Bilgi Bankamız 62 Kategoride, 9052 Makale ve Konu Anlatımı içermektedir. Son Güncelleme: 27.01.2020 06:06

Atatürk’ün Yakınları | Abdürrahim Tunçok


İçerik Hakkında Bilgi

  • Bu içerik 08.12.2007 tarihinde hale tarafından, ATATÜRK'ün Hayatı ve Hakkında Yazılanlar bölümünde paylaşılmıştır ve 1439 kez okunmuştur.
    Kaynak: Kadim Dostlar ™ Forum

İçerik ve Kategori Araçları


Atatürk’ün Yakınları

Abdürrahim Tunçok


Atatürk Ve Manevi Oğlu Abdürrahim Tunçok

Evlatlıklarından Abdürrahim, o zamanlar Van‘dan aldığı kimsesiz bir çocuktur. İstanbul‘a getirdiği sekiz yaşındaki Abdürrahim’i Beşiktaş Akaretler’de 78 numaralı evlerinde annesi Zübeyde Hanım’ın yanına bıraktı. Zaferden sonra da Ankara’ya getirerek, Salih Bozuk‘un oğlu Cemil ile beraber Çankaya Köşkü‘ne yakın bir ilkokula yazdırdı. Daha sonra Sanayi Mektebi‘ne gönderilen Abdürrahim, Atatürk Latife Hanım’la evlenince İzmir’e Zübeyde Hanım’ın yanına gönderilmiş ve ayrıldıklarında tekrar Ankara’ya geri getirilmiştir. Mustafa Kemal, öğrenimine yurtdışında devam etmesini uygun gördüğü Abdürrahim’i 1929 yılında Berlin Teknik Üniversitesi‘ne göndermiş ve tüm giderlerini karşılamıştır. 1934 yılından sonra Tunçok soyadını alan Abdürrahim Bey Savarona Yat’ının satın alınması görüşmelerinde tercümanlık yapmıştır.


Zübeyde Hanım, ölümünden yıllar sonra 1971‘de açılan vasiyetnamesinde Abdürrahim Tunçok’a 20 lira verilmesini istemiştir.

(Visited 5 times, 1 visits today)


Kaynak: Kadim Dostlar ™ Forum

Bu içerik 08.12.2007 tarihinde hale tarafından, ATATÜRK'ün Hayatı ve Hakkında Yazılanlar bölümünde paylaşılmıştır ve 1439 kez okunmuştur. Bu içeriğin devamında incelemek isteyebileceğiniz 1 adet mesaj daha bulunmaktadır.

Atatürk\'ün Yakınları | Abdürrahim Tunçok orjinal içeriğine ulaşmak için tıklayın ...

Önceki MakalePeygamber Efendimiz'in Hayatı | Hazret-i Emame (r.a.) Sonraki MakaleZeliş | Necati Cumalı - Çarpıcı bir aşk öyküsü

Bu Makaleyle İlgili Fikirlerinizi ve Görüşlerinizi Diğer Ziyaretçilerle Paylaşabilirsiniz