilim Görüntüsü - 1 – 31 Temmuz 2011 Sonraki MakaleTrigonometri Nedir? | Üçgenlerin Açıları İle Kenarları Arasındaki Bağıntıları Konu Edinen Matematik Dalı

Bu Makaleyle İlgili Fikirlerinizi ve Görüşlerinizi Diğer Ziyaretçilerle Paylaşabilirsiniz