Bilgi Bankamız 62 Kategoride, 8088 Makale ve Konu Anlatımı içermektedir. Son Güncelleme: 14.08.2019 09:45

Atatürk Ve Şıh | Atatürk’ün Anıları


İçerik Hakkında Bilgi

  • Bu içerik 27.11.2012 tarihinde Hale tarafından, ATATÜRK'ün Hayatı ve Hakkında Yazılanlar bölümünde paylaşılmıştır ve 38 kez okunmuştur.
    Kaynak: Kadim Dostlar ™ Forum

İçerik ve Kategori Araçları


Atatürk Ve Şıh

Atatürk Amasya gezisinde öyle bir kişi görür ki Valiye kim olduğunu sorar. Vali de onun yörede hatırlı bir şıh olduğunu söyler;


Atatürk şıhı çağırır:” Bak baba imanın ölçüsü sakalda değil biraz kısaltsan” der .

Şıh” emrin olur paşam” der.


Aradan zaman geçer, Atatürk valiye ,şıhı sorar ve kestirmedi cevabını alır. Atatürk Amasya Valiliğine şıha verilmesi için bir tebligat gönderir. Tebligatı alan şıh hemen Ankara’ya Mustafa Kemal‘le görüşmeye gelir. Sakal sinek kaydı kesilmiş saçlar kısaltılmış, takım elbise giymiştir. Görüşmenin ardından Şıhı bu kadar değiştiren yazının ne olduğunu sorarlar Ata‘ya,“onu Afyon’a Vali tayin ettim” der ve ona yeni bir yazı verilmesini söyler.

Yazı şöyledir:

“İnanç ölçüsünün sakalda olmadığını anladığına sevindim. Valilik meselesine gelince; bu gün koltuk için sakalından vazgeçen yarın başka bir şey için milletinden vazgeçer. Seni böyle bir durumda bırakmak istemem. Onun için seni azlettim.

Bugün koltuk uğruna, kırk yıllık sakalından vazgeçen, yarın başka şeyler için milletinden bile vazgeçebilir.

Mustafa Kemal AtatürkKaynak: Kadim Dostlar ™ Forum

Bu içerik 27.11.2012 tarihinde Hale tarafından, ATATÜRK'ün Hayatı ve Hakkında Yazılanlar bölümünde paylaşılmıştır ve 38 kez okunmuştur. Bu içeriğin devamında incelemek isteyebileceğiniz 0 adet mesaj daha bulunmaktadır.

Atatürk Ve Şıh | Atatürk’ün Anıları orjinal içeriğine ulaşmak için tıklayın ...

Önceki MakaleTarihi zehirle yazmak Sonraki MakaleTriboloji Nedir? | Sürtünme, Aşınma Ve Yağlama Konularını İnceleyen Bilim Ve Teknoloji Dalı

Bu Makaleyle İlgili Fikirlerinizi ve Görüşlerinizi Diğer Ziyaretçilerle Paylaşabilirsiniz