Bilgi Bankamız 62 Kategoride, 9052 Makale ve Konu Anlatımı içermektedir. Son Güncelleme: 27.01.2020 06:06

Atatürk Ortadoğu Sorununu Da Yıllar Öncesinden Görmüştü | Kurtuluş Savaşı Sonrası Kehanetleri


İçerik Hakkında Bilgi

  • Bu içerik 28.04.2009 tarihinde Hale tarafından, Atatürk'ün Geleceğe İlişkin Kehanetleri bölümünde paylaşılmıştır ve 1911 kez okunmuştur.
    Kaynak: Kadim Dostlar ™ Forum

İçerik ve Kategori Araçları


Atatürk Ortadoğu Sorununu Da Yıllar Öncesinden Görmüştü

Kurtuluş Savaşı Sonrası Kehanetleri


Cumhurbaşkanlığı döneminde Arap ülkelerinden gelen heyetlerle görüşen Atatürk, Arap sorununun uluslararası anlaşmazlıklara neden olacağını görmüş ve hissetmiştir. Türkiye’nin bağımsız bir ülke olmasından sonra Arap ülkelerine Türkiye’ye dönmeleri için değil, onların emperyalistlerin sadakalarını almalarını önlemek, bağımsızlık ve özgürlüklerini elde etmelerini sağlamak için yardım ediyorduk.

Şöyle diyordu Mustafa Kemal:


“ Biz Türkler, Milli Misakımız’da, Arap ülkelerine sahip olmaktan vazgeçtik. Araplar kendi alın yazılarını kendileri belirtebilirler ve belirtmelidirler. Sivas Kongresi’nde Pan-Türkizm, Pan-İslamizm gibi konularda tartışmalar oldu. Bu modası geçmiş prensiplerin taraftarları ağızları köpürerek, bunları savundular. Ama aklı başında çoğunluk başka türlü karar verdi. Bu bizim işimiz değildi. Bizim amacımız, Türkler’in oturduğu toprakların çerçevesi içinde milli bir Türkiye kurmaktır.”

Atatürk Lozan’da Ortadoğu’nun bazı bölgeleri terk edildikten sonra boşalan bu yerlere istese girebilirdi. Ancak O Arap-İsrail sorunu başta olmak üzere, Ortadoğu’daki diğer sorunları daha 1930’larda görerek Türkiye’yi bunların dışında tutmuştur.

Atatürk’ün Kehanetleri Kitabı
Ali Bektan

(Visited 1 times, 1 visits today)


Kaynak: Kadim Dostlar ™ Forum

Bu içerik 28.04.2009 tarihinde Hale tarafından, Atatürk'ün Geleceğe İlişkin Kehanetleri bölümünde paylaşılmıştır ve 1911 kez okunmuştur. Bu içeriğin devamında incelemek isteyebileceğiniz 1 adet mesaj daha bulunmaktadır.

Atatürk Ortadoğu Sorununu Da Yıllar Öncesinden Görmüştü | Kurtuluş Savaşı Sonrası Kehanetleri orjinal içeriğine ulaşmak için tıklayın ...

Önceki MakaleTasavvuf Edebiyatında Aşk | Leyla İle Mecnun, Yusuf İle Züleyha, Ferhat İle Şirin, Aslı İle Kerem Sonraki MakaleMalazgirt Muharebesi - Malazgirt Meydan Muharebesi - 26 Ağustos 1071 | Büyük Selçuklu Hükümdarı Alparslan İle Bizans İmparatoru IV. Romen Diyojen Aras..

Bu Makaleyle İlgili Fikirlerinizi ve Görüşlerinizi Diğer Ziyaretçilerle Paylaşabilirsiniz