Bilgi Bankamız 62 Kategoride, 9052 Makale ve Konu Anlatımı içermektedir. Son Güncelleme: 27.01.2020 06:06

Atatürk’ün Kullandığı Özel Aksesuarları | Anıtkabir Müzesine Bağışlanmış Olan Atatürk’ün Kullandığı Özel Aksesuarlar


İçerik Hakkında Bilgi

  • Bu içerik 01.03.2009 tarihinde Hale tarafından, ATATÜRK'ün Resimleri ve Fotoğrafları bölümünde paylaşılmıştır ve 2046 kez okunmuştur.
    Kaynak: Kadim Dostlar ™ Forum

İçerik ve Kategori Araçları


Atatürk’ün Kullandığı Özel Aksesuarları


Manevi kızı Afet İNAN tarfından Anıtkabir Müzesine bağışlanmış olan bu kravat iğnesi, “g.m. Kemal” ibaresi bulunan ince sarı madeni tele şekil verilerek yapılmıştır.

Büyük düğmelerin üzerinde 29’ar, küçük düğmelerin üzerinde 25’er adet elmas taşı bulunan, platin alt taraflarında manşet düğmeleri.


Toplam toplam dokuz parçadan oluşan takımın alt tarafı altın, kenarları platin ve ortakarı incilidir. Birinin ortasında inci yoktur. Alt tarafında dikin halkası bulunan üç adet düğme, aynı model iki düğmenin birleşmesiyle yapılmış olan iki adet manşet düğmesi ve iki adet yakaya takılan düğmeden oluşmaktadır. Kutusunun kapak içinde “A.Forster-Wien” yazılıdır.

Fiyonk biçiminde, platin üzeine pırlanta taşıdır. Broşun ortasında bir adet olmak üzere toplam 140 adet pırlanta taşı vardır. Atatürk tarafından Dr. Müftale SOYER‘e 10 Mayıs 1936’da düğün hediyesi olarak verilmiş olup; Müftale SOYER tarafından Anıtkabir müzesine bağışlanmştır..

Madeni kısımları beyaz nikalajlı altlığı yeşil mermerden yapılmış, Ronson marka ve Çekoslavakya malıdır.


Altından yapılmış sigara tabakasının üst kısmında iki sıra ince şeritli kanallarda dört pırlanta, altı safir taş vardır. Kanallar üzerinde ince çizgiler ve nokta desenler işlenmiş olup, kapağın açma yerinde de safir taş gömülüdür.


Kaynak: Kadim Dostlar ™ Forum

Bu içerik 01.03.2009 tarihinde Hale tarafından, ATATÜRK'ün Resimleri ve Fotoğrafları bölümünde paylaşılmıştır ve 2046 kez okunmuştur. Bu içeriğin devamında incelemek isteyebileceğiniz 9 adet mesaj daha bulunmaktadır.

Atatürk\'ün Kullandığı Özel Aksesuarları | Anıtkabir Müzesine Bağışlanmış Olan Atatürk\'ün Kullandığı Özel Aksesuarlar orjinal içeriğine ulaşmak için tıklayın ...

Önceki Makale[Hukuk] Deniz Ticareti Hukuku | Gemi - Gemi Sicili - Türk Bayrağı Çekme Hakkı - Navlun Sözleşmeleri - Denizde Yolcu Taşıma Sözleşmesi - Gemi Alacaklıs.. Sonraki MakaleDünyadaki Yasaklar | Tahmin Bile Edemeyeceğiniz Şaşırtan Yasaklar!

Bu Makaleyle İlgili Fikirlerinizi ve Görüşlerinizi Diğer Ziyaretçilerle Paylaşabilirsiniz